Jak zaaranżować taras za pomocą płyt betonowych?

Nazwa

 

Taras można zbudować z różnych materiałów. Ogromną popularnością wciąż cieszą się płytki ceramiczne, zwłaszcza gresowe i klinkierowe, które są odporne na mróz. Pozwalają też łatwo utrzymać czystość na tarasie. Coraz częściej jednak architekci, ale też właściciele nowopowstających domów stawiają na nowy rodzaj aranżacji tarasu i to przy pomocy płyt betonowych. To niesłabnący trend, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest niezwykle funkcjonalny. Sprawdź, jak zaaranżować taras przy pomocy betonowych płyt. 

 

Taras z płyt betonowych - zalety rozwiązania

Płyty betonowe to jedno z najciekawszych rozwiązań tarasowych. Stanowi znakomitą alternatywę, m.in. dla drewnianych i kamiennych płyt. Coraz częściej korzysta się, np. z systemów modułowych, które nie zakładają konieczności stosowania wylewki betonowej. Klasyczne płyty betonowe mogą mieć różną grubość, wobec czego można doskonale zaaranżować każdą przestrzeń. Jakie są wszystkie zalety bloczków betonowych fundamentowych?

  • Bloczki betonowe, z których z łatwością można zbudować taras charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są praktycznie niemal całkowicie odporne na działanie wody, ale też inne warunki atmosferyczne.

  • Zastosowanie bloczków lub płyt betonowych zdecydowanie skraca czas budowy tarasu - materiał ten nie potrzebuje m.in. wylewki lub dodatkowego fundamentu.

  • Do łączenia poszczególnych płyt betonowych można wykorzystać, np. zaprawę cementową. 

Bloczki i płyty tarasowe - Betto.pl

  • Taras wyłożony kostką brukową, bądź właśnie płytami jest bardzo szybki do wykonania, a dodatkowo istnieje możliwość samodzielnej wymiany wszelkich uszkodzonych elementów. To trwalsze, a zarazem ekonomiczniejsze rozwiązanie niż, np. klasyczne płytki ceramiczne. 

  • Z pomocą betonowych bloczków można zaprojektować, np. taras podwyższony, zwany również modułowym.

 

Gdzie można zastosować bloczki betonowe jako podwaliny tarasu?

Bloczki i płyty betonowe doskonale pasują do nowoczesnej architektury, jak i klasycznej zabudowy. Dzięki temu przepięknie współgrają zarówno z charakterem budynku, jak i otaczającą roślinnością. Grube płyty betonowe przeznaczone na taras, umożliwiają m.in. bardzo atrakcyjne zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej i strefy wypoczynkowej. 

Gdzie dokładnie sprawdzą się bloczki betonowe? M.in. w przypadku:

  • prywatnych posesji, gdy chcemy zainwestować w trwały, elegancki taras;

  • do małej, ogrodowej architektury, np. jako ścieżki lub podłoga w altanach;

  • osiedli lub przestrzeni wspólnych.

 

Jak wybrać bloczki betonowe na taras?

Kupując płyty betonowe lub bloczki na taras, warto przede wszystkim wybrać wysokiej klasy model. Odpowiednie bloczki fundamentowe to takie, które mogą być zastosowane w praktycznie każdych warunkach klimatycznych. Warto więc wybrać modele, które wyprodukowane z najwyższej klasy betonu, oznaczonego jako B-20 lub B-15. Dodatkowo, bloczki betonowe na taras dobrze, aby miały również niezbędne atesty i spełniały normy ISO 9001-2000. 

 

O czym pamiętać, aranżując taras z płyt betonowych?

Płyty betonowe na taras - Betto.pl

Oprócz jakości samych płyt betonowych warto też zadbać o ich odpowiednie dopasowanie kolorystyczne. Poszczególne płyty mogą różnić się od siebie zabarwieniem lub sposobem wylewki. Przed położeniem poszczególnych bloczków warto wcześniej dopasować je do siebie, by uzyskać efekt, na którym nam zależy. Rekomendowanym rozwiązaniem jest przede wszystkim ułożeniem obok siebie płytek o zbliżonym odcieniu. Dzięki temu można uzyskać, np. efekt przejściowy. 

 

Jak zrobić taras z płyt betonowych?

Taras z płyt lub bloczków betonowych można wykonać na dwa sposoby - na mokro oraz sucho. Obie różnią się od siebie, nie tylko materiałami lub sposobem układania płyt, ale przede wszystkim - czasem, który należy poświęcić do budowy takiego tarasu.

 

Układanie płyt betonowych według metody “na sucho”

Taras wykonywany z płyt betonowych można postawić… w zaledwie jeden dzień! Wszystko dlatego, że materiał jest niezwykle praktyczny w użyciu, nie potrzebuje podmurówki czy wylewki fundamentów. Układanie płyt betonowych na sucho określa się także jako taras na gruncie. 

Tradycyjne wykonanie tarasu wiąże się z większymi kosztami, dłuższym czasem realizacji oraz ciągle “rozgrzebanym” ogrodem. Układanie tarasu na sucho to znaczna oszczędność, która dochodzi nawet do 40%. 

Na czym dokładnie polega ta metoda? To układanie płyt tarasowych bezpośrednio na warstwach, tzw. suchej podbudowy, która składa się z:

  • kruszywa naturalnego, np. żwiru, tłucznia lub grysu; 

  • podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej.

Na samym początku tworzymy podbudowę, dzięki równomiernie rozłożonym kruszywom. Nawierzchnia powinna być ubita, gdyż na nią wysypywana jest kilkucentymetrowa (najlepiej 3-5 cm) podsypka. To druga, a zarazem ostatnia warstwa, która jest stosowana przed wyłożeniem płyt. Na tak przygotowaną nawierzchnię umieszczane są płyty, które ewentualnie można zabezpieczyć fugą lub zaprawą cementową.