Ogrodzenie klasyczne kute – co należy o nim wiedzieć?

Nazwa

Ogrodzenie domów to element praktycznie obowiązkowy każdej posesji, który na stałe wpisał się w nasz krajobraz. Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie? To dylemat, który ma wielu z nas. Większość decyduje się na wybór płotu dopasowanego do charakteru posesji oraz wyglądu architektury. Coraz częściej można spotkać ciekawe łączenia stylów aranżacyjnych oraz architektonicznych. Poprzez to uzyskuje się interesujące połączenia – nowoczesnej bryły z klasycznym ogrodzeniem. Na jakie ogrodzenie klasyczne warto się zdecydować – kute czy ocynkowane? Podpowiadamy

Tradycyjne ogrodzenia domów – dobry wybór do każdej architektury

Ogrodzenie domu może mieć wiele funkcji, w tym służyć:

- wyznaczeniu granicy działki,

- zabezpieczeniu terenu posesji,

- ochronie przed przedostaniem się nieproszonych gości,

- wprowadzeniu elementu wizualnego dookoła posesji, który podkreśli jej styl.

Klasyczne ogrodzenia metalowe odgrywają tę rolę zarówno na posesjach prywatnych, jak i firmowych oraz publicznych. Świetnie komponują się z każdą architekturą, a dodatkowo cechuje je niezwykły, ponadczasowy urok. Moda może się zmieniać, trendy przemijać, a styl klasyczny w ogrodzeniach nadal pozostanie elegancki oraz aktualny.

Współczesne ogrodzenia o klasycznym charakterze, skupiają się przede wszystkim na detalach, precyzyjnej formie oraz doskonałej proporcji. Istota ogrodzenia klasycznego, tkwi nie tylko w jego wyglądzie, ale przede wszystkim w sposobie produkcji kolejnych elementów konstrukcyjnych.

Sprawdź także: Z jakiego materiału wybrać ogrodzenie? 

Ogrodzenia klasyczne metalowe lub stalowe – na co postawić?

Podstawą ogrodzenia metalowego materiału, z którego produkuje się tego rodzaju płot. W zależności od tego, w jaki sposób będzie poddawany obróbce – uzyskujemy innych efekt. W przypadku ogrodzeń kutych można wyróżnić modele wykonane z wysokiej jakości metalu bądź stali. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy – ważne jest to, by każdy detal był dopracowany w najdrobniejszym szczególe.

Baner Betto

Ogrodzenia klasyczne kute od renomowanych producentów płotów, powinny być solidnie zabezpieczone przed zniszczeniem, w tym także przed korozją. Warto wybierać takie modele, które zostały ocynkowane lub pokryte specjalną farbą do metalu.

Wzory ogrodzeń kutych klasycznych

Istotą metalowych ogrodzeń kutych jest ich trwałość oraz znakomita odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Wysoka jakość idzie tutaj w parze z przepięknym wyglądem. Zarówno stal, jak i metal daje szerokie możliwości dekoracyjne.

Do najpopularniejszych wzorów należą ogrodzenia kute w kształcie łuku, o zaokrąglonych elementach wieńczących. Jednak w przypadku płotów kutych warto zwrócić uwagę jeszcze na jedno, a mianowicie – metaloplastykę. To dziedzina, która opiera na obróbce metali na zimno bądź ciepło. Dzięki temu materiał jest podatny na kształtowanie. Co to daje? Dzięki obróbce stali na przęsłach mogą powstać różnego typu elementy dekoracyjne: kwiaty, liście, rozety, tralki, koszyki, elementy spiralne i wiele innych. Takie ozdoby ogrodzeń wyróżniają konstrukcję stalową i przykuwają wzrok przechodniów.

Ogrodzenia kute - Betto.pl

Coraz częściej jest tak, że ogrodzenia klasyczne kute przypominają wyroby z zakresu kowalstwa artystycznego. Ogrodzenia kute od producenta wykonywane są z najwyższą starannością i dbałością nawet o najmniejszy szczegół.

Nowoczesne ogrodzenia kute

Choć ogrodzenia kute przede wszystkim kojarzą się z tradycyjnym wzornictwem – modele te coraz częściej paruje się także z nowoczesną bryłą. W przypadku nowoczesnych płotów, właściciele posesji często decydują się na ogrodzenie ażurowe, czyli takie, które strzegą granic posesji, ale są na tyle przezierne, że pozwalają również zajrzeć do ogrodu.

Drugim popularnym rozwiązaniem w przypadku płotów kutych nowoczesnych jest inwestycja w proste formy geometryczne – najczęściej przezierne prostokąty metalowe, kwadraty czy romby. Wiele osób decyduje się również na zakup nowoczesnych ogrodzeń kutych o nieregularnej formie.

Szukasz innych informacji na temat ogrodzeń? Przeczytaj także: Ogrodzenie metalowe - nowoczesne i eleganckie systemy ogrodzeniowe

Jak produkuje się ogrodzenia kute?

W jaki sposób powinny być wyprodukowane ogrodzenia kute, by spełniały wszelkie normy i służyły nam przez długie lata? W pierwszej kolejności wszelkie elementy stalowe powinny być poddane procesowi cynkowania ogniowego zgodnie z normą PN-EN ISO 1461. Wszystkie komponenty ogrodzeniowe zanurza się we wcześniej przygotowanym, płynnym cynku, w niezwykle wysokiej temperaturze około 450°C. W efekcie powierzchnia zostaje skutecznie zabezpieczona przed występowaniem rdzy, a ogrodzenie nie wymaga prowadzenia prac konserwacyjnych.

Ogrodzenie kute wraz z dopasowaną bramą wjazdową - Betto.pl

Drugim etapem, który ma ogromny wpływ na jakość całej konstrukcji kutej, są prace ślusarskie i spawalnicze. Odpowiednia technika spawania gwarantuje solidność oraz trwałość konstrukcji. Profile stalowe poddawane są precyzyjnej obróbce metalu. Na tym etapie nie tylko łączy się konkretne elementy ogrodzenia, ale także wykonuje się i dopracowuje różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Ostatnim krokiem do wykończenia płotów ogrodzeniowych jest proces malowania proszkowego. Dzięki niemu, nie będzie trzeba konserwować lub ponownie malować ogrodzenia – nawet po kilku latach użytkowania. W rezultacie powstają płoty metalowe odporne na działanie warunków atmosferycznych i wystąpienie korozji.