Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? 7 popularnych materiałów

Nazwa

Zależy Ci na tym, żeby Twój ogród pięknie się prezentował, a wszystkie elementy jego aranżacji ze sobą harmonijnie współgrały? Aby uzyskać efekt „uporządkowania”, warto zadbać o wyraźne wytyczenie poszczególnych stref oraz ich granic. Właśnie temu służą obrzeża w ogrodzie. Z czego je zrobić, aby uzyskać ciekawy efekt estetyczny? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Obrzeża w ogrodzie – czym dokładnie są?

Obrzeża w ogrodzie są łącznikami, które umieszcza się pomiędzy różnymi rodzajami nawierzchni – tak, aby jasno, a zarazem subtelnie wytyczyć granice pomiędzy nimi. Umieszcza się je więc na przykład pomiędzy alejką wykonaną z kostki brukowej a trawnikiem, między rabatami a podjazdem czy między wybrukowanym tarasem a linią krzewów ogrodowych.

Zastosowanie odpowiednich obrzeży jest ważne z dwóch perspektyw:

  • estetycznej – obrzeża pozwalają zachować porządek na terenie zielonym i w elegancki sposób dzielą go na strefy,
  • funkcjonalnej – obrzeże stanowi barierę, która ochroni np. przed osuwaniem się gruntu, zacieraniem się granic pomiędzy trawnikiem a podjazdem czy przesuwaniem się kostki oraz płyt.

Jak zatem widzisz, dobór odpowiednich elementów jest bardzo ważny i warto się do niego przyłożyć.

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie – najciekawsze pomysły

Jest wiele materiałów, z których zrobisz obrzeża do rabat czy trawnika. Dlatego możesz dopasować odpowiedni wariant zarówno do warunków, jakie stawia działka, jak i do swoich preferencji estetycznych. Oto najciekawsze opcje, po które można sięgnąć.

1. Obrzeże rabaty z kostki brukowej

Kostka na obrzeża rabat to proste i wygodne rozwiązanie. Warto je zastosować, zwłaszcza gdy oddzielasz od siebie trawnik i rabaty – a więc dwa „naturalne” podłoża. Wówczas uzyskasz bardzo naturalny, a zarazem elegancki efekt estetyczny. Umieszczenie kostki jest proste, obrzeże można zrównać poziomem z gruntem – tak, by było Ci łatwo np. korzystać z podkaszarki.

2. Obrzeże betonowe w ogrodzie

Inna opcja to obrzeża betonowe. Sprawdzają się przede wszystkim przy wykańczaniu tarasów oraz alejek ogrodowych. Brzegi wykonane ze specjalnych bloczków betonowych pozwalają ustabilizować ścieżki i inne powierzchnie wykończone kostką – zapobiegną jej rozsuwaniu się. Pozwolą też stworzyć estetyczną i minimalistyczną barierę. Pamiętaj: są dostępne w kilku kolorach, więc przy ich pomocy można zaprezentować rozmaite aranżacje.

obrzeża betonowe w ogrodzie

Betonowe obrzeża w ogrodzie to eleganckie rozwiązanie, które pozwala stworzyć nowoczesną aranżację. Można je połączyć z kostką brukową lub granitową. Nie trzeba stosować jednego typu obrzeża na całej powierzchni.

3. Obrzeża z kamienia polnego w ogrodzie

Kamień polny to doskonała propozycja do ogrodów tworzonych w stylu angielskim – tych, gdzie liczy się jak najbardziej naturalny i „nieokiełznany” efekt. Kamień polny subtelnie współgra z bujnymi roślinami, a jednocześnie pozwala stworzyć wyraźne linie podziału między poszczególnymi strefami. Świetnie sprawdza się też przy „wygradzaniu” skalniaków i podobnych kompozycji.

4. Obrzeże rabaty z kostki granitowej

Kostka granitowa, podobnie jak brukowa, tworzy elegancki, a zarazem bardzo naturalny efekt. Jest przy tym odporna na czynniki pogodowe i dość łatwa do ułożenia. Można ją wykorzystać jako obrzeża do rabat, skalniaków, a nawet wykończenie alejek ogrodowych.

Warto przy tym podkreślić, że obrzeża granitowe w ogrodzie mogą przybrać wiele wersji – można sięgnąć nie tylko po kostkę (w układzie jedno- i wielorzędowym), ale też po elementy nieforemne.

Czytaj też: Jak zrobić piękne obrzeża z kostki brukowej? Sprawdzone wskazówki

5. Cegła na obrzeża w ogrodzie

Cegła na obrzeża w ogrodzie prezentuje się bardzo nowocześnie i elegancko. Będzie dobrym wyborem, np. jeżeli na elewacji budynku są również zastosowane elementy z tego materiału. Tak powstanie ciekawa, bardzo spójna kompozycja. Ceglane obrzeża, także wyższe, są chętnie wybierane do budynków w stylu angielskim, jak również przy obiektach użyteczności publicznej.

Do wykonania obrzeży tego typu może posłużyć stara, porozbiórkowa cegła. Jest to więc rozwiązanie utrzymane w duchu less-waste.

6. Obrzeża drewniane w ogrodzie

Obrzeża drewniane w ogrodzie, np. płotki palisady czy deski, to proste i dość niedrogie rozwiązanie. Przy ich pomocy można wytyczyć rabaty, otoczyć solitery, a nawet skalniaki. Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii: drewno z czasem ulegnie degradacji i utraci piękny wygląd. Wszystko za sprawą wilgoci, promieniowania słonecznego, a także rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego musisz mieć świadomość „tymczasowości” takiego rozwiązania oraz tego, że co kilka lat będzie trzeba wymienić obrzeża na nowe.

7. Bez obrzeża trawnikowego w ogrodzie

Wytyczenie stref zieleni w ogrodzie jest możliwe także bez stosowania obrzeża. Wówczas konieczne jest pionowe ścięcie krawędzi trawnika – tak, aby powstała idealnie równa linia oddzielająca. Trzeba jednak pamiętać, że będzie ona wymagała bardzo regularnej i uważnej pielęgnacji – tak, aby ani trawa nie przerastała na rabatę, ani zasadzone rośliny nie wchodziły na trawnik. Pytanie więc, czy masz czas, aby zastosować takie rozwiązanie.

Na którą opcję się zdecydować? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Jeżeli chcesz przedyskutować tę kwestię z fachowcem, zadzwoń lub napisz. Podpowiemy.