Wysokość ogrodzenia – jaka powinna być? 5 praktycznych porad

Nazwa

Ogrodzenie pełni jednocześnie kilka funkcji – jedną z nich jest ochrona Twojego terenu przed wtargnięciem osób niepowołanych. Dlatego też tak ważne jest, aby ustalić wysokość ogrodzenia, która pozwoli mu prawidłowo spełnić tę rolę. Jakiej wysokości ogrodzenie powinieneś zbudować na swojej działce, aby cieszyło Cię funkcjonalnością przez wiele lat?

 

Jak zmierzyć wysokość ogrodzenia?

W przypadku budowy ogrodzenia na równym terenie zadanie to nie należy do skomplikowanych. Problem może stwarzać działka o znacznym nachyleniu. Pomiary powinny być wtedy wykonane w każdym punkcie, w którym zmianie ulega rzędna wysokościowa. 

Zapoznaj się z przepisami – prawo budowlane, plan zagospodarowania przestrzennego

Oczywiście Twoje preferencje są bardzo ważne, ale wszelkie prace rozpocznij jednak od rzetelnego zapoznania się z przepisami prawa budowlanego. Dzięki temu szybko dowiesz się, jaka jest dopuszczalna wysokość ogrodzenia. W ekstremalnym przypadku takie działanie uchroni Cię przed koniecznością rozbiórki i budowy ogrodzenia na nowo.

Co zatem mówi na ten temat prawo budowlane? Wysokość ogrodzenia to kwestia poruszana w Art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późn. zm.). Przepis ten głosi, że ogrodzenia o wysokości przekraczającej 2,20 m wymagają pisemnego zgłoszenia do odpowiedniego starostwa powiatowego. Taki dokument powinien określać rodzaj ogrodzenia, sposób jego wykonania oraz termin rozpoczęcia prac. Można więc łatwo wysnuć wniosek, że maksymalna wysokość ogrodzenia bez pozwolenia to właśnie 2,20 m.

To nie wszystko, co decyduje o tym, jaka może być wysokość ogrodzenia. Przepisy prawa budowlanego nie są jedynymi, z którymi powinieneś się zapoznać przed wzniesieniem ogrodzenia. Przed przystąpieniem do prac koniecznie zwróć uwagę, czy Twoja posesja przylega do terenu, na którym obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jego zapisy mogą określać zasady zagospodarowania działek, takie jak np.: odległość granicy posesji od lasu, kwestia wyglądu ogrodzenia czy właśnie maksymalna i minimalna wysokość płotu.

Zachowaj także szczególną ostrożność, jeżeli ogrodzenie znajduje się przy skrzyżowaniu. Nie powinno ono ograniczać widoczności, by nie stwarzać niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeżeli zatem planujesz zbudować wysoki płot, bądź przygotowany na ścięcie jego narożnika.

Wysokość ogrodzenia a prawo sąsiedzkie

Żadna część ogrodzenia nie powinna wychodzić poza granicę działki. Jednocześnie – nawet prawidłowo posadowione – Twoje ogrodzenie może ograniczyć funkcjonalność działki sąsiada. Pamiętaj, że wysokość ogrodzenia od sąsiada nie powinna ograniczać ilości światła słonecznego wpadającego mu do okien. Jeżeli chcesz zatem zadbać o relacje łączące Cię z sąsiadami, porozmawiaj z nimi na temat planowanej budowy ogrodzenia.

Przeczytaj również: Tanie ogrodzenie działki - sprawdź 4 nasze pomysły

Dopasuj ogrodzenie do charakteru działki

Przed wyborem rodzaju i wysokości ogrodzenia zwróć uwagę na typ działki, którą chcesz zabezpieczyć. Inna wysokość będzie odpowiednia w przypadku rozległej posesji, a inna dookoła niewielkiego domku letniskowego.

Przykładowo działki rekreacyjne to miejsce relaksu i wypoczynku. Przyjeżdżasz tam, by obcować z naturą, a zbyt wysokie i zabudowane ogrodzenie mogłoby Ci w tym przeszkodzić. Dlatego na działkę wybierz płot o wysokości od 1 do 1,2 m.

Ruchliwa i hałaśliwa droga może być prawdziwym źródłem irytacji. Dobrze dobrane ogrodzenie to rozwiązanie tego problemu – skutecznie odgrodzi Twoje podwórko od szumu i gwaru. Doskonale sprawdzi się tu na przykład ogrodzenie betonowe lub gabionowe. Jaka wysokość ogrodzenia od ulicy będzie optymalna? W tym wypadku ogrodzenie powinno być nie niższe niż 1,7 m. Jak wiesz, przepisy prawne głoszą, że maksymalna wysokość ogrodzenia to 2,2 m. Ostatecznie wysokość ogrodzenia betonowego powinna zatem wynosić od 1,7 do 2,2 m.

A może chcesz zwyczajnie wyznaczyć granicę działki i nie zależy Ci na jej wyraźnym oddzieleniu od reszty terenu? Najlepsza wysokość ogrodzenia w tego typu przypadku to od 1 do 1,2 m. 

Jaka wysokość ogrodzenia z siatki w ogródku działkowym będzie odpowiednia? Rodzinne ogródki działkowe to szczególny przypadek działki. Przed wybudowaniem ogrodzenia koniecznie zapoznać się z obowiązującym na ich terenie regulaminem. Zazwyczaj wysokość ogrodzenia na działce typu ROD nie powinna przekraczać 1 m.

Sprawdź również: Budowa ogrodzenia - przepisy i formalności 2021 r.

Wysokość ogrodzenia a wielkość działki

Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest wielkość działki. Jaka wysokość ogrodzenia będzie odpowiednia na małej, a jaka na większej posesji? Niewielka działka najlepiej będzie prezentować się otoczona przez płot o wysokości ok. 1,5 m. Takie ogrodzenie nie przytłacza zabudowań, a jednocześnie dobrze spełnia swoje funkcje. Warto zdecydować się na wtedy ogrodzenie panelowe o wysokości 1,5 m. Pamiętaj jednak, że ewentualna podmurówka podniesie panele o dodatkowe kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów.

Wysokie ogrodzenie (1,7 m i więcej) to standardowa wysokość ogrodzenia w przypadku siedzib przedsiębiorstw i instytucji, które zazwyczaj dysponują większym obszarem. Znacznie zwiększa ono poziom bezpieczeństwa na danym terenie – ogrodzenie takiej wysokości dość trudno sforsować. Jednocześnie ogrodzenie tego typu zdecydowanie wyróżnia teren spośród sąsiednich działek i podkreśla rangę budynku.

Co więcej, wysokie ogrodzenie umożliwia umieszczenie ostrych zakończeń na słupkach. Tego typu zakończenia dodatkowo zabezpieczają posesję przed niepowołanymi osobami.

Ozdobne zakończenia wysokiego ogrodzenia.

Ogrodzenie o wysokości powyżej 1,7 m może być wyposażone w ostre zakończenia

Wybierz solidne ogrodzenie

Planujesz budowę ogrodzenia? Niezależnie od tego, czy chcesz ogrodzić ogródek działkowy, zabezpieczyć posesję prywatną czy uchronić się przed hałasem z ulicy – pomożemy Ci w tym zadaniu. Wybierając ogrodzenia Betto, możesz liczyć nie tylko na wysokiej klasy, trwały płot, ale także profesjonalne doradztwo dotyczące wszelkich aspektów jego budowy. Zapraszamy!