Systemy tarasowe - czy warto na nie postawić?

Nazwa

Piękny i unikalny taras wcale nie oznacza ogromnych kosztów. Rozwiązaniem, które służy przez długie lata, a dodatkowo wspaniale wygląda są deski kompozytowe na taras. To opcja, która zyskuje coraz większą popularność. Z każdym rokiem kompozytowe deski tarasowe znajdują coraz to liczniejsze grono miłośników – nic dziwnego, to opcja ekonomiczniejsza, wygodniejsza i tańsza niż klasyczne, naturalne drewno na tarasie. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat desek tarasowych!

Deski kompozytowe – sprawdzone systemy tarasowe

Co warto zastosować na tarasie: naturalne drewno, kostkę brukową, płytki glazurowe… a może właśnie deski kompozytowe? Obecnie popularność zyskują właśnie wspomniane systemy tarasowe, które doskonale wyglądają zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach. Ich niewątpliwą zaleta jest uniwersalność – z systemów tego rodzaju tworzy się również schodki, płotki, a nawet pasujące do całości ławki ogrodowe.

Deski kompozytowe - Betto

Z czego produkuje się deski kompozytowe?

Deski tarasowe wykonane z kompozytu, jeśli chodzi o ich strukturę oraz walory estetyczne – nie różnią się niczym od klasycznych desek drewnianych. Wykonane są jednak z zupełnie innego materiału, co wpływa na ich znacznie niższą cenę. Deski kompozytowe produkowane są z wykorzystaniem:

 • Mieszanki włókien drewnianych (m.in. pyłu drzewnego lub mączki drzewnej),
 • Polimeru (najczęściej polietylenu lub polichlorku winylu, znanego jako PCV).

Rodzaje desek systemowych tarasowych

Deski kompozytowe dostępne są w wielu rodzajach i wzorach. Wyróżniają się tekstura oraz ciekawym wzornictwem. Większość z nich posiada naturalnie wyglądające słoje, dzięki czemu ciężko odróżnić je od naturalnego drewna. Wszystko to, dzięki obecności mieszanki włókien drewnianych w deskach kompozytowych.

Szukasz innych pomysłów na aranżację tarasów? Sprawdź również: Jak zaaranżować taras za pomocą płyt betonowych?

W ofercie producentów desek tarasowych kompozytowych znaleźć można także specjalne modele ryflowane o antypoślizgowej powierzchni. Dodatkowo deski służące do układania systemów tarasowych dostępne są kilku kolorach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do architektury swojego domu lub ogrodu.

Dlaczego warto wybrać deski tarasowe kompozytowe zamiast naturalnego drewna?

Deski tarasowe kompozytowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkie warunki atmosferyczne, w tym:

 • Wilgoć,
 • Nadmierne promieniowanie UV,
 • Wysokie i niskie temperatury,
 • Mróz.

W przeciwieństwie do klasycznych desek tarasowych drewnianych, tego typu rozwiązanie jest także odporne na butwienie, wytrzymałe pomimo nacisku i całkowicie niepalne. Podczas, gdy tradycyjne deski drewniane wymagają konserwowania – tutaj nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem czystości czy niszczeniem. Dodatkowo deski plastikowe nie mają drzazg i są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Sprawdź także: Rodzaje i wzory kostki brukowej

Jak pielęgnować systemy tarasowe z desek kompozytowych?

Systemy tarasowe kompozytowe - Betto

Konserwacja oraz pielęgnacja systemów tarasowych nie jest skomplikowana. To zdecydowanie prostsze rozwiązanie niż w przypadku klasycznego drewna. Co jednak warto wiedzieć na temat odpowiedniego dbania o deski kompozytowe położone na tarasie?

 • Kompozyt tarasowy, z którego wykonane są profile systemowe zawiera w swoim składnie naturalne włókna drzewne. Wpływa to na proces sezonowania tego rodzaju desek. Warto wiedzieć, że nasycenie koloru zmienia się pod wpływem działania promieni UV oraz wilgoci z otoczenia. Jest to proces całkowicie naturalny i bezpieczny.
 • Aby zapobiec rozwojowi porostów i pojawianiu się nalotu na powierzchni desek, niezwykle istotne jest ich systematyczne czyszczenie. Najlepiej wykonać je przy użyciu ogólnodostępnych, delikatnych detergentów pianotwórczych lub myjki ciśnieniowej o maksymalnym ciśnieniu nie przekraczającym 100 bar.
 • Jeśli na tarasie z deski kompozytowej pojawią się tłuste plamy, powierzchnię należy niezwłocznie przetrzeć punktowo. Warto skorzystać z preparatu odtłuszczającego, a następnie wyczyścić zabrudzone miejsce domowym detergentem (płyn do mycia naczyń) i spłukać czystą wodą.
 • W przypadku nie usuwalnych (lub trudnych do usunięcia) punktowych zabrudzeń oraz powierzchniowych zarysowań, należy do oczyszczenia powierzchni desek kompozytowych użyć szczotki drucianej lub papieru ściernego grubo ziarnistego, ścierając powierzchnię deski zgodnie z kierunkiem ryflowań.

Ile kosztują deski tarasowe?

Deski tarasowe mają wszechstronne zastosowanie – świetnie nadają się nie tylko na tarasy, ale też, np. okolice basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Wykonany za pomocą systemów tarasowych balkon czy patio – przepięknie będzie wyglądać przez długie lata. Montaż kompleksowych rozwiązań tarasowych nie należy do najtańszych – ekonomiczniejsze są m.in. płytki glazurowane. Cena 1 m2 desek tarasowych wg systemu EVO w zależności od rodzaju waha się pomiędzy kilkanaście a kilkaset złotych. Do kosztów desek kompozytowych należy również doliczyć:

 • Listwy maskujące,
 • Legar niski,
 • Legar standardowy,
 • Zestaw montażowy.

Należy jednak pamiętać, że inwestycja w deskę kompozytową tarasową to opcja na długie lata. Modele dostępne w Betto objęte są dziesięcioletnią gwarancją na gnicie i butwienie oraz 2-letnią gwarancją na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. To także opcja, którą można wykorzystać nie tylko w przypadku tarasów, ale również balkonów, patio, przystani, czy dookoła basenów.