Ogrodzenie frontowe domu – 5 rodzajów reprezentatywnych ogrodzeń

Nazwa

 

Zależy Ci na tym, aby teren posesji, na której znajduje się Twój dom, prezentował się elegancko i robił dobre wrażenie „od pierwszego wejrzenia”? Aby osiągnąć taki efekt, warto zadbać nie tylko o elewację budynku czy zagospodarowanie terenu zielonego, który go otacza. Pierwszą wizytówką jest ogrodzenie frontowe domu. Jakie wybrać, aby wyglądało reprezentatywnie i pasowało do stylu budynku? Podpowiadamy.

Ogrodzenia frontowe – jak wybrać najlepsze?

Na początek najważniejsze: ogrodzenie frontowe domu nie musi być zbudowane z takich samych materiałów jak to z tyłu posesji. To ważna informacja zwłaszcza dla tych, którym zależy na ograniczeniu kosztów stworzenia nowego ogrodzenia i zapewnieniu sobie jego maksymalnej funkcjonalności.

Jeśli tył posesji wychodzi np. na tory kolejowe, pole czy tereny przemysłowe lub nieużytki, nie ma sensu inwestować w jego zabezpieczenie z wykorzystaniem eleganckich i często kosztowniejszych materiałów. Tu liczą się przede wszystkim funkcjonalność i efektywność zabezpieczenia przed różnymi zagrożeniami.

Jednak ogrodzenia frontowe to zupełnie inna kategoria. To element widoczny przy pierwszym kontakcie gościa z Twoją posesją, zatem kwestie wizualne są niezwykle istotne. Powinno być, oczywiście, solidną zaporą zniechęcającą potencjalnego złodzieja, ale jednocześnie – konstrukcją, która dobrze pasuje do stylu samego budynku i jego otoczenia. Warto więc zainwestować w rozwiązania z nieco „wyższej” półki. Jakie? Oto pięć naszych propozycji, które warto wziąć pod uwagę. .

1. Ogrodzenia frontowe łupane

Ogrodzenia frontowe łupane to takie, które przypominają eleganckie mury z kamienia naturalnego. W rzeczywistości słupki oraz podmurówka są wykonywane ze specjalnie obrobionych prefabrykatów betonowych, które łączą elegancką estetykę z rozsądną ceną. To relatywnie tanie ogrodzenia frontowe, które równocześnie robią „efekt wow”. Dlatego to jedna z najpopularniejszych propozycji w naszym katalogu. 

>Warto wiedzieć, że pustaki łupane mogą przyjmować różne kształty oraz rozmiary, a także być wybarwione na rozmaite kolory – idealnie imitujące zarówno piaskowiec, jak i marmur czy granit w rozmaitych odcieniach. To sprawia, że dają one bardzo szerokie możliwości projektowe.

Ogrodzenie łupane, fot. betto.pl

 

2. Nowoczesne ogrodzenia frontowe z bloczków architektonicznych

Tak zwany beton architektoniczny to absolutny hit ostatnich lat. Wykorzystuje się go szeroko przy wykańczaniu wnętrz. Jednak może być także użyty do przygotowania konstrukcji ogrodzenia. Bloczki architektoniczne mogą również posłużyć do zbudowania nowoczesnego i efektownego ogrodzenia frontowego w designerskim stylu.

Bloczki architektoniczne świetnie wyglądają z wieloma rodzajami przęseł, jednak najlepiej prezentują się w połączeniu z metalowymi, minimalistycznymi panelami.

Ogrodzenie z bloczków architektonicznych, fot. betto.pl  

 

Do jakiego stylu pasują? Ogrodzenie z bloczków architektonicznych to strzał w dziesiątkę w połączeniu z budynkami wykonanymi w minimalistycznym stylu, a także tymi, które wychodzą formą poza standardowe kształty. Pasują tam, gdzie jest designersko.

3. Ogrodzenie gabionowe

Gabiony jako ogrodzenia frontowe nowoczesne? Czemu nie! Te specjalne kosze wypełnione kruszywem świetnie sprawdzają się do tłumienia hałasu z otoczenia i wyglądają nietuzinkowo. Pamiętaj jednak, że przy projektowaniu płotu na front posesji gabiony warto połączyć z przęsłami z innych materiałów. Najlepsza opcja to połączenie ich z metalowymi lub drewnianymi panelami w minimalistycznym stylu.

Ogrodzenie gabionowe, fot. betto.pl

 

Kiedy gabionowe ogrodzenia frontowe to najlepsza opcja? To kolejny typ konstrukcji, który pasuje przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznych brył budynku. Unikaj za to tego rozwiązania na posesji, gdzie znajduje się dom rustykalny lub w stylu pałacowym czy dworkowym.

4. Ogrodzenie frontowe panelowe

Interesują Cię tanie ogrodzenia frontowe, które jednocześnie nie zacieniają terenu ogrodu i prezentują się elegancko? Świetnym rozwiązaniem dla Ciebie może być ogrodzenie frontowe panelowe. Proste do wykonania, minimalistyczne, a zarazem bardzo odporne na warunki środowiskowe. 

Uwaga! Panele warto umieścić na betonowej podmurówce, aby uzyskać bardziej stabilną konstrukcję, a przy okazji nadać ogrodzeniu stylowego wyglądu.

Ogrodzenie panelowe, fot. betto.pl

 

Gdzie pasuje ogrodzenie frontowe panelowe? Ten typ ogrodzenia jest dość uniwersalny. Dobrze sprawdzi się przy każdym domu budowanym w stylu nowoczesnym, ale także angielskim czy klasycznym. Unikaj go przy budynkach w stylu pałacowym i dworkowym.

5. Ogrodzenia frontowe śrutowane

Ogrodzenia śrutowane to nietuzinkowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. W tych konstrukcjach słupki i podmurówka powstają ze specjalnie obrobionych pustaków betonowych, które są gładkie, ale mają ziarnistą fakturę. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy wspomnianym już betonem architektonicznym a pustakami łupanymi. 

Elementy konstrukcji ogrodzenia frontowego wykonane techniką śrutowania wyglądają minimalistycznie, a jednocześnie bardzo naturalnie i… są uniwersalne. W zależności od tego, z jakimi przęsłami się je połączy, można uzyskać odmienny efekt estetyczny.

Ogrodzenie frontowe śrutowane, fot. betto.pl 

 

Gdzie pasują? Właściwie na każdą posesję – staną się ciekawą ozdobą zarówno dla budynku nowoczesnego, jak i tego utrzymanego w stylu retro, a nawet pałacowym.

Pomożemy Ci dobrać tanie ogrodzenia frontowe

Kiedy wybierasz ogrodzenia frontowe, cena ma równie duże znaczenie jak jakość. Na szczęście można je ze sobą pogodzić, zachowując dopasowanie typu elementów do specyfiki posesji. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, zgłoś się do naszych specjalistów. Chętnie Ci podpowiemy!