Z jakiego materiału wybrać ogrodzenie?

Nazwa

Choć mówi się, że od przybytku głowa nie boli, to podjęcie decyzji zakupowej odnośnie ogrodzenia może utrudniać bogaty wybór segmentów ogrodzeniowych… oraz materiałów, z których produkuje się płoty. Każdy, kto stanął przed wyzwaniem, jakim jest wybór ogrodzenia, wie, że jest wiele aspektów, które trzeba rozważyć. Ci, którzy wybór mają już za sobą są prawdziwymi szczęściarzami.

 

Do dyspozycji osób, które dopiero zastanawiają się nad wyborem jest pełna gama materiałów i stylowych ogrodzeń. Co wybrać? Na co się zdecydować? Ogrodzenia metalowe (ogrodzenie palisadowe i panelowe) betonowe czy gabionowe, wykonane z kamienia, stali, drewna, betonu - jest tyle możliwości. Podpowiadamy, jakie ogrodzenie wybrać wybrać, by znaleźć rozwiązanie idealne. 

Jak dopasować ogrodzenie do domu?

Ogrodzenia uznawane są za wizytówkę każdego domu. Nie jest w tym nic przesadzonego! To pierwszy element, który widzi każdy odwiedzający daną posesję. Ogrodzenie rzuca się w oczy, powinno więc pasować do całego terenu. O dobrze dopasowanym ogrodzeniu świadczy kilka elementów, w tym spójność architektoniczna ogrodzenia. Warto zastanowić się, czy dana, powtarzająca się kolorystyka będzie lepszym wyborem niż nagłe odcięcie. A może do domu nie pasuje jakiś styl? Czy materiały (użyte do zewnętrznego wykończenia budynków) będą pasować do architektonicznej wizji, według jakiej zaprojektowany jest dom? Przede wszystkim jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie - jakie rodzaj ogrodzenia wybrać.

Z jakiego materiału wybrać ogrodzenie?

Szeroki wybór ogrodzeń może przysparzać o ból głowy. Od pewnego czasu, ogromną popularnością cieszą się gabiony - uniwersalne rozwiązanie, zarówno do posesji prywatnych, jak i publicznych.

Nadal modne są ogrodzenia o prostych, surowych liniach i niewyszukanych kształtach. Od kilku sezonów królują odcienie szarości, czerni — kolorystyka stonowana i nowoczesna. Modne są wciąż ogrodzenia kute, wykonane z wysokiej jakości metali. Zobacz na co dokładnie postawić! 

Ogrodzenie metalowe - standardowe i ponadczasowe

Stal to najczęściej wykorzystywany materiał na ogrodzenia. Mocne, sztywne przęsła ogrodzeniowe, właściwie zabezpieczone przed korozją, tworzą świetny i trwały płot. To ponadczasowe rozwiązanie, co jest bardzo ważne w przypadku ogrodzeń. W końcu montuje się je raz na długi czas. Jaki wybór jest dostępny, jeśli chodzi o ogrodzenia metalowe?

Modne ogrodzenia palisadowe

Delikatne i subtelne - tak można określić ogrodzenie palisadowe. A przy okazji… bardzo ciekawe! Stalowe przęsła w tego typu metalowych ogrodzeniach ułożone są poziomo bądź pionowo. 

Nowoczesne ogrodzenie palisadowe - palisady poziome - Betto..pl

Poziome ułożenie ogrodzenia palisadowe daje wrażenie nowoczesności. Zastosowanie konstrukcji pionowej nawiązuje do bardziej tradycyjnych rozwiązań, choć oczywiście uzależnione jest to również od pozostałych cech, takich jak kształt poszczególnych elementów czy ich kolorystyka. To rozwiązanie, do którego bez trudu można dopasować bramę lub furtkę. Świetnie pasuje do każdego typu architektury.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ogrodzenie palisadowe pionowe czy poziome – to zawsze dobry wybór!

Ponadczasowe i tanie - ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe to bardzo popularne rozwiązanie. Nic zresztą dziwnego – za tym wyborem przemawia szereg zalet… a jednym z najważniejszych jest niska cena. To zdecydowanie najtańszy rodzaj ogrodzenia, dostępny w naszym zestawieniu.

Ogrodzenie panelowe - Betto.pl

Duży wybór wzorów i kolorów paneli ogrodzeniowych pozwala dopasować panele ogrodzeniowe do bardzo różnych miejsc, potrzeb i oczekiwań. Zaletą jest także szybki montaż - wykwalifikowane ekipy, są w stanie postawić ogrodzenie w dwa dni. 

Ogrodzenia panelowe dostępne są w wielu rodzajach, kolorach oraz grubości. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, ile kosztuje ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie gabionowe – nowoczesna alternatywa dla metalu 

Od pewnego czasu, ogromną popularnością cieszą się gabiony — czyli bardzo nowoczesne kosze z siatki metalowe wypełnione... dekoracyjnym kamieniem, recyklingowym plastikiem, szkłem. Dostępne są na rynku od kilku lat i istnieje nawet możliwość dodania do nich podświetlenia. Są bardzo uniwersalne — mogą tworzyć ogrodzenie panelowe wraz z innymi elementami opartymi na betonowych lub kamiennych słupach albo same budują zwarty płot. 

Ogrodzenie gabionowe - Betto.pl

Sprawdź także: ogrodzenie gabionowe - do jakiej zabudowy pasuje i ile kosztuje?

Od jakiegoś czasu pojawia się kamień w nowych aranżacjach: siatkowe kosze wypełnione łupanym kamieniem (gabiony) stosowane są w różnych zestawieniach, niekiedy układane są nawet w ozdobne pasy, tworzone z kamieni w kontrastujących kolorach. Ogrodzenie z gabionów świetnie się sprawdza przy ruchliwych ulicach, od których skutecznie izoluje posesję. Dlatego często stosuje się w przypadku miejskiej zabudowy, fabryk, ale też domów, jeśli chcemy ograniczyć hałas.

Stylowe betonowe ogrodzenie - dlaczego warto je wybrać?                

Płot betonowy, który swego czasu popadł w niełaskę wśród wielu architektów i inwestorów, wraca w nowej postaci. I całe szczęście, bo to znakomity wybór. Współczesne przęsła betonowe są dużo bardziej stylowe, nawiązujące do kamiennych czy ceglanych ścian. Doskonale pasują do każdego rodzaju zabudowy - można je postawić samodzielnie, budując szczelną ścianę od ulicy, lub połączyć np. z ogrodzeniem gabionowym, czy wspomnianym wcześniej ogrodzeniem palisadowym.

Ogrodzenie betonowe - Betto.pl

Ogrodzenia betonowe podwójne to takie mają wzór wytłoczony po obydwu stronach, co znacznie podnosi estetykę całej konstrukcji. Betonowy płot – jako trwała i mocna podpora – świetnie nadaje się również do stworzenia zielonej zasłony z roślin. Trzeba jednak oddać, że ogrodzenia betonowe są często wybierane w przypadku nowoczesnych budynków. Świetnie podkreślają np. minimalistyczną architekturę.