Ogrodzenia metalowe - cena, sposoby montażu i rodzaje

Nazwa

Zastanawiasz się, jakie ogrodzenie do domu wybrać? Jest jeden typ, który będzie znakomicie prezentować się niezależnie od budownictwa. Mowa tutaj o metalowych ogrodzeniach, które są trwałe, pięknie wyglądają, a do tego… nie kosztują aż tak dużo!

Ogrodzenie to jeden z ważniejszych elementów posesji. Bez niego trudno jest wyobrazić sobie działki. Musi więc stanowić solidne zabezpieczenie terenu. Jak wymierzyć ogrodzenie? Co ma wpływ na cenę płotu metalowego? Jak je zamontować? Podpowiadamy!

Ogrodzenie metalowe – rodzaje

Ogrodzenia metalowe to jedne z najczęściej spotykanych dzisiaj płotów. Znakomicie sprawdzają się, zarówno w przypadku nowoczesnych, modernistycznych i minimalistycznych budowli, jak i przy klasycznej zabudowie. Popularność metalowe ogrodzenia zawdzięczają przede wszystkim łatwym montażem i przystępną ceną. Ale nie tylko! Producenci ogrodzenia metalowego prześcigają się w projektowaniu kolejnych wzorów i rodzajów płotów metalowych. Poznaj je wszystkie.

 

Ogrodzenie metalowe panelowe

Ogrodzenia panelowe w formie paneli to najlepsza alternatywa dla klasycznej metalowej siatki.ogrodzeniowej Dodatkowo to także jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie działki. Przede wszystkim to bardzo stabilne rozwiązanie, które może stanowić ochronę całej posesji.

 

Konstrukcja metalowego ogrodzenia panelowego składa się ze specjalnych modułów (zwanych przez producentów panelami), które zostały osadzone w ramie. Całość jest bardzo stabilna, a sam montaż ogrodzenia panelowego jest niezwykle prosty i szybki. Dodatkowo ogrodzenia metalowe panelowe posiadają ażurową konstrukcję, która sprawia wrażenie bardzo przejrzystego. Dodatkowo ogrodzenie metalowe w formie paneli może być świetnie zabezpieczone przed korozją. Wystarczy wybrać model, który producent ogrodzenia ocynkował ogniowo lub ocynkowała, a następnie pomalował proszkowo. Zapewnia to trwałość ogrodzenia na bardzo długie lata.

Dodatkową zaletą ogrodzeń metalowych panelowych jest możliwość zestawienia ich np. z podmurówką, klinkierem lub przęsłami gabionowymi. Wiele ogrodzeń panelowych dostępnych jest w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala podkreślić wygląd ogrodzenia i dopasować go do architektury.

 

Ogrodzenie metalowe kute

Ogrodzenia metalowe kute to rozwiązanie dla osób, które lubią nietypowe projekty. Jakiś czas temu metalowe płoty kute były dostępne wyłącznie na indywidualne zamówienie u producenta ogrodzeń. Dziś jest podobnie, choć istnieją też firmy, które oferują ogrodzenia metalowe kute od razu gotowe do montażu.

 

Tego rodzaju płoty mają wiele zalet – przede wszystkim przepięknie wyglądają. Uznaje się, że ogrodzenia metalowe kute są jednymi z najbardziej eleganckich i luksusowych płotów. Są masywne, stabilne i bardzo ciężkie. Dodatkową ich zaleta jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Ogrodzenie metalowe z kątowników

Tego rodzaju ogrodzenia metalowe wykonywane są ze specjalnych kątowników zimno-giętych. Swoją popularność zdobyły na przełomie lat 90. – wtedy to wielu producentów ogrodzeń zaczęło oferować kątowniki z tzw. blachy czarnej. Płoty z kątownika, płaskownika czy prętów o okrągłych przekrojach to jedne z popularnych (aczkolwiek nie najpopularniejszych) ogrodzeń metalowych.

 

Płoty metalowe z kątownika, podobnie jak klasyczne ogrodzenia panelowe, także mogą być ocynkowane i malowane proszkowo, dla zapewnienia lepszej ochrony przed korozją. Dodatkową zaletą ogrodzeń metalowych z kątownika jest bardzo lekka konstrukcja i estetyczny wygląd.

 

Ogrodzenie metalowe z profili zamkniętych

Ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych to zdecydowanie tańsza alternatywa dla ogrodzeń kutych. Są one łatwo dostępne, nie wymagają specjalnego zamówienia. Dodatkowo prostszy jest ich montaż oraz transport. Ogrodzenia z profili zamkniętych są lekkie i można je w ciekawy sposób zestawić, np. z elementami dekoracyjnymi z tzw. pełnej stali.

Dodatkowo płoty metalowe z profili zamkniętych coraz częściej wypierają m.in. ogrodzenia kute, jak i te wykonane ze stali pełnej. Są też to znacznie tańsze oraz lżejsze ogrodzenia, które zdecydowanie nie ustępują w swoim wyglądzie ogrodzeniom kutym. Podobnie jak w przypadku innych płotów metalowych, tak i te mogą być zabezpieczone przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe oraz malowanie proszkowe. Dzięki temu płot przetrwa długie lata bez konieczności konserwowania go.

 

Ogrodzenia metalowe – cennik

Cennik płotów z metalu jest uzależniony od tego, na jaki typ zabezpieczenia się zdecydowaliśmy. Cena ogrodzenia metalowego jest także uzależniona od:

  • szacunkowych wymiarów ogrodzenia – wysokości i długości przęseł;
  • szerokości i wielkości furtki i bramy (jeśli chcemy ją dopasować do ogrodzenia);
  • sposobu zabezpieczenia przed korozją;
  • rodzaju słupków i materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie.

Cennik ogrodzenia metalowego może być także uzależniony od montażu. Dostawca lub producent ogrodzeń metalowych może zażądać dodatkowych pieniędzy za mocowanie gruntu, np. na pochyłym czy sypkim gruncie.

 

Ile kosztuje ogrodzenie metalowe?

Jednym z najtańszych rodzajów ogrodzenia metalowego jest siatka. Nie jest to jednak dobre zabezpieczenie, które posłuży przez długie lata. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest nowoczesne ogrodzenie panelowe. To specjalne konstrukcje ze stalowym wypełnieniem. Średnia cena za metalowy płot panelowy o wysokości ok. 180 cm może sięgać od 180 do 400 zł. Wszystko jest zależne od wypełnienia, jakości połączenia paneli czy zdobień.

Cena ogrodzenia z kątownika jest zależna także od wysokości przęseł oraz tego, czy jest ono ocynkowane. Ważna jest także ilość i jakość zdobień lub wykończeni. Średnia cena za ocynkowane przęsło z kątownika to koszt od 180 do 300 zł.

Ile kosztuje ogrodzenie metalowe z profili? Cena tych modeli jest większa, ale to rozwiązanie, które pięknie się prezentuje. Przęsła ogrodzeniowe dostępne są w różnych cenach, głównie uzależnionych od: ilości wypełnienia, zdobień i prześwitów. Cena pojedynczego przęsła metalowego może sięgać nawet do 700 zł.

Zdecydowanie najdroższym ogrodzeniem metalowym są modele kute. Tutaj cennik ogrodzenia jest uzależniony od konkretnego kowala. Koszt może rosnąć także wtedy, gdy płot metalowy wykonywany jest na konkretne zamówienie.

 

Jak zamontować ogrodzenie metalowe?

Ogrodzenie metalowe każdego rodzaju – zarówno to wykonane z profili, jak i panelowe czy kute, jest znacznie łatwiejsze w montażu niż np. ogrodzenie betonowe. Jednak każde z nich wymaga nieco innego podejścia. Bardzo podobnie montuje się ogrodzenie panelowe, z kątownika oraz profili. Różnica jest widoczna w przypadku montażu ogrodzenia kutego, które jest bardziej czasochłonne i wymaga większego nakładu pracy.

Montaż ogrodzenia metalowego panelowego:

 

Ogrodzenia metalowe panelowe są jednymi z najłatwiejszych w montażu. Nie wymagają zastosowania podmurówki, choć jest ona przydatna, jeśli płot ma być zamocowany na podmokłym lub pochyłym podłożu. Dodatkowo podmurówka (zarówno prefabrykowana, jak i w formie wylanego betonu) znacząco wpływa na ciekawszy wygląd metalowego płotu panelowego. Przęsła są pewniej osadzone, a żadne zwierzęta nie podkopią się pod konstrukcją.

 

Montaż ogrodzenia metalowego kutego

Aby tego rodzaju płot metalowy był dobrze zamontowany – wymaga wykonania głębokiej, dobrej jakościowo podmurówki. Trzeba tutaj liczyć się z dodatkowymi kosztami, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest beton wylewany. Warto też pamiętać o tym, że ogrodzenie metalowe kute są ciężkie i wymagają większego nakładu sił podczas montażu. Trzeba też liczyć się z tym, że wylewka musi wyschnąć i być wykonywana w odpowiednich warunkach pogodowych.