Ogrodzenia żaluzjowe – postaw na nowoczesny design

Nazwa

Ogrodzenia żaluzjowe nie są nowym wynalazkiem. Już przed kilkoma wiekami takie konstrukcje bardzo często wykorzystywane były w suchym pustynnym klimacie jako doskonała ochrona przed wiatrem i piaskiem. Prawdziwy renesans przeżyły jednak kilka lat temu, już w nieco odświeżonej i unowocześnionej wersji. Niecodzienny wygląd ogrodzeń żaluzjowych podkreśla charakter posesji, jednocześnie zapewniając prywatność. Jeśli więc poszukujesz niestandardowego rozwiązania o wielu walorach użytkowych, żaluzjowe ogrodzenia mogą być strzałem w dziesiątkę.

Czym charakteryzują się ogrodzenia żaluzjowe?

Ogrodzenia żaluzjowe swoją nazwę wzięły – nie ma tu żadnego zaskoczenia – od specyficznej konstrukcji żaluzji okiennych. Żaluzjowe ogrodzenia składają się ułożonych skośnie drewnianych lub metalowych przęseł. Co ciekawe, przęsła te nie zachodzą na siebie, ani nawet nie stykają się, jednak kąt ułożenia sprawia, że z zewnątrz wyglądają jak jednolita konstrukcja.

Dlaczego właśnie takie rozwiązanie jest wyjątkowo korzystne? Dzięki wysokiemu kątowi nachylenia poszczególnych elementów ułożenia ogrodzeń żaluzjowych widok z zewnątrz jest ograniczony do minimum, ale wciąż możliwe jest obserwowanie otoczenia z wewnątrz posesji. 

Do tego ogrodzenia panelowe żaluzjowe chronią przed zanieczyszczeniami powietrza, ale nie zakłócają jego przepływu i zapewniają odpowiednią wentylację. Pełnią zatem nie tylko podstawową funkcję płotu – czyli skuteczne zabezpieczenie posesji i ochronę prywatności – ale gwarantują również wysoki komfort użytkowania.

Na takie rozwiązanie możesz zdecydować się także wtedy, jeśli masz dzieci lub małe zwierzęta, które są w stanie przecisnąć się przez między prętami tradycyjnego ogrodzenia metalowego.

Przeczytaj również: Ogrodzenia na skarpie - jak powinno być prawidłowo zrobione

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie żaluzjowe?

Przyciągające wzrok poziome linie ogrodzeń żaluzjowych sprawiają, że są one ciekawą ozdobą i oryginalnym elementem każdej posesji. Dzięki prostocie i estetycznemu wykonanie prezentują się znacznie lepiej niż mur lub zabudowany drewniany płot. Zalet – zarówno estetycznych, jak i praktycznych – mają jednak znacznie więcej. Oto niektóre z nich.

  • Duże poczucie bezpieczeństwa – zapewniają je zwłaszcza ogrodzenia żaluzjowe metalowe, które są odporne na zniszczenia i skutecznie zabezpieczają przed włamaniem.

  • Nowoczesny wyglądogrodzenia żaluzjowe bardzo dobrze komponują się ze współczesnymi, nieskomplikowanymi bryłami budynków. Mają przy tym na tyle uniwersalny wygląd, że można zestawiać je także z bardziej tradycyjnym budownictwem. W takim stylu najlepiej prezentują się drewniane ogrodzenia żaluzjowe.

  • Wysoka wytrzymałość – zarówno drewniane, jak i metalowe ogrodzenia żaluzjowe wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Wszystkie wykorzystane materiały zabezpieczone są w taki sposób, by posłużyły wiele lat.

  • Niewygórowana cenaogrodzenia żaluzjowe nie są drogą opcją, zwłaszcza w porównaniu do płotów murowanych lub ich odpowiedników wymagających czasochłonnego montażu. Na atrakcyjną cenę wpływa też nieskomplikowana budowa, która nie wymaga stosowania zaawansowanych technik montażowych (a w dodatku zmniejsza ryzyko popełnienia błędów konstrukcyjnych).

Sprawdź również: Ogrodzenie frontowe domu - 5 rodzajów reprezentacyjnych ogrodzeń

Wszystkie te zalety mają duże znaczenie nie tylko dla właścicieli prywatnych posesji, ale i dla właścicieli firm. Ogrodzenie terenu przedsiębiorstwa nie jest bowiem wyłącznie sposobem na zabezpieczenie posesji, ale też na wyróżnienie się z tłumu. Płoty żaluzjowe świetnie wpisują się w przestrzeń miejską i podkreślają pozytywny wizerunek miejsca.

Jak dopasować ogrodzenie żaluzjowe do swojego domu?

Drewniane ogrodzenie żaluzjoweDużą popularnością cieszą się ogrodzenia żaluzjowe wykonane z drewna.

Nie wskażemy Ci jednej właściwej drogi wyboru najlepiej pasującego do Twojego domu ogrodzenia żaluzjowego. Oczywiście wiele zależy od Twoich upodobań – to przede wszystkim Twoje odczucia estetyczne zadecydują o tym, czy na swojej posesji poczujesz się miło i swobodnie. Możemy jednak dać Ci kilka wskazówek, które ten wybór ułatwią i pomogą Ci uniknąć największych wpadek aranżacyjnych.

  1. Wybierając kolorystykę ogrodzenia żaluzjowego, kieruj się barwą elewacji swojego domu. Pamiętaj, by nie zestawiać ze sobą dwóch żywych kolorów, nawet jeśli wpadają w takie same odcienie. Przykładowo jeśli na posesji dominuje kolor żółty, zupełnie nie sprawdzą się ogrodzenia o zbliżonej barwie. Lepiej postawić na kontrastowe zestawienie „jasny – ciemny” lub wybierać uzupełniające się kolory. Niebieska elewacja świetnie wygląda z drewnem o nieco żółtawym, ciepłym zabarwieniu, a zielona z wyrazistym, czerwonawym drewnem egzotycznym.

  2. Drewniane ogrodzenie żaluzjowe pasują właściwie do każdego stylu architektonicznego domu. Lepsze efekty wizualne osiągniesz, wybierając odpowiedni rodzaj drewna. Rodzime gatunki (buk, dąb, sosna) dobrze wyglądają na tle tradycyjnych domów, gatunki egzotyczne zaś doskonale komponują się z surowymi bryłami nowoczesnych budynków.

  3. Metalowe ogrodzenia żaluzjowe najlepiej zestawiać z budynkami utrzymanymi w minimalistycznej stylistyce. Wbrew pozorom tego rodzaju panele świetnie wyglądają zestawione z bujną zielenią ogrodową. W takim otoczeniu panele drewniane mogą butwieć i niszczeć szybciej niż zwykle.

  4. Miej na względzie również klimat, który panuje w Twojej okolicy. Wilgotne powietrze lub jego zasolenie, częste deszcze, a także srogie i długie zimy prowadzą do szybszego zużycia się drewnianych ogrodzeń żaluzjowych. Jeśli więc chcesz uniknąć konieczności częstej konserwacji płotu, postaw na wariant metalowy.

Mamy nadzieję, że te drobne porady pozwolą Ci uzyskać bardziej przejrzystą wizję idealnego ogrodzenia żaluzjowego. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub poszukujesz konkretnego modelu – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać satysfakcjonującą opcję.