Budowanie ogrodzenia – lepiej samemu czy z firmą?

Nazwa

Odgrodzenie swojej posesji od sąsiednich to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jak zabrać się za budowanie ogrodzenia? Na co zwrócić uwagę? I wreszcie: czy lepiej budować samemu, czy też zlecić wykonanie ogrodzenia firmie? Podpowiadamy!

Jak wykonać ogrodzenie? O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Zanim zabierzesz się do pracy lub wystawisz ogłoszenie zaczynające się od słów „zlecę wykonanie ogrodzenia”, dopełnij wszelkich formalności! Jakich?

  • Jeśli zamierzasz wybudować wysokie ogrodzenie – powyżej 2,2 m wysokości od poziomu terenu – musisz zgłosić to w starostwie powiatowym. Dokument powinien zawierać informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie wykonania prac oraz terminie ich rozpoczęcia. Budowę będziesz mógł rozpocząć, kiedy otrzymasz zgodę urzędu lub upłynie termin 21 dni od złożenia pisma.

O tym, jak dobrać odpowiednią wysokość ogrodzenia do swojej posesji przeczytasz w naszym artykule: Wysokość ogrodzenia – jaka powinna być? 5 praktycznych porad.

  • Planujesz budowę ogrodzenia niższego niż 1,8 m? Zgłoszenie prac nie będzie konieczne, ale pamiętaj, że nie będziesz mógł umieścić na końcach ogrodzenia ostro zakończonych elementów. Twój parkan nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt!

  • Sprawdź obowiązujący na danym terenie plan miejscowy. Może okazać się, że stawianie niektórych typów ogrodzeń w danej okolicy jest niedozwolone.

 

Wykonanie ogrodzenia samodzielnie

Jak wykonać ogrodzenie samodzielnie? Swoich sił możesz spróbować, jeśli znajdziesz kilku pomocników i masz odrobinę wiedzy z zakresu tematów budowlanych. Zwłaszcza postawienie prostego parkanu, np. wykonanie ogrodzenia z siatki powinno wówczas zakończyć się sukcesem.

Montaż ogrodzenia z siatki

Budowa ogrodzenia z siatki nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli lubisz prace techniczne, możesz podjąć się jej we własnym zakresie.

Zacznij od fundamentów

Jak budować ogrodzenie we własnym zakresie? Zacznij od fundamentów! Już na tym etapie powinieneś mieć wiedzę, która ostatecznie pomoże Ci postawić solidny i wytrzymały parkan.

Wykonanie fundamentu pod ogrodzenie, szczególnie metodą tradycyjną, będzie wymagało zdobycia informacji o rodzaju gruntu i stopniu jego pochylenia. Zanim zaczniesz pracę, określ też, jakiego typu parkan będziesz budował. Dlaczego to takie istotne? Jeśli fundament wprowadzisz zbyt płytko, murowane słupki pomiędzy przęsłami płotu popękają na skutek ruchów gruntu.

Przyjmuje się, że – jeśli podłoże nie pęcznieje pod wpływem mrozu – wystarczy wkopać fundament na głębokość 60 cm. W pozostałych gruntach z kolei powinieneś zagłębić go poniżej strefy przemarzania (80–140 cm). Fundamenty pod słupki mogą już być płytsze.

Kiedy fundamenty będą gotowe, przejdź do prac murarskich. To, jak będą przebiegały, zależy od rodzaju terenu i wybranego przez Ciebie typu ogrodzenia. Ostatnim etapem będzie z kolei montaż przęseł, furtki i bramy wjazdowej.

Zastanawiasz się, jak samemu wykonać ogrodzenie panelowe (lub inne) na trudniejszym, nierównym, terenie? O czym warto wówczas pamiętać? Wskazówki znajdziesz w artykule Ogrodzenie na skarpie – jak powinno być prawidłowo zrobione?

 

Ogrodzenie, które postawi firma

Jeśli jesteś zapracowany, w ogóle nie interesują Cię tematy związane z budownictwem albo Twoja działka znajduje się na górzystym terenie, poproś o pomoc fachowców. Zyskasz wówczas pewność, że niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na wykonanie ogrodzenia panelowego, gabionowego czy jeszcze innego typu, prace będą prowadzone sprawnie i profesjonalnie.

Jak wybrać odpowiednią firmę? 

Znalazłeś interesującą ofertę na wykonanie ogrodzenia? Zanim zlecisz prace, sprawdź najważniejsze informacje. Interesować powinna Cię nie tylko cena wykonania ogrodzenia, ale też staż firmy na rynku oraz opinie innych jej klientów. Dużo informacji z pewnością znajdziesz w internecie. Usługa wykonania ogrodzenia staje się coraz popularniejsza, więc większość liczących się firm ma swoje strony, na których prezentuje efekty prac i rekomendacje.

Możesz też samodzielnie wystawić ogłoszenie i poczekać na zgłoszenia fachowców. Czas oczekiwania przeznacz na zdobycie, choć teoretycznej, wiedzy. Sprawdź, jak przebiega wykonanie ogrodzenia z kamienia albo jak wykonać ogrodzenie z paneli. Dzięki temu łatwiej będzie Ci szybko odpowiedzieć na pytania fachowców oraz przygotować niezbędne materiały.

„Zlecę wykonanie ogrodzenia kutego”, czyli które parkany lepiej zamówić

Niektóre rodzaje ogrodzeń najlepiej będą prezentować się wykonane na Twoje indywidualne zamówienie. Nie warto np. znać szczegółów tego, jak wykonać ogrodzenie kute – samodzielnie trudno byłoby w ogóle zabrać się do pracy. Osiągnięcie estetycznego, ciekawego efektu jest możliwe tylko przez zamówienie ogrodzenia.

Również wykonanie ogrodzenia z klinkieru lepiej zlecić fachowcom. Cegły klinkierowe trzeba ułożyć równo i odpowiednio połączyć, by uzyskać trwałą konstrukcję.

A co z modnymi ostatnio typami ogrodzeń? Jak budować ogrodzenie panelowe? Czy wykonanie ogrodzenia z pustaków łupanych lub gabionowego lepiej zlecić, czy podjąć się zadania samodzielnie? Prace przy ogrodzeniach panelowych i wykonywanych z pustaków lepiej pozostawić fachowcom. Zyskasz wówczas pewność, że zostaną wykonane solidnie, a ich efekt będzie nie tylko trwały, ale także estetyczny.

A jak wykonać ogrodzenie gabionowe? Wiele zależy od tego, gdzie ma się ono pojawić. Przy ogradzaniu całej posesji możesz skorzystać z doświadczenia starannie wybranej firmy. Jeśli natomiast zamierzasz postawić jedynie niskie, krótkie odcinki ogrodzenia, które będą stanowiły ozdobę ogrodu – śmiało możesz spróbować własnych sił. Poszukaj odpowiedniego projektu oraz zbierz potrzebne materiały i narzędzia.

 

Szukam firmy do wykonania ogrodzenia!

Jak budować ogrodzenie z siatki? Czy wykonanie ogrodzenia betonowego lub panelowego będzie kosztowne? Na te i inne pytania z chęcią odpowiedzą eksperci Betto! Nasza firma zajmuje się sprzedażą oraz montażem ogrodzeń już od 1984 r. Jeśli więc planujesz wykonanie ogrodzenia z siatki z podmurówką albo chcesz otoczyć posesję ogrodzeniem kutym, sprawdź naszą ofertę. Z ciekawością wysłuchamy wszystkich Twoich pomysłów i doradzimy Ci, jak wybrać najlepsze rozwiązanie!