Płytki cegłopodobne – 6 inspiracji na ich wykorzystanie

Nazwa

Wraz z rosnącą od kilku sezonów popularnością stylu loftowego do łask wróciła również płytka cegłopodobna. Coraz chętniej wybierana jest jako element aranżacji nie tylko salonu i sypialni, ale także tarasu czy balkonu. Zastanawiasz się, gdzie w Twoim mieszkaniu można wykorzystać płytki cegłopodobne i jak je położyć? Oto garść inspiracji!

Spis treści

 

Kolory mają znaczenie! Jak dopasować płytki cegłopodobne do stylu wnętrza?

Płytki ścienne cegłopodobne znajdziesz w sklepach w różnych kolorach. Dzięki temu możesz wykorzystać je jako element aranżacji nawet klasycznego lub rustykalnego salonu.

Najbardziej popularne i ponadczasowe są 4 kolory płytek cegłopodobnych: biały, szary, czerwony i czarny.

  • Płytki cegłopodobne czerwone, czyli utrzymane w jednym z odcieni klasycznej cegły, dobrze wyglądają w minimalistycznych, surowych wnętrzach loftowych i industrialnych. Podkreślają charakter przestrzeni, świetnie łączą się z metalowymi i szklanymi dodatkami, drewnem oraz ciemnymi kolorami.

  • Delikatna płytka cegłopodobna biała to świetny wybór dla urozmaicenia aranżacji wnętrza utrzymanego niemal w każdym stylu. Doda pomieszczeniu głębi i sprawi, że zacznie ono wyglądać nowocześniej – nawet jeśli znajdują się w nim jedynie proste meble i dodatki. Biała płytka cegłopodobna sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, ale także klasycznym, rustykalnym czy prowansalskim.

  • Szare płytki cegłopodobne, zależnie od ich odcienia i szerokości, mogą nadać wnętrzu miękkiego, delikatnego lub bardziej surowego charakteru. Wąskie, szare płytki z beżowymi albo piaskowymi przetarciami sprawdzą się w salonach i sypialniach w stylu skandynawskim lub klasycznym. Z kolei szerokie płytki utrzymane w stalowoszarej barwie dodadzą charakteru minimalistycznym industrialnym wnętrzom.

  • We wnętrzach industrialnych, loftowych i nowoczesnych ciekawie będą wyglądały również czarne płytki cegłopodobne. Aby nie przytłoczyły przestrzeni i optycznie nie pomniejszyły wnętrza, powinny jednak być stosowane z rozwagą. Raczej nie kładź ich na całej ścianie – dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie czarnych płytek jako wyrazistego dodatku. Możesz ułożyć je na ścianie kuchennej, między blatem a górnymi szafkami albo obudować nimi wyspę kuchenną. Pamiętaj, że czarne płytki cegłopodobne najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach.

Płytki cegłopodobne w domu – gdzie możesz je umieścić?

Czy istnieje w domu pomieszczenie, w którym płytki cegłopodobne na ścianę będą źle wyglądały? Nie! Jeśli dobrze przemyślisz całą aranżację, możesz wstawić je nawet do przedpokoju lub pokoju dziecięcego. Najlepiej jednak płytki cegłopodobne wewnętrzne sprawdzają się w salonie, sypialni, kuchni i łazience.

Cegła na całej ścianie

Jeśli efekt, jaki daje wykorzystanie płytek cegłopodobnych, bardzo Ci się podoba, nie ograniczaj się – ułóż je na powierzchni całej ściany! W sypialni płytki cegłopodobne możesz umieścić klasycznie – na ścianie za wezgłowiem łóżka. Ciekawym pomysłem będzie też usytuowanie dekoracji po przeciwnej stronie – wówczas płytki będziesz widział nawet bez wstawania z łóżka!

W salonie cegłopodobna płytka gipsowa (np. płytka cegłopodobna country) może zostać umieszczona na całej węższej ścianie, np. między wychodzącymi na taras oknami balkonowymi albo za stołem. Dobrze wygląda również jako tło dla narożnika lub kanapy.

Płytka cegłopodobna często umieszczana bywa także na ścianie, na której potem montowany jest telewizor. W tym miejscu jednak niekoniecznie musi zajmować obszar całej ściany. Możesz stworzyć ciekawą kompozycję, umieszczając płytki cegłopodobne tuż za telewizorem. Resztę ściany pomaluj farbą i umieść na niej np. kompozycje roślinne albo nowoczesne grafiki. Twój salon stanie się modny i oryginalny!

Płytki cegłopodobne we wnękach i załamaniach pokoju

W Twoim salonie lub sypialni znajduje się ścianka działowa, wnęka lub wyeksponowany narożnik? Świetnie! To idealne miejsce dla niebanalnej aranżacji z wykorzystaniem płytek cegłopodobnych! Po prostu obłóż nimi niestandardową powierzchnię – dodasz w ten sposób pomieszczeniu głębi i wyrazu.

 

Płytki cegłopodobne ułożone w narożniku salonu

Wykorzystanie płytek cegłopodobnych to świetny sposób na podkreślenie oryginalnego kształtu salonu!

Płytki cegłopodobne w kuchni i łazience

Montaż płytek cegłopodobnych możesz przeprowadzić również w kuchni i łazience. Ponieważ jednak pomieszczenia te są zwykle najbardziej wilgotne, zdecyduj się na płytki o odpowiednich parametrach.

Płytki cegłopodobne do kuchni zainstaluj na całej wybranej ścianie albo jedynie częściowo – np. w formie przecinających ścianę pasów. Możesz też umieścić je między rzędem górnych szafek i blatem. Jeśli w Twojej kuchni znajduje się nieforemny słupek, który stanowi np. obudowę rury, również możesz ozdobić go płytkami.

Płytki cegłopodobne do łazienki z kolei świetnie sprawdzą się w strefie mokrej (na ściankach przy kabinie prysznicowej lub wannie), na ścianie za lustrem albo sedesem.

Płytki cegłopodobne na tarasie i zewnętrznej elewacji domu

Płytki cegłopodobne możesz ułożyć nie tylko wewnątrz domu. Zastosuj je również na balkonie lub tarasie. Wybierz płytki cegłopodobne zewnętrzne. Umieść je na posadzce albo ścianach. Mogą zająć całą ich powierzchnię – uzyskasz wówczas efekt retro. Chcesz, aby było nowocześnie? Ułóż płytki cegłopodobne jedynie na węższych ścianach albo w różnej szerokości pasach na ścianie szerszej.

Płytki elewacyjne cegłopodobne wykorzystaj do urozmaicenia wyglądu Twojego domu od zewnątrz. Niech pojawią się przy drzwiach, we wnękach okiennych albo na przestrzeni pomiędzy dwoma oknami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru płytek elewacyjnych? Przeczytaj artykuł Płytki elewacyjne – rodzaje, cena, montaż. Jeśli zamiast płytek cegłopodobnych planujesz zastosować przy wykończeniu prawdziwą cegłę, sprawdź nasze rady w artykule Jak wybrać cegłę do budowy domu? 

Układanie płytek cegłopodobnych w mieszkaniach, po latach przerwy, znów staje się bardzo popularne. Jeśli podoba Ci się ten trend, nie wahaj się i wprowadź go również do swojego domu. Na pewno odmienisz i ożywisz każde pomieszczenie!