Czy ogrodzenie betonowe należy odpowiednio pielęgnować?

Nazwa

Czy ogrodzenie betonowe należy odpowiednio pielęgnować?

Zadbaj o swoje ogrodzenie betonowe, aby pięknie wygladało przez długi czas!

Inwestorzy wybierają ogrodzenie betonowe przede wszystkim ze względu na jego trwałość i wytrzymałość. Co jednak z jego utrzymaniem? W końcu większość płotów trzeba odpowiednio pielęgnować. Wyjaśniamy, czym zabezpieczyć murek betonowy i w jaki sposób dbać o jego stan, by długo cieszył swoim wyglądem oraz solidnością.

Ogrodzenie betonowe – najważniejsze zalety

Jeśli szukasz solidnego i bardzo trwałego materiału na ogrodzenie, z pewnością warto wziąć pod uwagę płyty lub bloczki betonowe. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o wytrzymałości betonu, który z powodzeniem służy do tworzenia różnych konstrukcji budowlanych. Jest to wybór na lata – odporny na działanie warunków atmosferycznych, a także wszelkie uszkodzenia mechaniczne. 

Za tym wyborem przemawia jednak również estetyka. Ogrodzenie z bloczków betonowych z powodzeniem imituje kamienne, przez co prezentuje się bardzo elegancko i dobrze komponuje się z przemyślaną architekturą czy też zadbanym ogrodem. Jednocześnie jest to rozwiązanie ponadczasowe, które nigdy nie wychodzi z mody. Ogrodzenie betonowe jest też uniwersalne – łatwo dopasować je do swoich potrzeb i stylu, tworząc konstrukcję o niemal dowolnych właściwościach i charakterze. Montaż również nie sprawia większych problemów, choć trzeba zaznaczyć, że wymaga uprzedniego wykonania solidnych fundamentów.

Czym zabezpieczyć murek betonowy?

Beton sam w sobie jest bardzo wytrzymały, ale może mu szkodzić nadmierna wilgoć, szczególnie połączona z niską temperaturą. Aby nie dochodziło np. do pękania betonu na mrozie, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Wystarczy specjalny impregnat do ogrodzenia betonowego zaaplikowany od razu po skończeniu montażu. Preparat powinien zapobiegać penetrowaniu wilgoci oraz powstawaniu zanieczyszczeń. Dzięki niemu dalsza pielęgnacja ogrodzenia będzie znacznie łatwiejsza. 

Bardzo ważna jest również prawidłowa budowa płotu. Należy dokładnie uszczelnić wszelkie połączenia elementów, tak aby konstrukcja była zwarta i nie pochłaniała wody z opadów. Podczas budowy należy też zwrócić uwagę na izolację poziomą fundamentów. Odpowiednio wykonana zapobiegnie kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu, ograniczając ryzyko powstawania wykwitów wapiennych oraz pękania betonu na mrozie.

Na czym polega pielęgnacja ogrodzenia betonowego?

Wiesz już, czym zabezpieczyć murek betonowy, by jego utrzymanie w dobrym stanie było łatwiejsze. Dzięki odpowiednim środkom zapobiegawczym pielęgnacja tego rodzaju ogrodzenia nie zajmuje dużo czasu. Dobrze zabezpieczone ogrodzenie betonowe wystarczy od czasu do czasu czyścić myjką ciśnieniową, która usunie wszelkie zabrudzenia czy kurz. Można też użyć np. wody i szorstkiej szczotki, ale skorzystanie z myjki jest wygodniejsze i efektywniejsze.

Jeśli impregnat do ogrodzenia betonowego był nałożony niedokładnie, źle dobrany lub wręcz w ogóle pominięty przy budowie, na powierzchni bloczków mogą się pojawić rozmaite wykwity. Dość powszechnym problemem są białe plamy i zacieki powstające na skutek wytrącania się wapnia. 

Zacienione części płotu niekiedy mogą porastać mchem. Wówczas należy użyć specjalnych środków przeznaczonych do ich usuwania. Zwykle jednak tego typu prace nie są potrzebne zbyt często, dlatego ogrodzenia betonowe uważa się za łatwe w utrzymaniu. Co jakiś czas można również ponawiać impregnację, która wzmocni płot w obronie przed wilgocią i innymi zagrożeniami.

Renowacja ogrodzenia betonowego

Zarówno bloczki, jak i płyty betonowe ogrodzeniowe zwykle zachowują swój atrakcyjny wygląd przez długi czas, szczególnie jeśli przestrzega się powyższych zasad dotyczących pielęgnacji. Czasami jednak pojawia się chęć odświeżenia wyglądu płotu lub podmurówki wykonanych z betonu. Jak wówczas postępować? 

Najprostszym sposobem jest malowanie. Ogrodzenie betonowe w kolorze odzyska swój dawny blask, a wręcz może się prezentować jeszcze ciekawiej. Nie brakuje bowiem farb, które pozwalają na nadanie powierzchni szalonych barw. Oczywiście można również przeprowadzić malowanie ogrodzenia betonowego, wybierając naturalny, stonowany kolor – np. biały, szary, piaskowy czy beżowy.

Malowanie ogrodzenia betonowego

Czasami wystarczy warstwa farby, by ogrodzenie betonowe nabrało zupełnie nowego charakteru i ponownie zaczęło cieszyć oczy.

 

Aby renowacja ogrodzenia betonowego była udana, a jej efekty trwałe, trzeba ją odpowiednio przeprowadzić. 

W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże – a więc umyć ogrodzenie, najlepiej myjką ciśnieniową. Jeśli to konieczne, można zastosować preparat do usuwania wykwitów wapiennych, mchów lub porostów. Następnie można zaaplikowaćimpregnat lub od razu farbę, jeśli ma odpowiednie właściwości zabezpieczające. To, na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe, zależy od wizji inwestora. Dobrze dopasować jego barwę do elewacji lub detali architektonicznych budynku (np. dachu, opasek okiennych itp.).