Z czego zrobić podłogę na tarasie? Porównanie rozwiązań

Nazwa

Taras może być wspaniałym miejscem do relaksu na świeżym powietrzu. Wystarczy pomysł i odpowiednia aranżacja. Od czego zacząć? Najlepiej od podłogi, starając się, by była solidna, równa, trwała, estetyczna i łatwa w utrzymaniu. Sprawdź, z czego zrobić podłogę na tarasie, by móc cieszyć się idealnie urządzoną przydomową przestrzenią.

Idealne podłoga na taras – kryteria wyboru

Czym się kierować, wybierając materiał wykończeniowy do stworzenia tarasowej podłogi? Część kryteriów zdradziliśmy już we wstępie. Właściwa nawierzchnia tarasowa będzie:

  • trwała – posłuży Ci przez wiele lat, zachowując swoje właściwości i wygląd,
  • odporna na zróżnicowane czynniki atmosferyczne – to podstawa w przypadku wszystkich elementów architektonicznych lokowanych na zewnątrz,
  • łatwa w utrzymaniu – konieczność częstego czyszczenia może skutecznie odebrać radość z korzystania z tarasu, dlatego lepiej wybrać materiał, który łatwo się nie brudzi,
  • dopasowana do otoczenia – nawierzchnia tarasu powinna idealnie współgrać ze stylem budynku i aranżacją ogrodu.

Warto zwrócić uwagę również na ewentualną konieczność okresowej specjalistycznej pielęgnacji – np. impregnacji. To prosty zabieg, ale o wiele wygodniejsze w eksploatacji są te nawierzchnie, którego go nie wymagają.  Dla wielu inwestorów ważnym kryterium jest również cena – budżet często decyduje o dostępności konkretnych rozwiązań. A zatem co położyć na podłogę na tarasie? Omówmy kilka najpopularniejszych rozwiązań.

Deski drewniane

Drewno to wybór dla miłośników elegancji i luksusu, a jednocześnie bliskiego kontaktu z naturą. Nic nie może zastąpić obcowania z naturalnym drewnem. Jest ono ciepłe nawet w chłodne dni, a podczas upałów nie nagrzewa się nadmiernie. Prezentuje się bardzo estetycznie i doskonale komponuje się z otaczającą zielenią. Podłoga tarasowa z drewna może też korespondować z parkietem we wnętrzu.
Drewniany taras ma jednak swoje wady. Jest przede wszystkim dość wymagający w utrzymaniu. Wymaga starannego czyszczenia i olejowania przynajmniej raz w roku. Nie zawsze udaje się również uniknąć zniszczeń desek, szczególnie podczas intensywnego użytkowania tarasu.

Deska tarasowa kompozytowa

Coraz więcej osób zastanawiających się, z czego zrobić podłogę na tarasie, wybiera deski kompozytowe. Kompozyt to materiał wykonany z mączki drzewnej i tworzywa sztucznego oraz dodatków uszlachetniających. Efektem jest deska tarasowa, która pod wieloma względami przypomina tę drewnianą. Jest ciepła i przyjemna w dotyku, prezentuje się bardzo estetycznie i elegancko. Jednocześnie jednak jest znacznie bardziej funkcjonalna – nie wymaga pracochłonnej konserwacji ani impregnacji. Doskonale spisuje się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, na jej wygląd nie mają negatywnego wpływu również opady. Jest antypoślizgowa, nawet gdy zamoknie. Dzięki temu często wykorzystuje się ją do wykonywania nawierzchni wokół basenów czy też pomostów nad wodą. 

Taras z deski kompozytowej wyróżnia się też bardzo dobrą trwałością i znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do desek z naturalnego drewna. Dodatkowym atutem kompozytowych desek jest ich łatwy montaż.


Dowiedz się więcej: Jak zrobić taras z deski kompozytowej – krok po kroku

Deski kompozytowe wokół basenu – betto.pl

Deska tarasowa kompozytowa jest antypoślizgowa, a przez to bardzo bezpieczna – nawet gdy jest mokra. Z tego powodu często wykorzystuje się ją nie tylko do budowy tarasów i ogrodowych podestów, ale również do wykończenia nawierzchni wokół basenu.

Płytki gresowe

Płytki to bardzo praktyczna podłoga na taras, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani częstego czyszczenia. Płytki nie chłoną wody ani zanieczyszczeń. Dobrze dobrane będą też odporne na skrajne temperatury, wilgoć i promieniowanie UV, zachowując swoje właściwości przez długi czas. Z tych powodów są wybierane bardzo często. Powyższe cechy dotyczą jednak wyłącznie specjalnych płytek tarasowych – najczęściej gresowych. Wybór nieodpowiedniego materiału najpewniej będzie skutkował jego pękaniem i odklejaniem się od podłoża.

Płytki nie są jednak pozbawione wad. Gdy jest zimno, błyskawicznie się wychładzają, a podczas upałów i słonecznej pogody stają się bardzo gorące. Słabo amortyzują upadki. Na taras nadają się ponadto tylko wzory o chropowatej powierzchni – te gładkie stają się bardzo śliskie, gdy jest mokro.

Kostka na taras

Kostka brukowa to uniwersalny materiał do tworzenia różnych nawierzchni. Sprawdza się również na tarasie – jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jej zaletą jest ponadczasowa stylistyka – ten surowiec nigdy nie wychodzi z mody. Do stworzenia tarasowej podłogi można wybrać wariant w klasycznym lub bardziej nowoczesnym stylu. Kostka tarasowa występuje ponadto w gładkim lub chropowatym wykończeniu oraz wielu kolorach i rozmiarach. Dzięki temu można z niej tworzyć bardzo różnorodne nawierzchnie. Sprawia to, że taras z kostki łatwo dopasować do niemal każdego budynku i ogrodu.

Kolorowa kostka tarasowa ułożona w rozetę - betto.pl

Mnogość dostępnych kolorów (jednolitych i mieszanych) oraz wymiarów kostki brukowej tarasowej pozwala tworzyć oryginalne wzory i kompozycje, dopasowane swoim charakterem zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury.

Kostka na taras wyróżnia się bardzo dobrą trwałością i łatwością utrzymania. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i łatwo się czyści. Jest bardzo odporna na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Tworzy twardą powierzchnię, która wprawdzie nie amortyzuje upadków, ale za to trudno ją uszkodzić w sposób mechaniczny. Układa się ją bezpośrednio na gruncie – nie wymaga wykonywania wylewki betonowej.

Co położyć na podłogę na tarasie?

Z czego zrobić podłogę na tarasie? To kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji – zarówno użytkowych, jak i stylistycznych. Wybór pomiędzy deską tarasową a kostką, czy też drewnem a płytkami jest niejednoznaczny. Ważne, aby poznać zalety i wady danych materiałów i na tej podstawie podjąć decyzję.

Jeśli potrzebujesz rzetelnej pomocy lub chcesz zlecić profesjonalny montaż podłogi tarasowej, skontaktuj się z Betto. Wykonujemy kilka rodzajów nawierzchni. Zapewniamy wysoki standard produktów i usług.