Jaką bramę wjazdową wybrać? 4 praktyczne wskazówki

Nazwa

Brama wjazdowa to kluczowy element małej architektury ogrodowej. Ma ona istotny wpływ na wygląd Twojej posesji, jej bezpieczeństwo oraz na komfort eksploatacji. Dlatego tak ważne jest, abyś poznał dostępne rozwiązania już na etapie ustalania dokładnego miejsca wjazdu. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej!

Jakie funkcje pełni brama wjazdowa?

Każda brama wjazdowa ma do wypełnienia co najmniej 3 zadania:

  • powinna odgradzać Twoją posesję od otoczenia,
  • być bezpieczna podczas codziennego użytkowania,
  • zapewniać wygodny wjazd na posesję.

Nie mniej ważne są też względy estetyczne – dobrze, jeśli brama tworzy wraz z ogrodzeniem oraz fasadą budynku jedną, spójną wizualnie konstrukcję.

Po pierwsze – ustal szerokość bramy

Brama wjazdowa nie powinna być węższa niż 2,4 m – tyle na ten temat mówią przepisy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przeciętny samochód osobowy wraz z lusterkami zajmuje ok. 2 m, taka szerokość wymaga od każdego kierowcy wjeżdżającego na Twoją posesję sporej precyzji – nie wspominając już o kurierach czy dostawcach poruszających się dużo większymi autami. Dlatego też – o ile kształt działki na to pozwala – najwęższą opcją godną uwagi jest brama wjazdowa 3 m.

Zasada jest prosta – im szersza brama, tym wygodniej i bezpieczniej będziesz nią wjeżdżać. Dla wielu osób optymalnym rozwiązaniem jest na przykład brama wjazdowa 4 m. Konkretna szerokość zależy od odległości między krawędzią drogi a bramą wjazdową. Jeżeli wynosi ona co najmniej tyle, co promień skrętu samochodu, kierowca będzie miał po bokach samochodu przestrzeń niezbędną do wygodnego wjazdu. Jeśli jednak promień skrętu jest większy, tylna część samochodu może nachodzić na słupek bramy. Rozwiązaniem tego problemu jest zbudowanie wjazdu nieco głębiej lub zastosowanie bramy wjazdowej 5 m.

Wielkość posesji a typ bramy

Kolejną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest sposób otwierania bramy. Do wyboru masz dwa rodzaje – bramę dwuskrzydłową oraz przesuwną. Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji oraz wielkości i warunków przestrzennych działki.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa cieszy się niesłabnącą popularnością. Brama dwuskrzydłowa doskonale sprawdzi się na posesjach większych rozmiarów, a także w przypadku wąskich wjazdów – skrzydła bramy otwierają się prostopadle, przez co nie wymagają wiele przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Przykładem dużej bramy wjazdowej dwuskrzydłowej może być brama wjazdowa 6 m.

Ciekawą alternatywą jest brama wjazdowa przesuwna – samonośna lub szynowa. Z powodzeniem możesz zastosować ją na niewielkiej posesji. Przed podjęciem decyzji sprawdź, czy wymiary Twojej działki oraz ukształtowanie terenu pozwalają na jej zamontowanie – taka brama otwiera się wzdłuż ogrodzenia.

Nowoczesna brama wjazdowa przesuwna

Napęd automatyczny pozwala otwierać i zamykać bramę na odległość

Brama wjazdowa z napędem czy bez?

Brama wjazdowa na pilota to spore ułatwienie. Dzięki niej nie musisz wysiadać z auta podczas deszczu tylko po to, by otworzyć i zamknąć bramę. Przyda się także, jeżeli jesteś w domu i chcesz wpuścić gości. Za bramą z napędem przemawia także kwestia bezpieczeństwa – jeśli droga prowadząca do Twojego domu jest ruchliwa, a miejsca na podjeździe niewiele, zatrzymanie samochodu mogłoby stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. Warto zaznaczyć, że napęd można zamontować na bramach różnego rodzaju – przesuwnych, rozwieranych, jedno- i dwuskrzydłowych.

Brama manualna z kolei będzie dobrą opcją, jeżeli zależy Ci na optymalizacji kosztów. Rzadko poruszasz się samochodem lub czeka Cię niedługo wymiana ogrodzenia? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z tych pytań twierdząco, to wybierz bramę otwieraną manualnie – ta z napędem byłaby znacznym wydatkiem, a nie wykorzystałbyś w pełni oferowanych przez nią funkcjonalności.

 

Dopasuj bramę do wyglądu ogrodzenia 

Brama wjazdowa powinna tworzyć wraz z Twoim ogrodzeniem spójną wizualnie całość. Najłatwiej to osiągnąć, kupując jednocześnie bramę wjazdową z furtką oraz ogrodzenie. Wśród chętnie wybieranych rodzajów bram wjazdowych zaliczyć należy bramy panelowe oraz kute.

Brama wjazdowa panelowa to dobry wybór, jeśli cała Twoja posesja jest utrzymana w nowoczesnym stylu. Doskonale pasuje nie tylko do ogrodzeń panelowych, ale też palisadowych czy gabionowych.

Jeżeli z kolei jesteś miłośnikiem tradycji, a Twoje ogrodzenie ma bogato zdobione przęsła i np. nawiązuje do stylistyki secesyjnej, dobrą opcją będzie brama wjazdowa kuta. Sprawdzi się ona nie tylko w przypadku ogrodzeń kutych, ale też murowanych, kamiennych czy drewnianych z elementami metalowymi.

Jaki kolor bramy wjazdowej będzie najlepszy? Tutaj również zwróć uwagę na wygląd ogrodzenia, ale też elewacji domu, dachówek czy stolarki okiennej.

Jaka brama wjazdowa będzie dobrze pełnić swoją funkcję przez lata?

Wiesz już, jakie cechy powinna mieć dobrze dobrana brama wjazdowa. Wymiary, typ bramy i kolor są już mniej więcej określone. Nie zapominaj jednak o jeszcze jednej istotnej kwestii – jakości materiałów wykorzystanych przy produkcji. Brama wjazdowa pełni także funkcję ochronną – zamknięta powinna być barierą trudną do sforsowania. Zwróć uwagę na solidność konstrukcji oraz zastosowane powłoki ochronne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dokonujesz słusznego wyboru, zwróć się do nas. Pomożemy Ci dobrać bramę wjazdową dostosowaną do Twoich potrzeb!