Ogrodzenie łupane z bloczków ogrodzeniowych – cena, sposób montażu i dostępne rodzaje

Nazwa

 

Ogrodzenie łupane to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w świecie małej architektury. Korzystne cenowo, relatywnie łatwe w montażu, a przede wszystkim wyjątkowo eleganckie. Jak powstaje ogrodzenie z bloczków łupanych? Czy wymaga fundamentu? Jaki jest koszt postawienia płotu tego typu? 

Ogrodzenie łupane betonowe - co warto o nim wiedzieć? 

Na początek najważniejsze: czym jest ogrodzenie z bloczków łupanych? Same bloczki powstają najczęściej z wysokiej jakości betonu. Materiały te nie są jednak formowane w idealnie równe pustaki, a podlegają łupaniu. Ta technika sprawia, że każdy z elementów nabiera bardziej naturalnego wyglądu, przypominając wyglądem kamienie. Proste, a jednocześnie nietuzinkowe rozwiązanie sprawdza się tworzeniu ogrodzeń w różnej stylistyce.

Ogrodzenie z bloczków łupanych – estetyczne i trwałe płoty

Estetyka i trwałość to dwie najważniejsze zalety, jakie wyróżniają ogrodzenie łupane. Design inspirowany wyglądem naturalnego kamienia zyskuje dodatkowy wymiar, ponieważ ogrodzenie z bloczków łupanych może zostać wybarwione na różne kolory jeszcze na etapie produkcji. Dodanie odpowiedniego pigmentu do masy pozwala uzyskać różnorodne efekty. Co zaś najważniejsze: każdy element ma nieco inną fakturę i jest unikalny. Dzięki temu całość prezentuje się w wyrafinowany sposób.

Poszukujesz więcej informacji? Przeczytaj również: Czy warto zdecydować się na budowę ogrodzenia z kamienia łupanego? Wady i zalety ogrodznia łupanego

Co stoi za trwałością ogrodzeń łupanych? Przede wszystkim wysokiej klasy mieszanka betonu stosowana przy produkcji. Istotny jest także sposób budowy – ogrodzenie montowane jest na zbrojeniach, które zalewa się betonem. To daje gwarancję naprawdę solidnej konstrukcji ogrodzenia, która będzie współgrała także z cięższymi przęsłami – nawet tymi żeliwnymi.

Można również wykonać pełny płot łupany – w nim bloczki zostaną wykorzystane zarówno do stworzenia podmurówki i słupków, jak również samego muru. Jest to rozwiązanie zapewniające pełną prywatność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Ogrodzenie łupane betonowe z drewnianymi przęsłami i metalową bramą - Betto.pl

Pustak łupany może być łączony z różnymi typami przęseł dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego.

Ogrodzenie gabionowe z kamienia łupanego

Z bloczków łupanych powstaje podmurówka oraz słupki ogrodzenia. W kwestii doboru typu i designu przęseł zyskujesz niemal pełną dowolność. A to oznacza, że ogrodzenie z bloczków łupanych może się wpisać w każdy styl wykończenia posesji – od nowoczesnego i minimalistycznego, po dworkowy. 

Równie ciekawą wersją są ogrodzenia gabionowe z kamienia łupanego. To określenie można rozumieć dwojako: z jednej strony można myśleć o dołożeniu gabionowych przęseł (tj. metalowych koszy zawierający ozdobne kruszywo lub kamienie polne) do wykonanych z bloczków łupanych podmurówki i słupków. Z drugiej – bardziej nietuzinkowej i oryginalnej – o stworzeniu ram ogrodzenia z koszów gabionowych z kamieniem łupanym i wykorzystaniu przęseł innego typu.

Ogrodzenie łupane z kamienia

Do przygotowania bloczków łupanych można wykorzystać zarówno beton, jak i mieszankę cementu i kamienia naturalnego. To drugie rozwiązanie prezentuje się bardziej stylowo i doskonale pasuje do posesji w stylistyce górskiej, retro, rustykalnej, a także dworkowej, a nawet pałacowej. Vintage’owy posmak dodaje posesji niepowtarzalnego klimatu.

Fundament pod ogrodzenie łupane – czy jest potrzebny?

Fundament pod ogrodzenie łupane jest niezbędny – po to, aby ustabilizować całą konstrukcję, a także zabezpieczyć ją przed podmakaniem i zapewnić długoletnią trwałość. Najczęściej zaleca się wykonanie tzw. ciągłej ławy fundamentowej o szerokości min. 30 cm. Powinna być ona osadzona na głębokości od 0,8 do 1,2 m w gruncie – poniżej poziomu jego zamarzania, przy czym parametry te mogą nieco różnią się zależnie od regionu Polski. Im bardziej na wschód, tym głębszy dół na fundamenty warto wykopać. 

Fundamenty powinny wystawać na ok. 10-20 cm ponad grunt. Dopiero na nich powinna stanąć podmurówka pod ogrodzenie łupane, następnie słupki, a po kilku dniach od zabetonowania całej konstrukcji – wybrane przęsła.

Ogrodzenie łupane – koszt

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztuje ogrodzenie łupane. Cena jest uzależniona m.in. od:

  • długości płotu, który ma powstać,

  • rodzaju zastosowanych materiałów (np. typu elementów łupanych, które zostaną wykorzystane),

  • typu przęseł zastosowanych w konstrukcji,

  • wyzwań, jakie czekają na ekipę montażową na miejscu (np. nierówny teren, konieczność wykonania montażu „schodkowego itp.).

Można jednak spróbować oszacować wydatek na ogrodzenie łupane – cena za metr to dobry wskaźnik.

Ogrodzenie łupane cena za metr

Ile wynosi cena za metr ogrodzenia łupanego? Orientacyjnie to kwota ok. 500-1000 zł za metr bieżący. Wszystko jednak zależy od tego dokładnej specyfiki ogrodzenia np. planowanej grubości podmurówki i słupków, typu zastosowanych daszków, przęseł itd. Najlepiej skontaktować się z nami i poprosić o bezpłatną wycenę.

Ogrodzenie z bloczków łupanych - cena robocizny

Do kosztu ogrodzenia łupanego trzeba doliczyć jeszcze wydatki związane z jego postawieniem. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na współpracę z Betto, nie zapłacisz za wykonanie kosztorysu ogrodzenia oraz za pomiar. Możesz także połączyć montaż z zakupem wszystkich elementów – w ramach takiej pełnej współpracy możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowe.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej precyzyjne informacje, skontaktuj się z naszym doradcą i porozmawiaj o tym, jakie ogrodzenie chcesz stworzyć. Niezobowiązująca rozmowa może Ci pomóc podjąć świadomą decyzję.