Ogrodzenie na pochyłym terenie – jakie wybrać?

Nazwa

Ogrodzenie na pochyłym terenie – jakie wybrać?

Montaż większości typów ogrodzenia wydaje się prosty – dopóki nie masz do czynienia z pochyłym terenem. Wbrew pozorom to dość powszechny problem, który wcale nie musi być przeszkodą dla stworzenia estetycznego i funkcjonalnego płotu. Istnieje kilka podstawowych sposobów na ogrodzenie na pochyłym terenie. Dowiedz się, na czym polegają i jak wybrać właściwy typ płotu na taką działkę.

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie – czy to jedyna możliwość?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że w przypadku nierówności działki jedynym właściwym ogrodzeniem jest to z siatki. Inwestorzy mają jednak znacznie więcej możliwości. Trzeba przyznać, że montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie jest najtańszy i najłatwiejszy – nie wymaga prowadzenia prac ziemnych i może być wykonany samodzielnie. 

Jeśli jednak zależy Ci na bardziej estetycznym, szykownym lub po prostu zapewniającym więcej prywatności rozwiązaniu, nie jest to problem. Wystarczy poświęcić nieco więcej pracy i funduszy, by cieszyć się funkcjonalnym i eleganckim płotem na każdej działce.

Ogrodzenie na pochyłym terenie – jak sobie z tym poradzić?

Zasadniczo to, jak będzie mogło wyglądać ogrodzenia na pochyłym lub nierównym terenie, zależy od szczegółowych cech jego ukształtowania. Jeśli masz do czynienia z zaledwie niewielkimi nierównościami, często najlepszym rozwiązaniem jest ich wyrównanie (niwelacja). Fachowcy z odpowiednim sprzętem poradzą sobie z tym zadaniem zwykle w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak masz do czynienia z wyraźnym spadkiem terenu, gdyż np. działka znajduje się na wzgórzu, nie pozostaje nic innego, jak tylko dostosować się do warunków.

Możliwości montażu ogrodzenia na pochyłym terenie jest kilka. Najczęściej stosuje się jedną z trzech.

  • >Tzw. równanie górą to metoda, w której górna krawędź płotu prowadzona jest poziomo, w jednej linii. Wówczas stosuje się przęsła o różnej wysokości i kształcie, by zniwelować różnice w ukształtowaniu terenu. Takie rozwiązanie ma sens przede wszystkim przy niewielkim pochyleniu. Najczęściej jest wykorzystywane na ogrodzeniach frontowych.

  • Skos równoległy to ogrodzenie, którego górna krawędź jest równoległa do zbocza. Jest to metoda zapewniająca prosty montaż, najczęściej wykorzystywana wtedy, kiedy wokół działki powstaje ogrodzenie z siatki.

  • Metoda „schodkowa” jest prawdopodobnie najpowszechniejsza. W ten sposób zwykle wykonuje się np. montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie. Każdy panel trzyma poziom i jest położony nieco niżej od poprzedniego. W ten sposób ogrodzenie tworzy kaskadę lub „schodki”, co jest estetycznym i praktycznym rozwiązaniem. Takie ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie jest dość skomplikowane w montażu. Sprawdzi się jednak nawet przy dużych spadkach. Im bardziej stromy teren, tym węższe przęsła warto zastosować.

Przykładowy montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Ogrodzenia „schodkowe” lub „kaskadowe” są najczęściej wybieranym rozwiązaniem na pochyłych terenach. Nieco trudniej je zamontować, ale prezentują się estetycznie i są praktyczne.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki na pochyłym terenie

Jak już wspomniano, siatka jest najprostszym rozwiązaniem. Najlepiej wybrać tę plecioną i elastyczną, która dostosuje się do wszelkich nierówności. Jak zrobić ogrodzenie z siatki na pochyłym terenie? 

Wystarczy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie słupków i ich umocowanie w gruncie. Słupki powinny być stawiane co 2,5 – 3m. Jako podstawę należy zastosować słupy naciągowe wzmocnione słupami podporowymi. Umieszcza się je w gruncie, najlepiej poniżej poziomu przemarzania i zalewa betonem, by były stabilne. Gdy beton zwiąże, można przymocować siatkę. Ten etap budowy jest już bardzo prosty. Ogrodzenie z siatki na pochyłym terenie sprawdzi się jednak tylko przy niezbyt dużym spadku – do 24%. W innych przypadkach lepiej zastosować np. konstrukcję schodkową.

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie to bardzo częsty wybór. Oferta paneli jest niezwykle szeroka, co pozwala dopasować ich styl do charakteru posesji i gustu inwestora. Możesz wybierać spośród paneli ażurowych i pełnych, klasycznych i nowoczesnych, wykonanych z drewna, metalu, betonu, a nawet tworzyw sztucznych,

Słupy mocuje się podobnie jak w przypadku montażu ogrodzenia z siatki, dopasowując ich rozstaw do szerokości pojedynczego panelu ogrodzenia. Należy pilnować, by zachowywały pion – dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i przyjemna dla oka, a montaż paneli nie sprawi problemu. Często uzupełnia się je o podmurówkę wykonaną z prefabrykowanych elementów lub skonstruowaną samodzielnie – np. z bloczków betonowych.

Wszystkie potrzebne elementy znajdziesz w ofercie Betto. Dzięki nim ogrodzenie na pochyłym terenie będzie jeszcze stabilniejsze. Warto pamiętać, że prace montażowe są w tym przypadku dość skomplikowane. Dlatego najlepiej powierzyć je specjalistom. Jest to sposób na uniknięcie kosztownych błędów, a także oszczędność czasu.