Montaż ogrodzenia panelowego – sprawdź, jak powinien być prawidłowo wykonany

Nazwa

Montaż ogrodzenia panelowego należy do najłatwiejszych. Dlatego wiele osób decyduje się przeprowadzić prace samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na tzw. robociźnie. To niezbyt skomplikowane zadanie, ale należy trzymać się pewnych zasad. Dowiedz się, jak zadbać o to, by samodzielny montaż ogrodzenia panelowego zakończył się sukcesem

Ogrodzenie panelowe – jak wygląda montaż?

Budowa ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowana. Ogrodzenie tego typu tworzą wykonane ze zgrzewanego drutu przęsła, które łączy się najczęściej z metalowymi słupkami wbitymi uprzednio w grunt. Wraz z zakupionymi materiałami otrzymuje się kompletny zestaw montażowy zawierający wszelkie potrzebne elementy.

Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie panelowe, montaż możesz przeprowadzić samodzielnie – nie potrzebujesz nawet pomocnika (choć jego obecność na pewno ułatwi i przyspieszy pracę). To zadanie nie wymaga nawet specjalnych narzędzi ani szczególnych umiejętności. Należy jednak zachować czujność, by nie popełnić błędu.

Montaż ogrodzenia panelowego – dobrze się przygotuj

Montaż ogrodzenia panelowego należy rozpocząć od solidnych przygotowań. Zanim zabierzesz się za właściwe prace, wytycz przebieg płotu, upewniając się, że leży on w całości na Twojej działce (lub równo na granicy, jeśli wcześniej dogadałeś się z sąsiadem). W przeciwnym razie możesz być zmuszony do demontażu ogrodzenia w późniejszym czasie. 

Zanim rozpoczniesz budowę, warto też sprawdzić ustalenie MPZP, jeśli takowy obowiązuje na danym terenie. Zdarza się bowiem, że są w nim zawarte ograniczenia np. co do wysokości płotu lub materiałów, z jakich może być wykonany.

Dokładnie wyznacz położenie każdego słupka, dostosowując ich rozstaw do wymiarów paneli. Jeśli to konieczne, można przyciąć niektóre panele, by lepiej dopasować kształt płotu do działki. Nie zapomnij o pozostawieniu miejsca na furtkę i bramę wjazdową na posesję!

Gdy lokalizacja wszystkich elementów będzie wyznaczona, możesz się zająć przygotowaniem terenu pod ogrodzenie panelowe. Montaż można przeprowadzić tylko w miejscu oczyszczonym z roślinności i ich korzeni, gruzu oraz kamieni. Należy również wyrównać teren. Następnie konieczne jest ubicie gruntu – najlepiej za pomocą zagęszczarki. Dzięki temu płot będzie stabilniejszy.

Montaż słupków ogrodzenia panelowego

Następnym krokiem jest montaż słupków ogrodzenia panelowego. To kluczowy etap, na którym można popełnić wiele błędów. Słupki muszą być równo rozmieszczone i ustawione idealnie w pionie. Należy je zakopać dość głęboko, by pozostały stabilne – przyjmuje się, że dołki powinny mieć przynajmniej ok. 50 cm głębokości, choć częściej zaleca się zakopanie słupków poniżej poziomu przemarzania gruntu (od 80 do 120 cm w zależności od regionu). Warto użyć do kopania wiertnicy glebowej, która przyspieszy prace i stworzy precyzyjne otwory w podłożu.

W dołkach należy umieścić słupki. To jeden z ważniejszych etapów prac. Trzeba się upewnić, że wszystkie słupki zachowują pion i poziom oraz mają jednakową wysokość. Dopiero wtedy można zalać dołki betonem (najlepiej półsuchym, zamówionym w betoniarni). 

Warto pamiętać, żeby wykonywać prace mokre przy odpowiednich warunkach atmosferycznych – powinno być sucho i dość ciepło.

Montaż ogrodzenia panelowego – sprawdzanie poziomu

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas montażu ogrodzenia panelowego, a w szczególności słupków, jest zachowanie pionu i poziomu.

Ogrodzenie panelowe – montaż paneli do słupków

Montaż paneli do słupków wykonuje się dopiero po wyschnięciu i związaniu betonu – najczęściej przystępuje się do tego rodzaju prac po ok. tygodniu od zalania fundamentów. Ten etap nie powinien być trudny, pod warunkiem, że wszystkie poprzednie zostały przeprowadzone prawidłowo.

Wykonując montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką prefabrykowaną, należy zacząć właśnie od niej. Wystarczy użyć tzw. betonowych desek i betonowych łączników, by powstało solidne podparcie dla paneli. Najpierw na słupek należy nałożyć łącznik, a następnie przymocować do niego deskę, wsuwając ją w szczelinę. Należy powtarzać tę czynność na całej długości płotu.

Gdy podmurówka jest gotowa, można przejść do montażu przęseł. Panele przypina się do słupków z użyciem obejm skręcanych nakrętkami. W zależności od wysokości płotu używa się dwóch lub większej ilości obejm na każdym słupku. Należy zwrócić uwagę na rodzaje używanych obejm (startowe, pośrednie, narożne) w zależności od położenia słupka względem konstrukcji ogrodzenia. Trzeba również pamiętać, by używać wyłącznie nierdzewnych nakrętek i śrub. W przeciwnym razie połączenia mogą szybko skorodować, narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego – czy warto?

Jeśli czujesz się na siłach, jak najbardziej możesz samodzielnie zamontować ogrodzenie panelowe. Cena z montażem zawsze jest wyższa niż cena samych materiałów, dlatego w takiej sytuacji możesz odnotować oszczędności. Należy jednak pamiętać, że samodzielny montaż ogrodzenia panelowego pochłania sporo czasu. Czy się opłaca? O tym musisz zdecydować sam.