Palisada okrągła betonowa – 4 popularne zastosowania w ogrodzie

Nazwa

Czy wiesz, że palisada okrągła to bardzo często wykorzystywany w ogrodach, wszechstronny materiał? Jest wytrzymały i dostępny w wielu różnych kolorach – bez trudu dopełnisz nim więc aranżację zarówno w ogrodzie minimalistycznym, jak i takim urządzonym w stylu angielskim. Do czego możesz wykorzystać palisadę ogrodową okrągłą? Podpowiadamy!

Palisada betonowa okrągła – sposób na piękne schody w ogrodzie

Pierwszym z możliwych zastosowań dla palisady okrągłej jest budowa schodów w ogrodzie. Tego typu wykończenie najczęściej wykorzystywane jest, kiedy decydujesz się na okazałe, półokrągłe schody. Do ich budowy przydadzą Ci się palisady o średnicy 10 cm. 

Równie ważna, jak średnica, jest wysokość betonowych elementów. Większość producentów oferuje palisady mierzące od 30 do 100 cm. Przy budowie schodów wybierz taką wysokość, abyś mógł swobodnie stanąć na kolejnym stopniu.

Schody z palisady okrągłej mają wiele zalet. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wystarczy, że zbudujesz je raz, a estetycznym efektem będziesz cieszył się przez wiele lat! Co więcej, z uwagi na uniwersalność palisady okrągłej, nawet jeśli zdecydujesz się na zmianę stylistyki ogrodu, nie będziesz musiał od nowa wykonywać stopni. Powinny one dobrze wkomponować się w każdy rodzaj aranżacji!

Czy wykonanie schodów z użyciem palisady okrągłej jest trudne? Jeśli jesteś w stanie ułożyć schody z kostki brukowej, z pewnością poradzisz sobie również z tym zadaniem! Jeśli jednak nigdy nie wykonywałeś tego typu prac albo nie masz na nie czasu, lepiej zlecić budowę schodów profesjonalistom. Zyskasz gwarancję, że stopnie będą równe, a konstrukcja solidna i odpowiednio zabezpieczona. Dobrze przygotowane schody ze stopniami wykończonymi palisadą ogrodową okrągłą przetrwają w niezmienionym stanie przez długie lata!

Użyj palisady zamiast obrzeży przy ogrodowych alejkach!

Palisada betonowa to świetny sposób na zabezpieczenie chodników, ale i zieleni w ogrodzie.
Palisada betonowa okrągła daje Ci wiele możliwości aranżacyjnych.

Palisada okrągła może również z powodzeniem zastąpić standardowe obrzeża przy ogrodowych alejkach. Za jej pomocą w ciekawy sposób odgrodzisz chodnik z kostki czy płyt od ogrodowej murawy.

Możesz zdecydować się na wkopanie palisady betonowej okrągłej w grunt na 2 różne sposoby. Zrób to równomiernie na całej długości chodnika albo przygotuj ozdobną „falę”. W tym celu dłuższą palisadę betonową okrągłą (80–100 cm) wkopuj, zmieniając za każdym razem jej wysokość. Ostatni element wkop tylko delikatnie (ale tak, by był stabilny!), a potem stopniowo znów obniżaj wysokość kolejnych słupków.

Ogromną zaletą zastąpienia obrzeży palisadą jest fakt, że powstały w ten sposób krawężnik nie ma przerw ani dziur – kolejne elementy idealnie do siebie pasują. Dzięki temu od razu przy ogrodowej alejce może powstać kwietna rabata albo skalniak. Ziemia nie będzie się z niej wysypywać i wypadać na chodnik.

Dopiero szukasz pomysłów na stworzenie alejek w ogrodzie? Chcesz wiedzieć, jak samodzielnie je wykonać? Podpowiedzi znajdziesz w artykule Kostka granitowa – charakterystyka, układanie, ceny.

Palisada okrągła na tarasie

Palisady okrągłe możesz także wykorzystać jako niebanalne wykończenie tarasu. Otocz nimi płytki, którymi wyłożyłeś taras – zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się podnieść go ponad poziom gruntu. Palisady betonowe okrągłe posłużą Ci również jako wykończenie ogrodowych stopni prowadzących na taras.

Czy takie rozwiązanie będzie wiązało się z dużym wydatkiem? Ile kosztuje palisada betonowa okrągła? Cena zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę będziesz musiał wziąć liczbę i wielkość zamawianych elementów. Inną cenę przyjdzie Ci zapłacić za palisadę długości 30 cm, a inaczej kosztowała będzie palisada betonowa okrągła 60 cm. Najlepiej będzie, gdy zbierzesz i porównasz oferty kilku producentów, których palisady najbardziej Ci się podobają.

Kwietniki i rabaty z wykorzystaniem elementów betonowych

Palisada betonowa okrągła najczęściej wykorzystywana jest jako niezawodny sposób otaczania różnych nasypów. Sprawdza się jako „oprawa” dla ogrodowych skalniaków. Otoczysz nią też iglaki i grządki kwietne. Możesz wreszcie wykorzystać palisady jako donice na większe krzewy czy niewielkie drzewka ozdobne. Dzięki zastosowaniu tego typu obrzeży zyskujesz gwarancję, że ziemia, kora czy kamienie pokrywające glebę wśród roślin nie będą się osypywać. 

Jakiej długości palisady wybierać? Wiele zależy od Twoich preferencji oraz ukształtowania działki (czy występują na niej różnice poziomów, górki i nasypy). Zwykle skalniaki lub rabaty odgrodzisz, wykorzystując palisadę betonową okrągłą 40 cm. Do stworzenia donic lepiej wykorzystać wyższe elementy, liczące 80–100 cm.

Jak jeszcze możesz wykorzystać palisady okrągłe? Zainspiruj się naszymi poradami zawartymi w artykule Jak wykorzystać łupaną palisadę w ogrodzie?

Palisada betonowa dobrej jakości? Sprawdź ofertę znanego producenta!

Zastanawiasz się, gdzie kupić palisadę okrągłą? Wymiary elementów, ich cena i jakość mają dla Ciebie duże znaczenie? W takim razie zdecyduj się na rozwiązania od znanego producenta! Firma Betto od prawie 40 lat zajmuje się budową ogrodzeń, alejek ogrodowych oraz elementów małej architektury! Śmiało możemy powiedzieć, że o palisadach betonowych i ich montażu wiemy wszystko! Sprawdź nas – zobacz naszą pełną ofertę i skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci urządzić ogród Twoich marzeń!