Ogrodzenia z bloczków płaskich – co to takiego?

Nazwa

Chcesz postawić płot, który będzie solidny, trwały i doskonale dopasuje się do eleganckiego otoczenia? Być może ogrodzenie z bloczków płaskich okaże się idealnym wyborem! Tego typu konstrukcje cieszą się wzrastającym zainteresowaniem, coraz częściej powstając przy nieruchomościach mieszkalnych – zarówno tych jedno-, jak i wielorodzinnych. Dowiedz się więcej na temat ogrodzenia z bloczków betonowych!

 

Bloczki betonowe na ogrodzenie – co to jest i jak się ich używa?

Bloczki na ogrodzenie wykonywane z betonu to elementy, z których można tworzyć różne konstrukcje. Mają formę prostopadłościennych pustaków, przeznaczonych do ustawiania jeden na drugim i łączenia zaprawą. Po ułożeniu bloczków ich wnętrze wypełnia się płynnym betonem, a następnie wykańcza specjalnymi daszkami. Możliwe jest również postawienie ogrodzenia z bloczków fundamentowych, które przypominają kształtem cegły i mogą być stosowane w podobny sposób. Gotowe ogrodzenia tego typu są niezwykle stabilne i solidne. Co więcej, na pewno nie można odmówić im estetyki. Wydaje Ci się to niemożliwe ze względu na dość surowy charakter betonu i skojarzenia, jakie wywołuje? Nic bardziej mylnego. 

Bloczki betonowe na ogrodzenie dostępne są w różnych wariantach stylistycznych. Mieszankę barwi się w masie, by uzyskać pożądany efekt kolorystyczny. Najczęściej wykonywane z nich ogrodzenia wyglądają jak stworzone z naturalnego kamienia. Dzięki temu sprawiają bardzo eleganckie wrażenie. To dlatego na ogrodzenie z bloczków często decydują się wymagający inwestorzy.

Ogrodzenie z bloczków – rodzaje

Same bloczki na ogrodzenie występują w wielu rodzajach, a ponadto można ich używać na kilka sposobów. Dzięki temu może powstawać wiele różnych rodzajów ogrodzeń. 

 Ogrodzenie z bloczków betonowych – podmurówka

Bloczki betonowe na ogrodzenie są bardzo wszechstronne. Można z nich zbudować pełny mur, słupki lub tylko podmurówkę, która doda solidności i klasy ażurowym przęsłom.

Wyróżnia się bloczki łupane i te o gładkiej strukturze. Te pierwsze przypominają naturalne bloki kamienia używane np. do konstrukcji średniowiecznych obwarowań. Ogrodzenie z bloczków płaskich jest bardziej nowoczesne i eleganckie. Również przypomina kamienną konstrukcję, ale gładkie wykończenie bloczków sprawia, że prezentuje się jeszcze bardziej szykownie. Na rynku nie brakuje elementów przypominających marmur dzięki ciekawym kompozycjom kolorystycznym. Świetnie wyglądają również bloczki na ogrodzenie z betonu architektonicznego, które wykorzystują naturalne walory tego surowca.

Ogrodzenie z bloczków betonowych może wyglądać bardzo różnie – i to nie tylko za sprawą wybranego typu budulca! Niektórzy decydują się postawić pełny mur o jednakowej wysokości na całej obwodzie lub też o różnych proporcjach. Inni tworzą z bloczków jedynie podmurówkę lub słupki, wypełniając powstałe w ten sposób przestrzenie dowolnymi przęsłami. Oznacza to, że płot z bloczków betonowych może być również ażurowy. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz postawić na solidność, ale boisz się przytłoczenia małej działki lub nie chcesz ograniczać dostępu światła czy powietrza. Możliwość łączenia bloczków z różnymi przęsłami daje też inwestorom niezwykle szerokie pole do popisu w zakresie wyglądu i stylu ogrodzenia.

 

Ogrodzenie z bloczków betonowych – zalety

Ogrodzenia z bloczków mają liczne zalety, to dlatego tak wiele osób decyduje się na ich montaż. Wśród ich atutów z pewnością można wymienić:

  • solidność – są masywne, a przez to niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne;

  • trwałość – ogrodzenie z bloczków bez trudu przetrwa nawet kilkadziesiąt lat;

  • odporność na warunki atmosferyczne – prawidłowo wykonanemu ogrodzeniu nie powinny szkodzić ani zmienne temperatury, ani wilgoć, ani też intensywne słońce;

  • estetyka – ogrodzenia z bloczków betonowych potrafią być bardzo atrakcyjne wizualnie;

  • uniwersalność – świetnie wyglądają zarówno przy nowoczesnych budowlach, jak i domach w klasycznym stylu, mogą być również stawiane wokół budynków biurowych czy komercyjnych;

  • mnogość zastosowań – z bloczków można zbudować zarówno pełny mur, jak i szykowną podmurówkę dla dowolnego typu ogrodzenia; bardzo dobrze komponują się z różnymi materiałami;

  • stosunkowo prosty montaż – pustaki są dość lekkie i układa się je jak klocki; choć należy wspomnieć, że wykonane z nich ogrodzenie wymaga solidnych fundamentów.

Ogrodzenie murowane z bloczków betonowych – cena

Ile może kosztować ogrodzenie z bloczków? To oczywiście zależy od projektu płotu i jego wymiarów. Ważny jest również rodzaj wybranego materiału. Można jednak przyjąć, że cena za metr ogrodzenia z bloczków łupanych lub gładkich wynosi od ok. 400 do nawet 900 zł. Koszt zakupu pojedynczego bloczka to ok. 20–26 zł, robocizna to ok. 25–35 zł za każdy metr bieżący. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od regionu oraz doświadczenia i renomy usługodawcy.

Ogrodzenie z bloczków betonowych – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy ogrodzenie z bloczków betonowych to dobry wybór? Zadowoleni będą na pewno miłośnicy solidności – to sposób na bardzo wytrzymałe ogrodzenie, które przetrwa lata. To również doskonały wybór dla tych, którzy chcieliby, aby ogrodzenie podkreślało elegancki charakter posesji – konstrukcje z bloczków idealnie komponują się ze stylowymi budynkami i zadbanymi ogrodami. Płot z bloczków betonowych na pewno można też polecić komuś, kto nie ma ochoty na przeprowadzanie pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych – jest on bowiem bardzo łatwy w utrzymaniu.