Strop TERIVA - przeznaczenie, cena i dane techniczne

Nazwa

Strop TERIVA to jeden z najpopularniejszych stropów gęstożebrowych dostępnych na rynku. To produkt często wybierany przez inwestorów, z uwagi na szereg swoich zalet. Jakie są jego najważniejsze parametry techniczne? Gdzie można zastosować stropy TERIVA? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Do czego wykorzystuje się strop?

Strop – co to dokładnie takiego? Tak się składa, że strop stanowi tzw. przegrodę poziomą, której zadaniem jest oddzielenie poszczególnych kondygnacji budynku. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie obciążeń w budynku, dlatego odpowiedni dobór stropy jest niezwykle istotny, by zagwarantować mieszkańcom budynku całkowite bezpieczeństwo. Gdzie w takim razie umieszcza się strop? Bezpośrednio nad kolejnymi kondygnacjami, czyli, np. piwnicą a parterem, parterem a piętrem, i ewentualnie kolejnymi piętrami budynku.

Dzięki stropowi obciążenie budynku przenoszone jest na ściany nośne bądź tzw. słupy podporowe, zwane również pionowymi elementami konstrukcyjnymi. Co więcej, stropy służą do oddzielania kondygnacji, jednocześnie zapewniając doskonałą barierę termiczną oraz akustyczną.

Rodzaje stropów

Do wyboru jest wiele stronów, w tym:

  • Strop żelbetowy,
  • Strop filigran,
  • Strop drewniany,
  • Najpopularniejszy, stosowany przeważnie w budownictwie jednorodzinnym – strop gęstożebrowy.

W naszej ofercie dostępny jest strop TERIVA, czyli jeden z rodzajów stropów gęstożebrowych, który składa się żelbetonowych belek stropowych, kratowych dźwigarów, pustaków oraz betonowej wylewki.

Strop TERIVA – rozwiązanie do domów jednorodzinnych

Strop Teriva - Betto.pl

Wybierając strop do budowy domu lub innego budynku, warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Klasycznym rodzajem stropów gęstożebrowych jest strop TERIVA. To produkt, który składa się z wypełnienia, belek kratownicowych oraz konstrukcji nośnej, czyli tzw. żeber. Bloczki TERIVA bez trudu można rozpoznać na tle innych, posiadają bowiem charakterystyczne i duże otwory. W jednym bloku dostępnych jest od dwóch do trzech otworów. Szukasz materiałów budowlanych? Znajdziesz je właśnie u nas! 

Wymiary stropu TERIVA – dane techniczne

Wysokość klasycznego pustaka Teriva wynosi 21 cm. W ofercie tychże stropów znajdziemy też bloczki Teriva, których wysokość osiąga 23 i 30 cm. Długość jednego pustaka wynosi średnio 24 cm. Warto także wiedzieć, ile wynosi szerokość poszczególnego bloczku TERIVA. Każdy strop może mieć jedną z dwóch szerokości: 37 oraz 52 cm.

Rodzaje stropów TERIVA

Co ciekawe, stropy TERIVA dostępne są w wielu rodzajach – a każdy z nich jest zupełnie inny. I tak oto wyróżnić można:

  • Strop TERIVA I, czyli najmniejszy z dostępnych stropów gęstożebrowych, którego maksymalna rozpiętość wynosi 6 metrów.
  • Strop TERIVA Nova – jeden z najpopularniejszych stropów prefabrykowanych, który jest chętnie stosowany w budynkach jednorodzinnych. Jego maksymalna rozpiętość wynosi ok. 7,2 metra, wraz ze stopniowaniem co 30 cm.
  • Strop betonowy TERIVA-I-BIS, czyli popularny strop gęstożebrowy, który wykorzystuje gary stropowe Teriva.
  • Strop TERIVA II – strop betonowy, o maksymalnej rozpiętości 7,8 metra.
  • Strop TERIVA III – strop betonowy o wymiarach 30 x 37 x 24 cm, zalecany do płyt nadbetonowych o grubości 4 cm.

Przeznaczenie stropu TERIVA

Stropy typu TERIVA to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie chcemy lub nie możemy korzystać z ciężkiego sprzętu budowlanego. W przeciwieństwie , np. do stropów Porotherm – montaż TERIVA może być wykonany ręcznie, co wpływa także na zmniejszenie kosztów samej inwestycji. Ogromną zaletą możliwość zastosowania do praktycznie każdej inwestycji.

Teriva strop - Betto.pl

Przede wszystkim jednak, strop TERIVA ma dużą nośność, a co za tym idzie – świetnie nadaje się do domów rodzinnych i innych tego rodzaju obiektów. To rozwiązanie, które dedykowane jest zwłaszcza inwestorom, poszukującym trwałych rozwiązań.

Wykorzystanie elementów z prefabrykatów TERIVA jest szczególnie polecane w przypadku inwestycji o prostych kształtach. W tym przypadku montaż jest stosunkowo prosty, a czas realizacji skrócony.

Ile kosztuje strop TERIVA?

Montaż stropu TERIVA często wiąże się z niemałymi wydatkami. Jednak jest to jeden z elementów, o który szczególnie warto zadbać podczas budowy domu. Ostateczny koszt całkowity położenia takiego rozwiązania będzie oczywiście uzależniony od rodzaju stropu TERIVA, powierzchni domu oraz parametrów technologicznych. Nie bez znaczenia okażą się również koszty robocizny.

Najtańszy w wykonaniu będzie strop TERIVA I, jednak znacznie większą popularnością cieszą się stropy TERIVA Nova. Średnia cena wykonania stropu o powierzchni 100 m2 wynosi około 37 000 zł. Zakup samych materiałów (belki, bloczki, elementy do zbrojenia, podciągi, wieńce, materiał na płytę nadbetonu itp.) będzie tu wydatkiem rzędu ponad 32 000 zł. Robocizna to minimum 5 000 zł.

Układanie stropu TERIVA i jego cena jest zależna od konkretnego wyboru danego materiału. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć ewentualny transport materiałów budowlanych. Stropy TERIVA są dość czasochłonne w ustawianiu, a dostępność ekip wykonawczych, które potrafią podjąć się ich układania jest dość ograniczona. Dlatego cena robocizny może niekiedy przekraczać kwotę 80 zł/m2, co przy naszej przykładowej inwestycji dałoby kwotę minimum 8 000 zł.