Ogrodzenie na skarpie – jak powinno być prawidłowo zrobione?

Nazwa

Zbudowanie ogrodzenia na pochyłym terenie to spore wyzwanie. Skarpy i uskoki uniemożliwiają standardowe postawienie słupków i przęseł ze względu na nietypowy rozkład obciążeń. Istnieją jednak sposoby na to, by cieszyć się estetycznym ogrodzeniem nawet na pofałdowanej działce. O tym, jak prawidłowo zbudować ogrodzenie na skarpie, dowiesz się z poniższego wpisu.

Jak zrobić płot na skarpie? Najpierw przygotuj się do pracy

Przed przystąpieniem do budowania ogrodzenia na skarpie niezwykle ważne jest odpowiednie zaplanowanie kolejnych działań. Przede wszystkim należy stwierdzić, jak duże są nierówności terenu. Jeżeli sięgają one około 2%, prawdopodobnie niestandardowe podejście nie będzie konieczne. Wystarczy wtedy zniwelować pofałdowania przy użyciu profesjonalnych urządzeń.

Istotny jest również poziom nachylenia teren. Jeżeli przekracza ono 20%, ogrodzenie powinno zostać postawione zgodnie z odpowiednią metodą montażu. Tylko wtedy można zagwarantować całej konstrukcji funkcjonalność i odpowiednią stabilność.

Nie mniej ważny jest rodzaj gruntu, na jakim ma być wybudowane ogrodzenie na skarpie. Jeżeli podłoże nie będzie wykazywać się odpowiednią nośnością, łatwo odkształci się pod obciążeniem. Szczególną ostrożność zachowaj podczas budowania ogrodzenia na glinach i iłach – na przykład na terenach zalewowych oraz takich, które powstały w wyniku działalności człowieka. Możliwe, że niezbędna będzie konsultacja geotechniczna oraz zagęszczenie terenu za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Jakie ogrodzenie na skarpie będzie odpowiednie?

Przez wiele lat jedynym sposobem na ogrodzenie działki na skarpie była siatka. Choć nie można odmówić jej skuteczności, to wymagający użytkownicy zarzucają jej brak dostatecznych walorów estetycznych. Coraz łatwiejszy dostęp do profesjonalnych usług sprawił jednak, że właściciele pofałdowanych terenów nie muszą decydować się na ogrodzenie z siatki na skarpie.

Wystarczy, że zastosujesz sprawdzone techniki, a będziesz mógł cieszyć się eleganckim i stabilnym ogrodzeniem.

Jeżeli jednak Twój budżet jest ograniczony lub mocno zależy Ci na czasie, sięgnij po ogrodzenie z siatki na skarpie. To rozwiązanie ma kilka zalet. Postawienie takiej konstrukcji nie zajmuje zbyt wiele czasu. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku pleciona siatka elastyczna. Po odpowiednim naciągnięciu sama dostosuje się do linii terenu. W razie skosów większych niż 24% należy zastosować metodę schodkową, o której za chwilę.

Ogrodzenie panelowe na skarpie jest nieco bardziej wymagające. Większe nakłady pracy przy procesie budowy dają jednak świetny efekt w postaci stabilnego i eleganckiego ogrodzenia na lata, którego wygląd można dopasować do własnych preferencji. Estetyczne panele pozwalają ukształtować pozytywny wizerunek Twojej posesji. Taka konstrukcja wyróżnia się także dużą odpornością na szereg szkodliwych czynników atmosferycznych i mechanicznych.

Jak zrobić ogrodzenie na skarpie? Metoda schodkowa oraz równanie górą

Jak przebiega montaż ogrodzenia panelowego na skarpie? Początkowe kroki nie różnią się od tych standardowych. Przede wszystkim należy wykonać dokładne pomiary i wytyczyć przebieg ogrodzenia. Miejsce montażu powinno zostać dokładnie oczyszczone z kamieni czy korzeni. Następnie konieczne jest określenie lokalizacji furtki oraz bramy wjazdowej. Na tym etapie należy też wyliczyć liczbę potrzebnych słupków oraz odległości między nimi – powinny być zamontowane w równych odstępach niezależnie od przebiegu terenu. Kolejne kroki zależą od wybranego sposobu montażu ogrodzenia na skarpie.

Ogrodzenie panelowe wykonane metodą schodkową

Wykorzystanie metody schodkowej

Metoda schodkowa

Pierwszą z opcji jest metoda schodkowa. Doskonale sprawdzi się ona na terenach o dużym nachyleniu. Podmurówkę należy wtedy uformować tak, aby tworzyła schodki.

W jaki sposób przygotować podmurówkę? Można wykorzystać zarówno podmurówkę prefabrykowaną, jak i wylewaną samodzielnie. Najpierw cały przebieg ogrodzenia należy podzielić na odcinki. Potem każdy z nich obniża się o ustaloną wysokość. W efekcie otrzymujemy kaskadową konstrukcję płotu na skarpie.

Następnie montujemy dopasowane słupki i przęsła. W przypadku znacznego nachylenia terenu będą konieczne krótsze przęsła.

Równanie górą

W jaki sposób można jeszcze zbudować ogrodzenie panelowe? Montaż na skarpie może zostać przeprowadzony także przy zachowaniu tak zwanego równania górą.

W metodzie równania górą najpierw należy określić górną linię ogrodzenia, która będzie zachowywać stały poziom. Słupki montowane są standardowo. Następnie odległość między terenem a linią wypełnia się coraz krótszymi przęsłami. Można także wybudować podmurówkę, która niweluje różnice terenu. Tego typu konstrukcje można zazwyczaj zauważyć przy ogrodzeniach frontowych.

Ogrodzenie działki ze znacznym spadkiem terenu bywa czasochłonne i skomplikowane. Samodzielne przeprowadzenie prac jest oczywiście możliwe. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że konstrukcja będzie trwała i stabilna, koniecznie postaw na wysokiej jakości produkty i skorzystaj z usług profesjonalistów. Odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie znacznie przyspieszą cały proces budowania ogrodzenia na skarpie i pozwolą Ci cieszyć się schludnie wykończoną działką przez wiele lat!

Już dziś sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić! Skontaktuj się z nami