Podmurówka betonowa pod ogrodzenie – wymiary, kolory i polecane akcesoria

Nazwa

 

Decydując się na montaż ogrodzenia, wielu inwestorów wykonuje podmurówkę betonową, która jest szybkim i skutecznym sposobem na wzmocnienie oraz zabezpieczenie całej konstrukcji. Zastanawiasz się, jakie jej wymiary i kolory wybrać i o jakich akcesoriach pamiętać przed przystąpieniem do pracy? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest podmurówka betonowa pod ogrodzenie i jaką pełni funkcję?

Podstawowym zadaniem realizowanym przez podmurówki betonowe niezależnie od wymiarów jest podwyższenie stabilności, wytrzymałości i żywotności ogrodzenia. Mają one formę cokołu ciągnącego się przez całą długość płotu, a układa się je bezpośrednio na gruncie. Dopiero na nich osadzane jest ogrodzenie, co pozwala na solidne umieszczenie go w specjalnie przygotowanym w tym celu fundamencie zamiast bezpośrednio w ziemi.

Podmurówka betonowa ma uniwersalne zastosowanie – może stanowić podstawę płotu w każdej nieruchomości bez względu na jej przeznaczenie, stylistykę wykończenia czy powierzchnię. Z powodzeniem sięga się po nią przy stawianiu ogrodzenia wokół posesji mieszkalnej, firmowej czy publicznej. Poza poprawą właściwości fizycznych całej konstrukcji podmurówka betonowa może być też ozdobna, jeżeli jest atrakcyjna i spójna estetycznie z samą nieruchomością oraz pozostałym otaczającym ją terenem.

Podmurówka betonowa zabezpiecza ogrodzenie m.in. przed:

  • negatywnym wpływem czynników zewnętrznych – zarówno atmosferycznych, jak i uszkodzeń mechanicznych,
  • podkopami przez zwierzęta,
  • podmywaniem przez wodę,
  • niekontrolowanym rozwojem roślinności, np. chwastów.

Sprawdź także: Podmurówka pod ogrodzenie - jak ją wykonać?

czarne ogrodzenie domu na szarej podmurówce betonowej

Wymiary podmurówki betonowej – jaką wielkość wybrać?

W sprzedaży dostępne są podmurówki betonowe do ogrodzenia osiągające różne wymiary, jednak do najpopularniejszych należą modele o wielkości 200 x 30 cm (długość i wysokość). Z łatwością da się znaleźć też inne warianty – zarówno mniejsze, np. 200 x 25 albo 20 cm, jak i większe, których wymiary wynoszą 300 x 50 cm. Można jednak przyjąć, że standardowo mieszczą się one w zakresie 200-300 x 20-50 cm. Jeśli chodzi o szerokość, deski składające się na podmurówki betonowe pod ogrodzenie przeważnie osiągają od 4 do 5,5 cm.

Od czego zależą konkretne wymiary konstrukcji? Zasadniczą rolę odgrywa wielkość i waga ogrodzenia, pod kątem którego podmurówka powinna zostać dobrana. Można przyjąć, że im cięższy i większy płot, tym masywniejsza i wyższa powinna być jego betonowa podstawa. Znaczenie ma także samo podłoże, ponieważ przy niestabilnym gruncie należy wykonać wyższą konstrukcję, aby zapewnić jej skuteczne osadzenie.

Wybór koloru podmurówki pod ogrodzenie - zadbaj o estetykę konstrukcji

Gotowe do użycia podmurówki betonowe pod ogrodzenie dostępne są w szerokiej palecie kolorów i wzorów. Zakupić można nawet indywidualnie przygotowane modele ozdobne o ściśle określonych motywach estetycznych. Dobierając wybarwienie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kolorystykę samego płotu oraz pozostałych elementów otoczenia, w tym budynku, który on okala. Kluczową rolę odgrywa jak zawsze spójność wizualna, jednak trzeba pamiętać, że podmurówka betonowa jest podatna na zabrudzenia, np. zachlapania i zabłocenie. Dlatego wybór klientów często pada na takie barwy jak grafitowa czy antracyt, na których zanieczyszczenia są najmniej widoczne.

Przeczytaj również: Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? 4 polecane rozwiązania

Łączniki betonowe – niezbędny element do osadzenia podmurówki

Akcesorium przeznaczonym do montażu są łączniki betonowe do podmurówki, które pozwalają na precyzyjne i solidne osadzenie elementów konstrukcyjnych. Stosuje się dwa rodzaje łączników: proste i narożne, a ich wymiary należy dopasować do wielkości powstającej konstrukcji. 

Chcąc mieć pewność, że wszystkie prace montażowe zostaną przeprowadzone sprawnie i profesjonalnie, a gotowa podmurówka betonowa pod ogrodzenie spełni wymagania dotyczące funkcjonalności i estetyki, warto powierzyć jej wykonanie fachowcom. W Betto posiadamy doświadczony zespół, który posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty lub skontaktowania się z nami! Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i podpowiemy najlepsze rozwiązania dla Twojego ogrodzenia!