Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Nazwa

Ogrodzenie panelowe to jedno z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych rozwiązań. Może pełnić funkcję zarówno płotu tymczasowego, jak i stałego. Wśród ofert producentów ogrodzeń znaleźć można wiele ciekawych modeli, które różnią się od siebie grubością drutu, sposobem zabezpieczenia przed korozją, wysokością czy kolorem. Ile kosztuje ogrodzenie panelowe i od czego zależy jego cena?

Spis treści

 

Koszt ogrodzenia panelowego - od czego zależy? 

Ogrodzenie panelowe uznawane jest za tanie, szybkie w montażu i estetyczne – same zalety, prawda? Stanowi doskonałą alternatywę dla innych ogrodzeń. Koszt ogrodzenia działki płotem panelowym jest jednak uzależniony od wielu czynników. Przedstawiamy 5 najważniejszych, które mają znaczący wpływ na cenę za metr.

Grubość drutu a cena ogrodzenia

Koszt ogrodzenia działki przy pomocy płotu panelowego jest uzależniony od materiału, z którego zostało ono wykonane. Liczy się przede wszystkim grubość oraz jakość stali. Im większa grubość pojedynczych prętów – tym wyższy koszt ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenie panelowe - Betto.pl

Najpopularniejsze są modele 2D i 3D. Pierwsze z nich, czyli 2D zwane są także panelami kratowymi. Wykonuje się je ze stalowych drutów, których średnica wynosi 6 mm. Niektórzy producenci ogrodzenia panelowego oferują też wzmocnione modele – 2D Super, czyli profile, które mają przekrój 8mm.

Znacznie tańszą, a tak samo dobrą alternatywą są panele typu 3D, które mają średnicę 4 lub 5 mm. Mogą mieć od 2 do 4 przetłoczeń i charakteryzują się zwartą i solidną konstrukcją o dużej wytrzymałości mechanicznej.

Cynkowanie i malowanie proszkowo 

Cena płotu panelowego jest także uzależniona od tego, w jaki sposób ogrodzenie zostało zabezpieczone przed korozją. Do wyboru są:

 • ogrodzenia ocynkowane ogniowo;
 • ogrodzenia ocynkowane i pomalowane proszkowo.

Odpowiednie zabezpieczenie płotu panelowego skutkuje tym, że w przyszłości ogrodzenie nie potrzebuje żadnych zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowa ochrona przed korozją wydłuża trwałość płotu nawet o kilka lat.

Wysokość płotu panelowego

Panele ocynkowane dostępne są w różnych wysokościach. Ich cena za metr… oczywiście wzrasta wraz z wysokością płotu. W ofercie dostępne są panele o wielkości:

 • 1030 mm,
 • 1230 mm,
 • 1530 mm,
 • 1730 mm,
 • 2030 mm,
 • 2230 mm,
 • 2430 mm.

Standardowy cennik ogrodzenia panelowego nie uwzględnia najczęściej modeli produkowanych na indywidualny wymiar. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wielu producentów oferuje taką możliwość, jednak wraz z nią – cena wykonania ogrodzenia panelowego rośnie.

Podmurówka a cena robocizny ogrodzenia panelowego

Ogrodzenie panelowe z podmurówką - Betto.pl

Ogrodzenie panelowe jest na tyle uniwersalne, że sprawdzą się na praktycznie każdym terenie. Jednak w niektórych sytuacjach warto dodatkowo zainwestować w podmurówkę betonową. Jeśli:

 • w domu są psy, które lubią kopać teren,
 • należy ogrodzić działkę znajdującą się na podmokłym, grząskim lub wilgotnym terenie,
 • ogrodzenie ma być zbudowane na pochyłym podłożu,

wtedy podmurówka będzie wręcz niezbędna. Zapewnia stabilność ogrodzenia oraz zwiększa jego trwałość. Jednak cena robocizny ogrodzenia panelowego rośnie wraz z jej zastosowaniem. W przypadku ogrodzenia panelowego można zdecydować się na podmurówkę prefabrykowaną bądź standardową wylewkę betonową. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat podmurówki? Sprawdź także artykuł: podmurówka pod ogrodzenie - jak ją wykonać

Kolor paneli ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowe dostępne są w wielu różnych kolorach. Dzięki malowaniu proszkowemu można dopasować ich wygląd do indywidualnych potrzeb. Ale… oznacza to oczywiście dodatkowe koszty. Ogrodzenia panelowe dostępne są w różnych kolorach – czyli od klasycznej bieli, odcieni szarości, a nawet czerni, po dowolne barwy znajdujące się w palecie RAL. Należy jednak liczyć się z tym, że im bardziej niestandardowy kolor ogrodzenia, tym wyższa cena.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? 

Koszt ogrodzenia działki, co właśnie przedstawiliśmy, jest uzależniony od wielu czynników. Największy wpływ na cenę ma oczywiście materiał, z którego wyprodukowano profile ogrodzenia. Im grubsze, tym już wiemy, że droższe. Liczy się również zabezpieczenie ich przed korozją, a także rozstaw profili. Ażurowe ogrodzenia panelowe będą tańsze, ponieważ do ich produkcji wykorzystano mniej stali.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe - Betto.pl

Cena ogrodzenia panelowego jest także uzależniona od jakości wykonania, która zależy od producenta. Modele dostępne w popularnych marketach to wydatek ok. 100 zł za panel. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jakość. Średnia cena przęsła panelowego waha się między 80 a 350 zł.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zakup w markecie jest wybór ogrodzenia panelowego bezpośrednio od producenta lub dystrybutora, który może zaoferować, np. zniżki w zależności od ilości zakupionych paneli.

Cena montażu ogrodzenia z paneli 

Ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego? Niewiele! Większość producentów oferuje montaż już w cenie ogrodzenia panelowego. Ci, którzy oferują montaż jako odrębną usługę uzależniają cenę przede wszystkim od trzech czynników:

 • wielkości działki,

 • stabilności terenu,

 • podmurówki.

Cena montażu ogrodzenia panelowego różni się w zależności od regionu Polski. Przyjąć można, że średnia cena montażu płotu panelowego w naszym kraju to ok. 40 zł za metr bieżący brutto. Mowa tutaj jedynie o montażu, bez konieczności wykonywania fundamentów i wylewki. Cena robocizny ogrodzenia panelowego wzrośnie, jeśli chcemy zainwestować w podmurówkę. Koszt montażu płotu z podmurówką prefabrykowaną to ok. 50 zł/mb, a z podmurówką wylewaną – ok. 55-60 zł/mb.

Tanie ogrodzenia panelowe - czy warto?

Przyjęło się, że płoty panelowe to rozwiązanie ekonomiczne, jednak nie zawsze niska cena idzie w parze z jakością. Wiele modeli na pierwszy rzut oka nie różni się od siebie, jednak owe różnice z pewnością wyjdą z czasem. Warto pamiętać, że ogrodzenie to inwestycja na lata, a paneli nie powinno się wymieniać, co kilka lat (chyba, że mamy do czynienia z ogrodzeniem tymczasowym).