Pustaki na słupki ogrodzeniowe – co musisz o nich wiedzieć?

Nazwa

Marzy Ci się ogrodzenie nowoczesne, eleganckie, a jednocześnie bardzo solidne i trwałe?  Obecnie spełnienie tych życzeń nie jest trudne. Producenci proponują bowiem szereg rozwiązań, które spełniają owe warunki. Betonowe słupki ogrodzeniowe w połączeniu z dowolnymi przęsłami to aranżacja, która jest niezwykle funkcjonalna, a jednocześnie atrakcyjna. Dowiedz się więcej o pustakach, z których tworzy się takie słupki ogrodzeniowe!

Dlaczego warto zainwestować w pustaki na słupki ogrodzeniowe?

Betonowe słupki ogrodzeniowe stanowią bardzo dobry sposób na zbudowanie wytrzymałego ogrodzenia przed domem. Ich solidność to zaledwie jedna z licznych zalet! Buduje się je z pustaków, które stanowią bardzo uniwersalny materiał. Inwestorzy decydują się na to rozwiązanie konstrukcyjne m.in. ze względu na:

  • trwałość – betonowe pustaki na słupki ogrodzeniowe tworzą bardzo mocne konstrukcje;

  • łatwość montażu – pustaki układa się jak klocki, przez co prace nie są skomplikowane i mogą być realizowane dość szybko;

  • atrakcyjny wygląd – mogą imitować naturalny kamień oraz inne faktury, 

  • wszechstronność – słupki ogrodzeniowe z pustaków pasują zarówno do tradycyjnego, jak i do nowoczesnego stylu i mogą być łączone z różnymi przęsłami;

  • łatwość utrzymania – pustaki ogrodzeniowe na słupki nie wymagają szczególnej konserwacji.

Warto również wspomnieć, że pustaki ogrodzeniowe betonowe oferują świetny stosunek ceny do jakości. Ich zakup i montaż nie są drogie, za to gotowe ogrodzenie może spełniać swoją funkcję w danym miejscu przez wiele lat.

Słupki ogrodzeniowe – co warto wiedzieć?

Od tego, jak zostaną zbudowane słupki ogrodzeniowe, zależy stabilność całej konstrukcji płotu. To właśnie one, wraz z podmurówką i fundamentami, tworzą szkielet ogrodzenia i jego strukturę nośną. Stawiając ogrodzenie nowoczesne, możesz się zdecydować na słupki wykonane z różnych materiałów. Warto jednak brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również funkcjonalność czy trwałość. Czy słupki ogrodzeniowe betonowe to dobry pomysł? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Warto jednak poznać ich najważniejsze właściwości i cechy, zanim podejmie się decyzję.

Pustak ogrodzeniowy – wymiary

Pustaki ogrodzeniowe łupane czy też gładkie są dostępne nie tylko w różnych wariantach wykończenia i kolorach, ale również w kilku wymiarach i kształtach. Niekiedy na rynku można znaleźć nietypowe rozwiązania, ale zasadniczo stosuje się dwa rodzaje pustaka ogrodzeniowego. Wymiary każdego z nich prezentują się następująco:

  • 38 x 22 cm – pustak prostokątny, najczęściej wybierany na podmurówki, ale nadaje się również do konstrukcji słupków;

  • 38 x 38 cm – pustak kwadratowy, to z niego najczęściej powstają słupki ogrodzeniowe.

Wszystkie elementy mają jednakową wysokość – 16 cm – co pozwala na ich dowolne łączenie. W ofercie Betto dostępne są też tzw. bloczki architektoniczne (z betonu architektonicznego), które mają jednakową szerokość (25 cm), za to zróżnicowaną długość (40 lub 80 cm) i wysokość (30 lub 40 cm).

Rodzaje pustaków ogrodzeniowych

Wybór pustaków ogrodzeniowych jest dość szeroki, co ułatwia stworzenie płotu dopasowanego do wymagań danego inwestora oraz okolicznej architektury. W pierwszej kolejności należy wybrać fakturę materiału. Pustki ogrodzeniowe gładkie prezentują się bardziej nowocześnie, natomiast te łupane, dzięki strukturze przypominającej kamień, dobrze komponują się również z otoczeniem utrzymanym w tradycyjnym stylu. Co jednak ważne, oba rodzaje bloczków są bardzo eleganckie, dlatego na pewno nie zawiodą miłośników rozwiązań „z wyższej półki”.

Parametry pustaków ogrodzeniowych 

Warto również pochylić się nad kilkoma ważnymi parametrami pustaków ogrodzeniowych. To między innymi dzięki nim osoby, które zdecydowały się na ich wykorzystanie w budowie płotu, zwykle są bardzo zadowolone. Bloczki wykonywane są z wysokiej jakości mieszanek betonowych, co zapewnia im:

  • trwałość – bez problemu mogą tworzyć funkcjonalne, piękne ogrodzenie przez wiele lat, są odporne na wszelkie uszkodzenia;

  • odporność na warunki atmosferyczne – nie szkodzi im ani palące słońce i upał, ani deszcz czy mróz, nie pękają pod wpływem zmian temperatur;

  • bezproblemowa eksploatacja – nie wymagają specjalnej pielęgnacji, osiadający na nich brud czy kurz można bez problemu usunąć, najlepiej myjką ciśnieniową.

Warto również wiedzieć, że bloczki barwione są w masie, co oznacza, że nie zmieniają swojego wyglądu nawet po latach. Dzięki temu raz zbudowane ogrodzenie będzie cieszyć oczy przez długi czas.

Nasadki na słupki ogrodzeniowe – czy warto je kupić?

Aby wykończyć słupki i murki ogrodzeniowe, na ich szczycie montuje się daszki. To swojego rodzaju nasadki na słupki ogrodzeniowe, które korespondują z nimi pod względem wykorzystanego materiału, kolorystyki czy faktury. Tego rodzaju wykończenie stanowi nie tylko estetyczną ozdobę, ale również zapobiega nasiąkaniu wodą wnętrza betonowego słupka. Dzięki temu całość jest trwała. Daszki, czyli kapturki na słupki ogrodzeniowe, powinny być integralną częścią płotu.

Możliwość murowania pustaków ogrodzeniowych

Z pustaków ogrodzeniowych można stworzyć tak naprawdę dowolną konstrukcję – zarówno słupek ogrodzeniowy, jak i podmurówkę, a także pełny mur. Ich wykorzystanie nie jest trudne. Należy jedynie pamiętać o uprzednim wykonaniu odpowiednio głębokich fundamentów wraz ze zbrojeniem poziomym i pionowym. Pustaki można układać zupełnie tak, jak klocki, łącząc ze sobą za pomocą przeznaczonej do betonu zaprawy. Po ułożeniu kilku warstw z bloczków należy ich wnętrze wypełnić płynnym betonem – dzięki temu gotowe ogrodzenie jest bardzo solidne. Kolejno należy powtarzać proces aż do uzyskania pożądanej wysokości, a na końcu zwieńczyć murowaną konstrukcję daszkami.