Szlachetne kostki brukowe – czy warto w nie inwestować?

Nazwa

 

Kostka brukowa to niezwykle uniwersalny materiał, który zachwyca ponadczasowym i eleganckim wyglądem, ale jednocześnie jest bezpretensjonalny. Na uwagę zasługuje również jego trwałość i łatwość utrzymania. Nic dziwnego, że to właśnie kostka zdobi tak wiele podjazdów, ścieżek, chodników i innych nawierzchni na prywatnych posesjach. Szczególnie szlachetne kostki brukowe cieszą się zainteresowaniem prywatnych inwestorów. Wyjaśniamy, czym są i czy warto w nie inwestować. 

Szlachetna kostka brukowa - co to znaczy?

Przy wyborze nawierzchni na posesję możesz się spotkać z terminem „szlachetna kostka brukowa”. To tak naprawdę nie jeden produkt, a grupa produktów wyróżniających się przede wszystkim walorami estetycznymi. Tego typu wzory dość znacząco odbiegają od „zwykłej” kostki, która niektórym może kojarzyć się przede wszystkim z przestrzeniami publicznymi czy terenami przemysłowymi. Kostka brukowa szlachetna z całą pewnością ozdobi działkę, a jednocześnie wykazuje się rewelacyjną trwałością i doskonałymi parametrami użytkowymi. Dzięki różnorodności modeli bez trudu wybierzesz taki, który wpasuje się w Twoje gusta.

Kostka brukowa szlachetna a płukana – czy to to samo?

Kostka brukowa płukana to jeden z rodzajów kostki szlachetnej. Produkuje się ją poprzez pokrycie klasycznego bruku wierzchnią warstwą z naturalnego łamanego kamienia z dodatkiem lepiszcza. Następnie materiał poddaje się działaniu wody pod wysokim ciśnieniem, co wypłukuje masę łączącą drobne kamyczki.

Efektem jest bruk o bardzo ciekawym wyglądzie i chropowatej fakturze. Kostka brukowa szlachetna płukana to jeden z najpopularniejszych produktów tego typu. Inwestorzy cenią ją za estetykę i elegancję, ale również za funkcjonalność. Dzięki swojej charakterystycznej fakturze jest bowiem antypoślizgowa. To jednak nie jedyny wariant kostki szlachetnej!

Czym charakteryzuje się szlachetna kostka brukowa?

Jak już wspomniano, szlachetna kostka brukowa wyróżnia się przede wszystkim wyglądem. Dzięki temu doskonale sprawdza się wokół domu oraz we wszystkich przestrzeniach, które powinny być reprezentacyjne. Jednocześnie wpływa to na proces produkcji, który jest nieco bardziej skomplikowany. Z tego powodu kostka brukowa szlachetna charakteryzuje się nieco wyższą ceną. Można zauważyć również inne różnice pomiędzy tego typu materiałem a kostką „zwykłą”.

Rodzaje kostki brukowej szlachetnej

Jak wspomniano na początku, istnieją różne rodzaje kostki szlachetnej. Do tej grupy można zaliczyć m.in.:

  • kostkę płukana – z wyraźną fakturą i górną warstwą z naturalnych kamyków,

  • kostkę z posypką granitową – z górną warstwą z granitu,

  • kostkę szczotkowana – z nierównomierną, chropowatą fakturą,

  • kostkę postarzaną – imitującą stary bruk.

Możliwości są dość szerokie – każdy z rodzajów kostki ma nie tylko zupełnie inny wygląd, ale również odmienne właściwości. Dzięki temu każdy może wybrać wariant, który sprawdzi się na jego posesji.

Faktura kostki brukowej szlachetnej

Kostka brukowa szlachetna - betto.pl

Kostka brukowa szlachetna to również bogactwo faktur. Tego typu materiały rzadko mają idealnie równą powierzchnię. Znacznie popularniejsze są wersje chropowate, które jednocześnie są bardzo praktyczne ze względu na swoje antypoślizgowe właściwości – nawet po deszczu. Najwyraźniejszą fakturę ma wariant płukany, charakterystyczna jest też kostka brukowa z posypką granitową. Bruk postarzany jest dość równy, ale ma obtłuczone krawędzie, dzięki którym perfekcyjnie nawiązuje do dawnych miejskich uliczek. Możliwości aranżacyjnych jest więc bardzo dużo.

Kostka brukowa szlachetna – utrzymanie czystości

Co niezwykle ważne dla wielu inwestorów, kostka brukowa szlachetna wcale nie jest trudniejsza w utrzymaniu od tej zwykłej. Na chropowatej, niejednorodnej powierzchni wielu wariantów zabrudzenia mogą być wręcz mniej widoczne. Dzięki niskiej nasiąkliwości materiału nie wżerają się zaś w głąb jego struktury. Do czyszczenia kostki brukowej betonowej – szlachetnej lub też nie – najlepiej używać myjki ciśnieniowej. Jest to sposób mało inwazyjny, szybki, a jednocześnie wygodny. Gdy na nawierzchni powstaną plamy (np. z benzyny, olejów), warto zastosować specjalne środki do ich usuwania.

Szlachetna kostka brukowa – możliwości aranżacyjne

Ze szlachetnej kostki brukowej można tworzyć rozmaite nawierzchnie. Nadaje się do wykładania ścieżek, chodników, podjazdów, schodów, tarasów itp. Znakomicie komponuje się z zielenią, dlatego stanowi częsty wybór do ogrodu. Jednocześnie jest trwała, co pozwala jej bardzo długo zachować niezmieniony wygląd. Dostępne są różne wymiary i kształty kostek. Najchętniej wybierana jest ta kwadratowa, jednak to nie jest jedyna możliwość! Ponadto można wybrać wariant drobniejszy lub większy – w zależności od preferencji.

Możliwości aranżacyjne kostki brukowej szlachetnej - betto.pl

Kostka brukowa jest tak wszechstronna również dzięki zróżnicowanej kolorystyce. Dostępne są takie barwy jak:

  • grafit,

  • szarość,

  • czerwień,

  • żółć,

  • brąz,

  • beż.

Jeśli zależy Ci na wyjątkowym kolorze kostki, możesz złożyć indywidualne zamówienie, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z wyższymi kosztami.

Kostka brukowa szlachetna – cena

Kostka brukowa należy do przystępnych cenowo materiałów – szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę jej doskonałą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Koszt zakupu kostki szlachetnej zawsze będzie jednak nieco wyższy niż w przypadku tej „zwykłej” ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcji i użycie szlachetnych materiałów. Tym samym ceny są bardzo zróżnicowane. Zależą od rodzaju kostki, a także jej wymiarów – większe są tańsze w przeliczeniu na m2. Ponadto liczy się grubość – cieńsza kostka, która idealnie sprawdzi się np. na ścieżkach wokół domu, jest tańsza niż grubszy wariant wymagany tam, gdzie nawierzchnia podlega sporym obciążeniom (np. na podjeździe).

Chcesz dowiedzieć się więcej o kostce brukowej, w tym kostkach szlachetnych? Sprawdź ofertę Betto lub skontaktuj się z naszymi pracownikami!