Ogrodzenie z bloczków betonowych - jak zbudować płot?

Nazwa

Bloczki ogrodzeniowe to funkcjonalny materiał do budowy płotu. Ceniony zarówno za solidność i trwałość, jak i za różnorodność dostępnych faktur, kolorów oraz rozmiarów, pozwalającą  stworzyć ogrodzenie z bloczka betonowego pasujące praktycznie do każdego stylu architektonicznego. Cieszy się wśród inwestorów zainteresowaniem również z powodu relatywnie łatwego montażu.Sprawdź, jak przeprowadzić budowę płotu z bloczków betonowych krok po kroku.

Spis treści

 

Ogrodzenie z bloczków betonowych zalewowych – dlaczego warto?

Większość inwestorów ma podobne oczekiwania względem ogrodzenia posesji. Powinno być solidne, by dawać poczucie bezpieczeństwa, trwałe i łatwe w utrzymaniu, a także estetyczne i dopasowane do otoczenia. To proste warunki, które jednak nie zawsze łatwo spełnić. Takich problemów nie stwarza jednak ogrodzenie z bloczków betonowych zalewowych. To jeden z bardziej uniwersalnych typów płotów, który może przybierać różne formy i style. Świetnie pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Stylizowane najczęściej na naturalny kamień, gładki lub o porowatej strukturze, ogrodzenie łupane można wykończyć na wiele sposobów, łącząc ze sobą różne faktury czy też kolory. Dzięki modułowej konstrukcji płot łatwo dopasować do wymiarów działki, a jego wysokość może być w zasadzie dowolna. 

Atrakcyjny wygląd płotu z bloczków betonowych

Bloczki betonowe na ogrodzenie tworzą solidną barierę, która skutecznie oddziela posesję od zewnętrznego świata. Pełny płot wykonany z tego materiału to idealny wybór dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo, komfort i prywatność. Jednak częściej pustaki ogrodzeniowe wykorzystuje się w połączeniu z ażurowymi panelami ogrodzeniowymi, tworząc w ten sposób dla nich podmurówkę. Takie modułowe ogrodzenie z bloczków betonowych wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, a także funkcjonalnością, dzięki możliwości wyboru przęseł o dowolnej konstrukcji i połączeniu ich z solidną bazą z bloczków.

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – jak się przygotować?

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych nie jest trudna, ale proces ten jest dość złożony. Zanim przystąpi się do właściwych prac, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, w tym o skompletowanie niezbędnych materiałów i narzędzi. Co jest potrzebne? 

Poza samymi bloczkami na ogrodzenie oraz innymi elementami ogrodzenia (przęsła, furtka, brama wraz z akcesoriami montażowymi, a także np. daszkami betonowymi) potrzebne będą:

  • zaprawa do połączenia elementów,
  • beton do wykonania fundamentu (najlepiej ciężki, co najmniej klasy C16/20 przy gruntach jednorodnych lub C20/25 na trudniejszym terenie) oraz wypełnienia komór bloczków na ogrodzenie (plastyczny, klasy przynajmniej C12/15),
  • szalunki (deskowanie) ławy fundamentowej,
  • zbrojenie. Zaleca się zastosowanie przynajmniej jednego pręta zbrojeniowego na metr ogrodzenia i dwóch na każdy słupek. Wskazane może być również wykorzystanie zbrojenia poziomego.      

Budując ogrodzenie z bloczków betonowych należy też przygotować narzędzia, takie jak: szpade, paca, sznurek lub ew. drewniane listwy.

Bloczki na ogrodzenie warto przemieszać między sobą przed rozpoczęciem montażu. Te pochodzące z różnych partii mogą bowiem mieć np. nieco odmienny odcień. Ich wymieszanie pozwoli się upewnić, że płot będzie dobrze się prezentował. W ramach przygotowania zaleca się również ułożenie ich „na sucho”, by sprawdzić, czy dobrze do siebie przylegają i czy zaplanowane do montażu przęsła, brama oraz furtka mieszczą się między słupkami, zachowując pion i poziom.

Schemat budowy ogrodzenia z bloczków betonowych - betto.pl

Pustaki ogrodzeniowe układa się jak klocki, jedne na drugich, a następnie wypełnia betonem, dzięki temu cała konstrukcja uzyskuje pożądaną stabilność. Można z nich tworzyć podmurówki i słupki lub pełne mury.

Ogrodzenie z bloczków betonowych łupanych – fundamenty

Bloczki betonowe na ogrodzenie są dość ciężkie, a zatem muszą być oparte na solidnym fundamencie. Trzeba go wykonać na całej długości płotu. Ławy fundamentowe powinny być umiejscowione poniżej granicy przemarzania gruntu dla danego terenu. Zapobiegnie to degradacji fundamentów przez wody gruntowe i pękaniu betonu. Jak wykonać fundamenty pod ogrodzenie z bloczków łupanych krok po kroku?

  1. Należy wyrównać teren – usunąć wszelkie kamienie, korzenie i inne przeszkody w linii płotu, a następnie wyznaczyć przebieg ogrodzenia z bloczków betonowych za pomocą sznurka i drewnianych palików.
  2. Kolejnym krokiem jest wykopanie dołu pod fundament (powinien on mieć szerokość co najmniej 30 cm) i umieszczenie w nim deskowania.
  3. Szalunek z desek należy zalać betonem ciężkim, przedtem dzieląc go za pomocą przekładek (np. z twardego styropianu) na mniejsze części, co spowoduje powstanie szczelin dylatacyjnych. Powierzchnię ławy fundamentowej trzeba następnie wyrównać.
  4. Po co najmniej 24 godzinach od wylania betonu powierzchnię fundamentu można doszlifować, tak aby była idealnie równa. Kolejno wykonuje się szalunek do wysokości co najmniej 30 cm, a także zbrojenia i zalewa je betonem plastycznym.
  5. Ostatnim etapem jest wykonanie izolacji, która zapobiegnie podciąganiu wody z podłoża i ograniczy negatywny wpływ zmiennych temperatur na materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie z bloczków betonowych. Dobra izolacja (folia fundamentowa lub ewentualnie papa czy masa bitumiczna) to również rzadsze pojawianie się nieestetycznych wykwitów wapiennych na płocie. Najczęściej wykonuje się ją tuż przed rozpoczęciem układania betonowych bloczków na ogrodzenie i po zdemontowaniu desek szalunkowych, czyli ok. 10 – 14 dni po wylaniu betonu (tyle potrzeba, aby uzyskał odpowiednią sztywność). 

Jak zbudować ogrodzenie z bloczków betonowych krok po kroku

Kiedy etap fundamentowania mamy już za sobą, możemy przystąpić do montażu bloczków ogrodzeniowych. Jak już wspominaliśmy, sam proces nie jest trudny, ale dość czasochłonny. Wymaga też precyzji i umiejętności technicznych związanych z pracą z betonem. Jak wygląda budowa płotu z bloczków betonowych krok po kroku?

  1. Bloczki betonowe na ogrodzenie układa się jedne na drugich, łącząc je klejem montażowym do betonu. Należy się upewnić, że połączenia są szczelne, a poszczególne „klocki” równo do siebie przylegają.
  2. Pustaki ogrodzeniowe należy następnie zalać betonem. Czynność tę wykonuje się po ułożeniu maksymalnie 3-4 warstw bloczków – dzięki temu materiał dokładnie wypełni komory, przez co płot będzie trwalszy. Należy pamiętać o uwzględnieniu niezbędnego zbrojenia.
  3. Kolejno wycina się szczeliny na kotwy przęseł lub elementy montażowe furtki czy bramy.
  4. Po wstępnym związaniu betonu wewnątrz pustaków (a zatem minimum po dwóch dobach) przystępuje się do montażu daszków z użyciem mrozoodpornego kleju albo zaprawy cementowej. Następnie połączenia uszczelnia się masą silikonową do zastosowań zewnętrznych.
  5. Ostatnim etapem powinna być impregnacja. Bloczki betonowe na ogrodzenie są wykonane z materiału o niskiej nasiąkliwości, jednak dodatkowa impregnacja gotowego płotu sprawi, że lico pustaków będzie się mniej brudziło, a całość długo zachowa estetyczny  wygląd.

Prawidłowy montaż płotu z bloczków betonowych jest bardzo ważny. To właśnie dzięki starannemu i poprawnemu przeprowadzeniu prac gotowa konstrukcja jest tak solidna i trwała. Dlatego najlepiej powierzyć ten proces specjalistom. 

Jeśli chcesz zamówić swój wymarzony płot z bloczka betonowego wraz z profesjonalnym montażem, skontaktuj się z firmą Betto – zadbamy o to, byś był zadowolony.