Co lepiej wybrać do ogrodzenia budowy - siatkę czy panele ogrodzeniowe?

Nazwa

Istnieje wiele sposobów na ogrodzenie działki, posesji czy domu. Jeśli jednak przychodzi do kwestii ogrodzenia terenu budowy, większość deweloperów zastanawia się nad najtańszym rozwiązaniem. Nie zawsze to, co najtańsze jest też jednocześnie najbezpieczniejsze – jednak nie w przypadku ogrodzenia budowy! W momencie, gdy w grę wchodzi oszczędność środków, przeważnie stawia się na siatkę lub panele ogrodzeniowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Na co warto się zdecydować do ogrodzenia terenu budowy?

Dlaczego warto grodzić teren budowy?

Odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy – zarówno prywatnej, jak i publicznej jest bardzo ważne. Pozwala uchronić przed przedostawaniem się osób nieuprawnionych na teren, zapobiega rozkradaniu materiałów, czy zniszczeniu posesji. Nie ma, co ukrywać – ogrodzenie budowy jest obowiązkowe! Odpowiedzialność za powstanie ogrodzenia placu budowy spoczywa na kierowniku budowy. Jeśli nie decydujemy się od razu na ostateczne, czyli docelowe ogrodzenie posesji – warto postawić tymczasowe ogrodzenie budowy.

Co należy wiedzieć o ogrodzeniu tymczasowym?

  • Ogrodzenie tymczasowe powinno stanąć w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budowanego budynku.
  • Wszystkie prace budowlane, także te związane ze stawieniem tymczasowego ogrodzenia, czy budynków socjalnych dla pracowników, wymagają zatwierdzenia w projekcie oraz nie mogą przekraczać granicy działki.
  • Bez żadnych formalności można na posesji postawić ogrodzenie tymczasowe, jeśli nie przekracza ono 2,2 m wysokości – w przypadku budowy ogrodzenia wyższego, konieczne jest zezwolenie.
  • Ogrodzenie, nawet tymczasowe, musi spełniać wszelkie normy BHP oraz ustalenia projektanta.

Czym ogrodzić plac budowy?

Skoro już wiemy, że ogrodzenie placu budowy jest praktycznie niezbędne, utrudnia przedostawanie się na teren osób niepowołanych, chroniąc jednocześnie przed wypadkiem, zniszczeniem mienia lub kradzieżą elementów budowlanych. Jakie ogrodzenie budowy warto postawić?

Siatka ogrodzeniowa – najtańszy sposób na ogrodzenie budowy

Jeśli trzeba wybrać najtańsze ogrodzenie – większość osób decyduje się na klasyczną, metalową siatkę. Nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, ani dostatecznie trwałe. Zwykłą siatkę metalową łatwo można przeciąć lub sforsować. Jednak dla wielu osób cena siatki ogrodzeniowej stanowi główną przewagę tego typu płotu.

Rodzaje siatek ogrodzeniowych

Inwestorzy, którzy decydują się na postawienie ogrodzenia budowy z siatki, muszą wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa jej rodzaje:

  • Siatka pleciona;
  • Siatka zgrzewana.

Siatka pleciona sprzedawana jest w dość charakterystycznych rolkach i wykonana jest drutów, których ogniwa (najczęściej w kształcie rombów lub okręgów) łączą się ze sobą w miejscach styków. To modele dostępne w wersji ocynkowanej (drut ma w takiej sytuacji klasyczny kolor srebrny) lub powlekanej zielonym PCV. Siatka takiego rodzaju nie jest zbyt sztywna, co przekłada się bezpośrednio na łatwość jej uszkodzenia (nietrudno ją miejscowo wgnieść oraz odkształcić). Jest łatwa do sforsowania lub przecięcia, o czym wspominaliśmy wcześniej. Dodatkowo wymaga odpowiedniego naciągania podczas montażu (nie przeprowadzi go jedna osoba). Przy słupach narożnych należy też stosować dodatkowe odkosy, których zakup podnosi koszty całej inwestycji.

Siatka ogrodzeniowa - betto.pl

Siatka zgrzewana to inny rodzaj ogrodzenia wykonywanego z drutu. Może mieć różne przekroje i trwałe łączenia, wykonywane w taki sposób, że powstają kwadratowe oczka lub takie w kształcie prostokąta. Jest to siatka sztywniejsza od klasycznej siatki plecionej. Nie sprawia jednak trudności podczas montażu. Dodatkowo może być ocynkowana lub powlekana PVC.

Panele ogrodzeniowe – płot, który można wykorzystać także jako trwałe ogrodzenie

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań jest ogrodzenie w postaci trwałych paneli ogrodzeniowych. Wykorzystuje się je zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i w przestrzeni miejskiej. Oprócz tego, że panele ogrodzeniowe są wykorzystywane jako płot tymczasowy, często w połączeniu, np. z podmurówką, jak i słupami klinkierowymi lub gabionowymi, przekształcane jest w ogrodzenie docelowe.

Ogrodzenie panelowe - betto.pl

Dlaczego nie każdy decyduje się na ogrodzenie budowy przy pomocy paneli? Z uwagi na cenę, która jest wyższa niż klasycznej siatki. Jednak to rozwiązanie, które znacznie solidniej zabezpiecza teren każdego placu budowy. Dodatkowo estetyczniej się prezentuje. Budowa ogrodzenia z paneli jest bardzo prosta – wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą elementy. Dodatkowo panele ogrodzeniowe mają większą sztywność niż zwykła siatka. Wielkość drutu może osiągać nawet 5 mm, co gwarantuje większe bezpieczeństwo. Takiego rodzaju płot jest również trudniej sforsować – nie da się go przeciąć przy użyciu zwykłych kombinerek.

Siatka czy panele ogrodzeniowe – co wybrać?

Inwestorzy wybierający materiał na ogrodzenie placu budowy zawsze powinni zdecydować indywidualnie. Jednak analizując i porównując siatkę z panelami ogrodzeniowymi, nie sposób pochylić się w kierunku tych drugich, czyli paneli. Na korzyść siatki przemawia jedynie niska cena. Zaś panele (pomimo wyższych kosztów zakupu) są dużo estetyczniejsze, trwalsze, solidniejsze, a także gwarantują większe poczucie bezpieczeństwa i łatwiej się je montuje.