Ogrodzenie gabionowe - do jakiej zabudowy pasuje i ile kosztuje?

Nazwa

 

Jeśli szukasz wyjątkowego ogrodzenia, które będzie znakomicie się prezentować, jest nowoczesne, a do tego uniwersalne - postaw na płot gabionowy. W końcu wybierając ogrodzenie swojego domu należy kierować się czterema wartościami - funkcjonalnością płotu, praktycznością, trwałością oraz wygodą użytkowania. To dlatego coraz mniej osób decyduje się na wymagający impregnacji i stałej troski płot drewniany. Stawiając także na ponadczasową estetykę, warto wybrać ogrodzenie gabionowe. Sprawdź, do jakiej zabudowy pasuje, jak się prezentuje i jakie są jego średnie ceny. 

 

Ogrodzenie gabionowe - co to takiego?

Czym jest gabion i dlaczego wykorzystuje się go do produkcji ogrodzenia? Przede wszystkim - to nic innego, jak kosz, który wykonany jest ze stalowej siatki. Następnie gabion (czyli właśnie wspomnianą konstrukcję), wypełnia się różnym kruszcem, czyli np.:

  • Dowolnym materiałem skalnym, w tym łupanym piaskowcem, kamieniami polnymi, wapiennymi, kostką granitową, otoczakami czy skałami wulkanicznymi;

  • Pozostałościami cegieł;

  • Kolorowym betonem;

  • Szkłem z recyklingu. 

 

Wypełnienie do gabionów można skompletować samodzielnie lub zakupić, np. w składach budowlanych. 

Stylowe ogrodzenie gabionowe pokryte kwiatami wisterii - Betto.pl

Warto wiedzieć jedno - gabion nie jest nowoczesnym wynalazkiem, wręcz przeciwnie! Pierwsze zapory gabionowe powstawały w XIX w., i służyły np. do regulowania stanu wody w rzekach. Z czasem ich zastosowanie zaczęło się rozszerzać. Dziś to popularna, bardzo ciekawa forma ogrodzenia, która nie dość, że prezentuje się efektownie, to jest także łatwa w zbudowaniu. 

 

Główne zalety ogrodzenia gabionowego

Ciekawy wygląd ogrodzenia gabionowego to jedno, ale ten płot ma także więcej zalet. Jest jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań - można wypełnić metalowe kosze dowolnym tworzywem. Znakomicie prezentuje się szkło, które często łączy się np. z efektami świetlnymi, zdecydowanie podkreślającymi urodę gabionu. 

Ogrodzenia gabionowe zapewniają mieszkańcom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Świetnie chronią przed wtargnięciem na posesje. Wbrew pozorom, wspinanie po wypełnionym różnymi materiałami koszu nie jest takie proste. Dodatkowo ściśle przylegające do siebie szkło lub kamienie ogranicza pole widzenia - oznacza to, że ogrodzenie nie jest ażurowe. Ogromną zaletą ogrodzeń z gabionu jest także ich stabilność. Mogą być stawiane na nierównym, także pochyłym terenie. Dobrze znoszą różnego typu drgania bądź ruchy podłoża. 

Kolejną niewątpliwą zaletą ogrodzeń gabionowych jest ich trwałość. Są one odporne na:

  • uszkodzenia mechaniczne,

  • warunki atmosferyczne,

  • działanie wody,

  • upływ czasu.

Nie wymagają impregnacji, a z upływem czasu - wzrasta ich wytrzymałość. Dodatkowo gabion może posłużyć jako piękna podstawa dla krzewów i roślin wijących.

 

Gdzie warto zastosować ogrodzenie gabionowe?

Ogrodzenia z gabionu są dźwiękoszczelne - znakomicie tłumią wszelkie odgłosy z zewnątrz. Dlatego to dobre rozwiązanie, jeśli cenimy sobie prywatność lub mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy. Nierówne brzegi wypełnienia gabionowego sprawiają, że fale dźwiękowe są rozpraszane i nie przedostają się poza ogrodzenie. Ogrodzenie gabionowe - Betto.pl

Oznacza to jedno - ogrodzenia gabionowe można zastosować praktycznie wszędzie. Prostota konstrukcji, odpowiednie wkomponowanie w teren, a do tego niezwykła estetyka - to niewątpliwie zalety tego ogrodzenia. Świetnie pasować będzie jako ogrodzenie domu lub dowolnej innej posesji - wszystko zależy od rodzaju wypełnienia, koloru gabionu czy stylowi architektonicznemu. 

Gabiony można łączyć z przęsłami ogrodzeniowymi różnego typu. Dzięki temu w prosty sposób można dopasować ich wygląd do otoczenia. 

Kosze gabionowe w formie ławki ogrodowej - Betto.pl

Dodatkowo gabiony można wykorzystać także do stworzenia:

  • Murków oporowych, 

  • Ogrodzenia śmietników,

  • Podstaw pod meble ogrodowe (np. ławki lub stoły),

  • Elementów architektury ogrodowej (np. zabudowy strefy grillowej). 

Sprawdź także, na co zwrócić uwagę wybierając nowoczesne ogrodzenie do domów.

 

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe?

Kwestią najczęściej braną pod uwagę przy wyborze ogrodzenia jest jego cena. Jednak w przypadku ogrodzenia gabionowego, nie jest ona aż tak wysoka! Instalacja ogrodzenia nie wymaga dużych nakładów finansowych. Na cenę wpływa głównie wypełnienie (które można zakupić osobno, zebrać pozostałości po budowie lub wykorzystać materiały z recyklingu) oraz dodatkowe przęsła. 

Najlepiej postawić na ogrodzenie gabionowe bezpośrednio od producenta. Pomoże on dobrać odpowiednie wypełnienie, określi potrzeby, a także załatwi transport. Ceny ogrodzenia gabionowego wahają się od 200 do nawet 1000 zł za metr bieżący.