Wzory i rodzaje kostki brukowej, aranżacje

Nazwa

Ułożenie nawierzchni – czy to w przestrzeni przydomowej, czy publicznej – jest inwestycją na długie lata. Wybór kostki brukowej powinien zatem być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale także jej parametrami technicznymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kostki brukowej, cechujących się odmiennymi właściwościami. Bogate jest także jej wzornictwo. Na co zwrócić uwagę, planując aranżacje z kostki brukowej?

Spis treści

 

Rodzaje kostki brukowej

Wybór odpowiedniego rodzaju kostki brukowej podyktowany jest przede wszystkim przeznaczeniem nawierzchni, na której ma zostać położona. Inną kostkę zastosujemy na tarasie czy przydomowej ścieżce, inną zaś w miejscu o dużym natężeniu ruchu kołowego. Pod uwagę bierze się takie właściwości jak grubość, odporność na ścieranie czy nasiąkliwość.

Ze względu na specyfikację produkcji zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje kostki brukowej: przemysłową oraz szlachetną.

 

Kostka brukowa przemysłowa

Kostka brukowa przemysłowa, określana także jako kostka standardowa, najczęściej wykorzystywana jest do realizacji inwestycji publicznych. Ten rodzaj kostki brukowej znajdziemy na parkingach, chodnikach czy wielkopowierzchniowych placach. Ma prosty, prostokątny kształt (czasem podwójnej litery ‘T’), najczęściej szary kolor i gładką fakturę. Prosta forma pociąga za sobą stosunkowo niskie koszty produkcji.

 

Kostka brukowa szlachetna

O wiele lepiej wizualnie prezentuje się kostka brukowa szlachetna. W przypadku tego rodzaju kostki brukowej mamy do dyspozycji szeroką paletę różnorodnych faktur, barw i kształtów, dzięki czemu kostka ta najczęściej staje się elementem dekoracyjnym aranżacji wokół domów.

Odmienne typy obróbki pozwoliły wyróżnić kilka typów kostki szlachetnej.

 

Kostka brukowa płukana

Kostka brukowa płukana otrzymywana jest po wypłukaniu z jej wierzchniej warstwy drobin betonu, dzięki czemu wyeksponowane zostaje kruszywo. Dodatek grysu sprawia, że przypomina kamień naturalny i często używana jest jako jego tańsza alternatywa. Z uwagi na nierówną, chropowatą powierzchnię ten rodzaj kostki brukowej ma właściwości antypoślizgowe, jednak utrudnia to utrzymanie jej w czystości.

 

Kostka brukowa szczotkowana

Szczotkowanie powierzchni nadaje kostce brukowej bardzo ciekawej estetycznie, porowatej faktury i pozwala uzyskać niebanalną grę barw. Z tego powodu szczotkowana kostka brukowa szczególnie ceniona jest za walory ozdobne. Dodatkowo specyficzna powierzchnia zwiększa komfort chodzenia po wybrukowanej nią nawierzchniach.

 

Kostka brukowa łupana

Obróbka tego rodzaju kostki brukowej polega w tym przypadku na odłupywaniu brzegów kostki. Jej krawędzie stają się nieregularne, co sprawia, że kostka brukowa łupana doskonale imituje kamień. Każdy element przybiera unikalny kształt, co nadaje całemu projektowi wrażenie naturalności. ,

 

Kostka brukowa postarzana

Postarzanie, czy też młoteczkowanie kostki brukowej, polega na obijaniu jej w specjalnym bębnie. Dzięki powstałym w ten sposób specyficznym ubytkom przypomina ona nieco wysłużony, stary bruk. Tego rodzaju kostka brukowa postarzana doskonale prezentuje się w ogrodach stylizowanych na kreacje romantyczne czy klasycystyczne.

 

Kostka brukowa strukturalna

Po kostkę strukturalną warto sięgnąć, gdy zależy nam na możliwie najbardziej naturalnym efekcie. Wizualnie, podobnie jak kostka łupana, przypomina bowiem kamień.

 

Wzory kostki brukowej przed domem - jak wybrać?

Dzięki różnorodnym kształtom i rozmiarom oraz bogatej kolorystyce aranżacje kostki brukowej mogą niebanalnie urozmaicić wygląd działki.

 

Jak zaaranżować kostkę brukową przed domem?

Projekt kostki brukowej przed domem powinien harmonizować ze stylistyką budynków i ogrodzenia.

W przypadku nowoczesnych projektów i aranżacji z kostki brukowej świetnie spiszą się nawierzchnie gładkie i jednolite lub delikatnie cieniowanie (np. kostka rodesse lub holland). Dominantą kompozycyjną będzie tu symetria – ułożenie elementów w liniach prostych podkreśli minimalistyczny charakter kompozycji. Całości dopełni stonowana kolorystyka. Warto postawić na klasyczną czerwień, szarość czy grafit, które można pasmowo przeplatać, by nieco przełamać stylistyczną monotonię.

Wielobarwne układy łamiące kąty proste przydadzą charakteru posesjom pomyślanym w klimacie rustykalnym czy naturalistycznym. Kostkę można układać falowo, w kształt koła lub finezyjne łuki. Do tak zaawansowanych stylistycznie kompozycji świetnie nadaje się np. kostka nostalit o zaokrąglonych narożach i krawędziach. Jeśli chcemy podkreślić ciepły klimat otoczenia, warto postawić na kostkę cypryjską. Jest to układ trzech różnych wielkościowo elementów w odcieniach żółci, płukanego brązu lub szarości.

Wdzięcznym miejscem do aranżacji z kostki brukowej jest część ogrodowa. Warto sięgnąć tu po kostkę postarzaną, która bez wątpienia podkreśli urok miejsca. Prostym w wykonaniu i efektywnym rozwiązaniem jest wykonanie brzegów ozdobnymi palisadami zamiast tradycyjnych krawężników.

 

Układanie kostki brukowej - popularne wzory i projekty

Wzory ułożenia kostki brukowej zależą zatem od rodzaju wybranego materiału oraz naszej pomysłowości.

Kostka nostalit umożliwia układanie łuków i okręgów

Kostka cypryjska to melanż ciepłych barw jesiennych

Kostka rodosse przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych rozwiązań