Jak prawidłowo zamontować siatkę ogrodzeniową?

Nazwa

Montaż ogrodzenia z siatki to jeden z bardziej popularnych – i ekonomicznych – sposób na oddzielenie Twojej działki od terenów publicznych. Zadanie to nie jest trudne, możesz więc podjąć się go samodzielnie – nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tego typu pracach. Sprawdź, od czego zacząć i jak przeprowadzić montaż siatki ogrodzeniowej.

Akcesoria do montażu siatki ogrodzeniowej, czyli co warto przygotować

Zanim zabierzesz się za mocowanie siatki ogrodzeniowej do słupków, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, a także oczyść teren, na którym będziesz pracował. 

Przydadzą Ci się takie sprzęty jak:

  • pręty napinające;
  • 2 rodzaje drutu (napinający i wiązałkowy);
  • napinacze;
  • przelotki;
  • słupki (w tym słupki narożne). Pamiętaj, aby były one dłuższe od siatki, bo ok. 50 cm słupka zostanie zakopane w podłożu!

Niezbędna będzie również odpowiednio dobrana siatka ogrodzeniowa. O tym, jak ją wybierać oraz jakie inne sposoby odgrodzenia terenu mogą sprawdzić się u Ciebie, przeczytasz w artykule Co lepiej wybrać do ogrodzenia budowy – siatkę czy panele ogrodzeniowe?

Montaż siatki ogrodzeniowej krok po kroku

Mocowanie siatki ogrodzeniowej wykonasz samodzielnie, ale dobrze przeprowadzać go wraz z pomocnikiem
Montaż siatki ogrodzeniowej możesz przeprowadzić samodzielnie!

Wiesz już, co jest potrzebne do montażu siatki ogrodzeniowej. Teraz pora przygotować teren, na którym będziesz pracował. Usuń wszystkie rośliny, humus (tj. wierzchnią warstwę ziemi wraz z trawą i korzeniami), kamienie oraz inne elementy znajdujące się tam, gdzie zaplanowałeś montaż ogrodzenia. Wyznacz też przebieg siatki – najprościej będzie zrobić to za pomocą sznurka.

Jak zamontować siatkę ogrodzeniową? Zacznij od wyznaczenia miejsc na słupki. Najpierw określ, gdzie mają znaleźć się słupki narożne i początkowe. Następnie wyznacz miejsce dla pozostałych. Pamiętaj, że najlepiej umieszczać je w równych odległościach od siebie (zwykle ok. 2,5–3 m). Aby osadzić słupki, wykop dołki o głębokości ok. 50–60 cm i średnicy 30 cm. Pamiętaj jednak, że dokładna głębokość dołków na Twoim terenie będzie uzależniona od poziomu przemarzania gruntu. W dołkach umieść słupki i zalej betonem – konstrukcja będzie solidniejsza oraz bardziej stabilna. Użyj poziomicy i sprawdź, czy słupki są umieszczone prosto. Następnie rozciągnij nad nimi żyłkę albo sznurek i wyrównaj tak, aby wszystkie miały taką samą wysokość.

Kiedy beton dobrze się zwiąże, pora na kolejne elementy do montażu siatki ogrodzeniowej – druty naciągowe i napinacze. Napinacze zainstaluj na wszystkich słupkach na wysokości, na której planujesz przeciągnąć drut. Teraz, rozpoczynając od słupka początkowego lub narożnego, poprowadź drut naciągowy.

Kolejny etap pracy to mocowanie siatki ogrodzeniowej. Zacznij od słupka początkowego i przełóż drut naciągowy przez kilka oczek siatki (następnie drut założysz na przygotowanych napinaczach). Pozostało Ci systematycznie rozwijać siatkę i przytwierdzać ją do kolejnych słupków. Prawidłowy montaż siatki ogrodzeniowej zakłada naprężanie jej i naciąganie przed przymocowaniem do każdego kolejnego słupka. Sprawi to, że siatka nie będzie się odkształcała i nie zdeformuje się samoistnie. Ostatni etap prac to przymocowanie siatki do zainstalowanego wcześniej drutu naciągowego, co zapewni większą stabilność ogrodzenia.

I gotowe! Podstawowy sposób montażu siatki ogrodzeniowej zakłada przeprowadzenie właśnie tych kilka prostych kroków.

Jak zamontować siatkę na nierównym terenie?

Montaż ogrodzeń z siatki może wydawać się trudniejszy, jeśli Twoja posesja nie znajduje się na równym obszarze. Jak więc przeprowadzić montaż siatki ogrodzeniowej na pochyłym terenie? Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że siatkę zamontujesz jedynie, kiedy spadek terenu nie jest zbyt duży (do 24%). Przy większych nierównościach rozważ inne metody i rodzaje ogrodzeń. Jakie? Sprawdź w artykule Ogrodzenie na pochyłym terenie – jakie wybrać?

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie, wbrew pozorom, przeprowadzisz niemal identycznie jak w przypadku ogrodzenia na idealnie równej powierzchni. Najważniejsze będzie odpowiednie, naprawdę stabilne zainstalowanie słupków w gruncie.

Ile kosztuje montaż siatki ogrodzeniowej?

Nie chcesz sam zabierać się za montaż płotu z siatki? Prace możesz zlecić fachowcom! Ile zapłacisz za materiały oraz profesjonalny montaż siatki ogrodzeniowej? Cena zależeć będzie od kilku czynników. Znaczenie ma całkowita długość powstającego parkanu, wymiary działki oraz rodzaj słupków i siatki, które wybierzesz. Inną kwotę trzeba będzie zapłacić np. za montaż ogrodzenia z siatki z podmurówką, a inną, kiedy montowanie siatki ogrodzeniowej przebiegało będzie w klasyczny sposób.

Znaczenie ma też lokalizacja działki – firmy położone w bliskim sąsiedztwie dużych miast mają zwykle wyższe ceny niż te na obrzeżach województw.

Zleć montaż siatki profesjonalistom!

Kiedy decydujesz się na ogrodzenie posesji, ważne jest nie tylko to, jak montować siatkę ogrodzeniową, ale też gdzie zakupić dobrej jakości materiały. Sprawdź ofertę firmy Betto! Jesteśmy obecni na rynku od prawie 40 lat. Z chęcią podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem i pomożemy Ci dobrać siatkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Nasi pracownicy mogą również wykonać montaż siatki na słupkach! Prace przeprowadzą szybko i sprawnie – tak, abyś był w pełni zadowolony z efektu. Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci szczegóły naszej oferty!