Jak zrobić taras z deski kompozytowej – krok po kroku

Nazwa

Kompozyt to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością. Doskonale sprawdza się m.in. do konstrukcji tarasów, oferując znakomite połączenie wysokiej estetyki, trwałości i funkcjonalności. Jak zrobić taras z deski kompozytowej, by jego użytkowanie było bezpieczne i wygodne? O czym pamiętać? Czy można wykonać wszystkie prace samodzielnie? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
 

Spis treści

 

Czym jest deska kompozytowa?

Kompozyt to niejednorodny materiał stworzony z co najmniej dwóch komponentów, który łączy ich zalety. Deski kompozytowe wytwarza się z mączki drzewnej i lepiszcza – najczęściej PCW, polietylenu lub innego tworzywa sztucznego w różnych proporcjach. Najczęściej materiał zawiera również dodatki uszlachetniające. Efektem jest panel o wyglądzie i właściwościach zbliżonych do naturalnego drewna, jednak pozbawiony wielu wad tego materiału. 

Do atutów desek kompozytowych można zaliczyć m.in.:

  • wysoką odporność na warunki atmosferyczne,
  • brak tendencji do wypaczeń i zniekształceń,
  • prostotę utrzymania – brak konieczności impregnacji i łatwe czyszczenie,
  • dobrą wytrzymałość na obciążenia,
  • trwałość koloru,
  • antypoślizgowość – większość desek ma jedną stronę ryflowaną, dzięki czemu nie są śliskie, nawet gdy są mokre. 

Ponadto są one bardzo estetyczne i ciepłe w dotyku, podobnie jak drewno. Jednocześnie jednak każda deska tarasowa kompozytowa jest taka sama – pozbawiona sęków i słojów charakterystycznych dla drewna. Materiał występuje w wielu kolorach, łatwo można go dopasować do elewacji budynku i pozostałych elementów architektonicznych. Montaż desek kompozytowych wymaga zastosowania specjalnych klipsów. Dzięki temu wykonany z nich taras jest pozbawiony wkrętów i gwoździ, co wpływa na estetykę oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Czytaj również: Z czego zrobić podłogę na tarasie? Porównanie rozwiązań

Jak zrobić taras z kompozytu? Czy to trudne?

Jak zbudować taras z kompozytu? Nie jest to bardzo skomplikowane. Deski kładzie się na gęsto ułożonych legarach, które z kolei należy umieścić na równym, utwardzonym podłożu (najlepiej wylewce betonowej). Zestaw montażowy składający się ze specjalnych klipsów ułatwia ich połączenie. Na końcach krańcowych desek, które są puste w środku, należy zamontować zaślepki. Dzięki temu całość będzie się prezentować bardzo estetycznie.

Deski tarasowe i elementy montażowe do budowy tarasu - betto.pl

Deski podłogowe na taras układa się na legarach, przymocowując je specjalnymi klipsami. Dzięki temu nawierzchnia jest pozbawiona widocznych wkrętów, a zatem bezpieczniejsza i bardziej estetyczna.

Poszukując porad na temat tego, jak zrobić taras z deski kompozytowej, warto zwrócić uwagę na możliwe problemy, które mogą się pojawić na etapie montażu konstrukcji. Trudności może sprawić przede wszystkim układanie nietypowych kształtów i dopasowanie desek do zakamarków. Przycięcie ich bocznych krawędzi może bowiem uniemożliwić przymocowanie klipsów montażowych.

Jak zbudować taras z deski kompozytowej krok po kroku?

Poszukujesz instrukcji krok po kroku, jak zbudować taras z desek kompozytowych? Trafiłeś doskonale. Procedura nie jest trudna – sam montaż można wykonać w jeden dzień. Uprzednio trzeba jednak przygotować podłoże – wylewkę betonową z niewielkim spadkiem (ok. 3%), który zapewni odprowadzanie wody. Powinna być idealnie równa. Ewentualne nieprawidłowości można ewentualnie skorygować specjalnymi podkładkami pod legary tarasowe. Następnie można przystąpić do pracy z deskami kompozytowymi. Jak zrobić taras z deski kompozytowej od podstaw?

1. Rozplanuj ułożenie desek tarasowych

- aby ułatwić sobie późniejszą pracę, warto rozpocząć od ułożenia desek kompozytowych „na sucho”. Dzięki temu można sprawdzić i ustalić ich optymalne rozmieszczenie. To ważne szczególnie wtedy, gdy taras ma nieregularny kształt lub znajdują się na nim elementy wymagające ominięcia (np. filary).

2. Rozmieść legary kompozytowe

– na podstawie optymalnego ułożenia desek można zaplanować rozmieszczenie legarów tarasowych. Należy układać je prostopadle do desek. Powinny się znajdować w odległości 40 – 50 cm od siebie. Zapewni to odpowiednią stabilność nawierzchni. Dodatkowe legary pod taras należy ułożyć przy krawędziach lub np. przy filarach – wszędzie tam gdzie zgodnie z planem wypadają łączenia lub zakończenia desek.

3. Przykręć legary do podłoża

– następnie legary montuje się do podłoża za pomocą kołków rozporowych z płaskimi łbami. Kołki powinny być rozmieszczone co ok. 50 cm.

4. Przymocuj deski

– kolejno można zacząć montować deski podłogowe na taras. Każda powinna być zamocowana do legara za pomocą specjalnego, przykręconego do niego łącznika. Należy zadbać o zachowanie równych odstępów pomiędzy poszczególnymi deskami, co pozwoli uzyskać estetyczną nawierzchnię.

5. Skróć deski

– jeśli potrzebne jest skrócenie desek, należy wykonać tę czynność dopiero po zakończeniu układania. Wówczas wyznacza się równą krawędź i przycina wszystkie deski na raz.

6. Zamocuj maskownicę do desek kompozytowych

– ostatnim krokiem jest zamontowanie zaślepki lub listwy maskującej, które zapewnią estetyczne wykończenie tarasu.

Tak wykonany taras od razu można bez obaw użytkować: chodzić i ustawiać meble.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jak wykonać taras z kompozytu lub po prostu wolisz zdać się na specjalistów, skontaktuj się z firmą Betto! Nasza oferta obejmuje nie tylko wysokiej jakości deski, ale również ich fachowy montaż. Zapraszamy!