Łupek elewacyjny – sposób na efektowne wykończenie ścian i nie tylko

Nazwa

Elewacja wpływa bezpośrednio na wygląd danego budynku. Istnieje wiele sposobów na jej estetyczne wykończenie. Wśród nich można wyróżnić zastosowanie łupka elewacyjnego. Czym jest i do czego służy?

Czym jest łupek elewacyjny?

Łupek elewacyjny to surowiec pozyskiwany w kopalniach odkrywkowych. Jest on materiałem naturalnym, dlatego cechuje się dużą różnorodnością struktur i odcieni. Pozwala to na stworzenie bardzo efektownych kompozycji. Łupek elewacyjny powszechnie kładzie się na ścianach zewnętrznych budynków. Wynika to z faktu, że surowiec ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak można zastosować łupek elewacyjny?

Łupek elewacyjny, jak sama nazwa mówi, kładzie się przede wszystkim na elewacje. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to jego jedyne zastosowanie. Istnieje bowiem opcja położenia łupka także na posadzce czy nawet w okolicach wewnętrznego kominka. Materiał ten trafia w gusta osób, które stawiają na naturalny efekt.

Przeczytaj także: Płytki cegłopodobne - 6 inspiracji na ich wykorzystanie

Zalety łupka elewacyjnego

Kamień elewacyjny łupek ma wiele zalet. Przede wszystkim wykazuje się on niepowtarzalną estetyką. Do największych korzyści płynących z zastosowania tego surowca można więc zaliczyć:

  • naturalne pochodzenie, wpływające na unikatowość tworzonego pokrycia,
  • możliwość przyklejenia płytek z łupka bezpośrednio na warstwę dociepleniową budynku,
  • możliwość klejenia płytek na sam klej,
  • łatwość utrzymania powierzchni elewacji w czystości.

Łupek elewacyjny pozwala na wyróżnienie danego budynku spośród otaczających go nieruchomości. Zdecydowanie najczęściej do wykończenia obiektów tego typu stosuje się bowiem klasyczne tynki elewacyjne. Płytki z kamienia łupanego prezentują się więc bardzo oryginalnie.

Konserwacja łupka elewacyjnego

Nie wszyscy wiedzą, że płytki łupane wymagają regularnej konserwacji. Zabieg ten ma na celu zapewnienie ich odporności na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu płytki z kamienia łupanego będą prezentować się tak samo dobrze po latach. Staną się one odporne na działanie skrajnych temperatur oraz kwaśnych deszczów. Odpowiednio zastosowane impregnaty sprawiają również, że powierzchnia płytek zyska strukturę mokrego kamienia o wyrazistym kolorze.

Rodzaje płytek łupanych

Łupek elewacyjny zewnętrzny jest dostępny w kilku wersjach. Wśród nich można wyróżnić m.in. surowiec z dodatkiem kwarcytu. Dzięki temu pod wpływem padania promieni słonecznych elewacja może mienić się, odbijając światło. To niezwykle interesujący efekt, który sprawia, że płytki kwarcytowe cieszą się rosnącą popularnością. Na rynku pojawia się też klasyczny łupek kamienny matowy.

Sprawdź również: Płytki elewacyjne - rodzaje, cena, montaż

Jakie kolory ma kamień elewacyjny typu łupek?

Płytka elewacyjna łupana może przyjmować różne barwy. Kamień ten najczęściej kojarzy się z odcieniami szarości. Na rynku znaleźć można również produkty z rdzawymi wstawkami, modele brązowe, srebrne czy złote. Niektóre z nich mają natomiast delikatnie zieloną barwę. Wszystkie te kolory są naturalne i wynikają z dokładnego składu kamienia łupanego zastosowanego do stworzenia płytki.

jasny łupek elewacyjny na ścianie

Gdzie sprawdzi się łupek elewacyjny?

Ze względu na różnorodność kolorów łupka elewacyjnego jego zastosowanie jest możliwe w wielu miejscach. Pozwala on na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. To doskonały wybór w przypadku nieruchomości, które bazują na elementach kamiennych. Płytki pasują świetnie do obiektów w stylu gotyckim i romańskim. Pozwalają na dopasowanie do kamiennego ogrodzenia czy innych dekoracji znajdujących się w ogrodzie i wokół budynku.

Kamień elewacyjny coraz częściej pojawia się również w nowoczesnych budynkach. Nie zawsze mocuje się go na całości elewacji. Czasem istnieje opcja połączenia go z innymi materiałami. Kluczowe jest dopasowanie odpowiednich płytek do stylistyki budynku, a także otaczających go terenów.

Łupek elewacyjny – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje łupek elewacyjny? Cena takiego produktu różni się przede wszystkim w zależności od wymiarów płytek, a także rodzaju kamienia zastosowanego do ich produkcji. Koszt zakupienia podobnego pokrycia budynków różni się w zależności od wielkości poszczególnych egzemplarzy. Duże płytki najczęściej są dostępne w cenie około 130 zł za metr kwadratowy. Mniejsze zwykle kosztują około 150 zł za metr kwadratowy.

Wybór odpowiedniej wielkości płytek powinien zależeć przede wszystkim od efektu, jaki chcesz uzyskać. Duże egzemplarze pozwalają na stworzenie minimalistycznych aranżacji. Mniejsze sprawdzą się doskonale do wykonania detali oraz dekoracji powierzchni poprzez różnorodną fakturę. Bardziej nietypowe odcienie płytek z kamienia łupanego również mogą wiązać się z wyższą ceną.

Szukasz estetycznych płytek elewacyjnych łupanych? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy lub skontaktowania się z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego produktu!