Z czego zrobić taras – kostka brukowa, deska kompozytowa, płyty chodnikowe?

Nazwa

 

Taras to miejsce wypoczynku, a zarazem ważna wizytówka domu. Dlatego warto się dobrze zastanowić, z czego wykonać jego podłoże. Jakie elementy należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji? Jakie materiały można wykorzystać? Sprawdź nasz poradnik i podejmij przemyślaną decyzję.

Pomysł na taras – ponadczasowe rozwiązania na tarasy przydomowe

Tarasy przydomowe to miejsca, które niejako łączą wnętrza budynku z terenami zielonymi dookoła. Ze względu na swoje usytuowanie i funkcje, muszą spełniać określone wymogi techniczne, a także trafiać w gusta użytkowników. Trzeba także pamiętać, że konstrukcja powinna być solidna – tak, aby przetrwała nawet kilkadziesiąt lat.

Podłoga na tarasie może zostać pokryta różnymi materiałami spełniającymi zarówno kryteria estetyczne, jak i funkcjonalne. Wyboru warto jednak dokonać nie tylko w oparciu o oczekiwania w tym zakresie, ale, oczywiście, uwzględniając także nasze możliwości finansowe.

Podłoga na taras – czym wyłożyć taras?

Co na taras? To podstawowe pytanie, które najlepiej zadać sobie jeszcze na etapie projektowania budynku. Dostępnych jest wiele opcji, jednak najczęściej wybierane są:

  • taras drewniany – pozwalający stworzyć bardzo „naturalną” przestrzeń tarasu, odpowiedni m.in. do budynków utrzymanych w stylu rustykalnym,

  • taras z kostki – uniwersalny i niezwykle solidny,

  • taras z deski kompozytowej – ten materiał zapewnia kompromis między naturalnym wyglądem deski na wytrzymałością.

Warto bliżej przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom.

Taras drewniany

Każdy taras drewniany wygląda wyjątkowo oryginalnie – wszystko za sprawą unikalnego kształtu usłojenia poszczególnych desek. Najczęściej powstaje z drewna świerkowego, modrzewiowego, a także egzotycznego. To ostatnie, choć najdroższe, jest cenione najbardziej z uwagi na niską podatność na nasiąkanie wilgocią.

Choć drewnu na tarasie nie można odmówić spektakularnej estetyki i naturalności, trzeba pamiętać, że:

  • może być ono bardziej niż inne materiały podatne na działanie wilgoci, a także na namnażanie się materiału biologicznego – należy jednak zastrzec, że chroni przed tym odpowiednia impregnacja,

  • wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji – konieczne jest olejowanie lub lakierowanie, a także impregnowanie drewnianych desek tarasowych średnio raz na kilka lat; w innym przypadku drewno straci warstwę ochronną, zacznie butwieć, odpadać i po prostu straci naturalny wygląd.

Dlatego na drewniane tarasy można sobie pozwolić przede wszystkim wówczas, gdy patio jest dobrze zadaszone, a właściciele posesji są gotowi do wykonywania prac konserwacyjnych z relatywnie dużą częstotliwością. Trzeba również pamiętać, że gdy chodzi o deski na taras, ceny mogą być dość wysokie. 

Taras z kostki brukowej

Taras z kostki to kolejna opcja, która jest chętnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Ogromną zaletą kostki jest jej duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia, a także działanie wilgoci, promieni słonecznych i innych szkodliwych czynników.

Kolejnym plusem bruku jest szeroki wybór wzorów i kolorów, a także kształtu kostek. To daje możliwość stworzenia projektu o ciekawej estetyce – na przykład w klimatach śródziemnomorskich (cieniowana kostka w odcieniach piaskowym czy rudawym), ale także retro (kostka postarzana) czy dworkowym (kostka granitowa). 

Taras betonowy 

Betonowy taras wyróżnia się minimalizmem. Dobrze pasuje do przestrzeni nowoczesnych oraz w klimatach industrialnych. Jak go wykonać? W najbardziej oszczędnej wersji można zostawić „gołą” wylewkę betonową. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem – niewłaściwie zaimpregnowana – straci na estetyce. Pojawią się na niej plamy, wykwity, a materiał może zacząć kruszeć. 

Dlatego zdecydowanie lepiej jest wyłożyć tak powstałą przestrzeń np. kostką betonową lub płytkami imitującymi wzór betonu architektonicznego. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że płytki w wilgotne i mroźne dni mogą być śliskie.

Przeczytaj również: Jak zaaranżować taras za pomocą płyt betonowych? 

Taras z desek kompozytowych

Taras z deski kompozytowej to doskonała alternatywa dla tarasu drewnianego. Dzieje się tak dlatego, że oferowane na rynku deski kompozytowe na taras do złudzenia przypominają te z naturalnego materiału. Powstają z połączenia drewna i PVC lub HDP. Są drobno- lub grubo ryflowane. Wygodnie się je układa, a ogromnymi zaletami tego materiału są jego doskonała odporność na wilgoć, podwyższona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz naturalna estetyka. W przeciwieństwie do drewna deska tarasowa kompozytowa nie wymaga impregnacji ani konserwacji. Trzeba ją tylko regularnie czyścić – tak, aby nie powstały na niej zabrudzenia czy wykwity.

Taras z płyt chodnikowych

Taras z płyt chodnikowych to relatywnie niedrogie, solidne i proste do wykonania rozwiązanie. Będzie dobrze korespondowało z budynkami o minimalistycznej bryle, w których zastosowano np. elewację o teksturze betonu. Wbrew pozorom, nie jest to wcale i ponure rozwiązanie! Płyty chodnikowe są dostępne w różnych wybarwieniach, dzięki czemu można je swobodnie dopasować do estetyki budynku. Na rynku można też znaleźć płyty o ciekawych teksturach – np. kamienia naturalnego czy drewna.

Taras z płytki chodnikowej - betto.pl

Taras z płytki chodnikowej, wbrew pozorom, pomoże stworzyć przytulne, klimatyczne wnętrze. Wystarczy dobrze skomponować jego aranżację – np. dokładając meble w stylu vintage czy eko.

Podłoga na taras z tworzywa

Na rynku można znaleźć również podłoże na taras, które jest wykonane w pełni z tworzywa sztucznego, na przykład z gumy. To lekkie i stosunkowo niedrogie pokrycie, które zapewnia dobrą amortyzację oraz ochronę przed poślizgnięciem. Trzeba jednak pamiętać, że tworzywo wyeksponowane na działanie promieni słonecznych może z czasem płowieć, a jego wytrzymałość mechaniczna jest niższa niż kompozytu, betonu czy kamienia naturalnego.

Sprawdź także: Systemy tarasowe - czy warto na nie postawić?

Tania podłoga na taras – czy to się opłaca?

Kiedy czeka Cię budowa tarasu drewnianego, z pewnością zaglądasz głębiej do portfela. Możesz się więc zastanawiać, czy ceny pokrycia podłoża na patio powinny być dla Ciebie kluczowym czynnikiem przy wyborze. Odpowiedź brzmi: nie. Pozornie tanie rozwiązania mogą już po kilku latach (a nawet szybciej) wymagać naprawy, konserwacji lub odświeżenia. Mogą także ulec uszkodzeniu pod wpływem silnego mrozu czy dużej wilgoci. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na jakość.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka podłoga na taras sprawdzi się u Ciebie, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści udzielą Ci rzetelnej i uczciwej porady – tak, abyś wybrał najkorzystniejszą opcję.