Nowoczesne ogrodzenie sztachetowe – zadbaj o niebanalny efekt

Nazwa

Płot sztachetowy wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze starymi, wiejskimi zabudowaniami. Nowoczesne ogrodzenia sztachetowe mogą jednak wyglądać zupełnie inaczej niż te, które na myśl przychodzą jako pierwsze: ciekawiej, a nawet bardziej elegancko. Ich kolejną zaletą jest przystępna cena. Jeśli więc planujesz ogrodzenie posesji, sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się tego typu parkany!

O czym warto wiedzieć, czyli najważniejsze cechy ogrodzeń sztachetowych

Ogrodzenie sztachetowe w tradycyjnym stylu
Ogrodzenie sztachetowe, zależnie od jego rodzaju, może nadawać posesji romantycznego lub nowoczesnego charakteru

Ogrodzenia sztachetowe tworzone są z drewnianych desek albo elementów wykonanych z innych materiałów (takich jak np. metal) i uformowanych na kształt deski. Mogą różnić się między sobą kolorystyką, szerokością sztachet i ich rozstawem czy kierunkiem montażu elementów. Sztachety można też swobodnie łączyć z wieloma innymi materiałami. Wszystko to sprawia, że montaż płotu sztachetowego warto rozważyć niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja posesja.

Najczęściej wybierane opcje to:

  • Ogrodzenie drewniane sztachetowe montowane wokół posesji urządzonych w stylu angielskim lub rustykalnym. Tego typu parkan świetnie dopełni sielską aranżację – doda jej uroku i przytulnego klimatu. Warto jednak pamiętać, że drewno jest materiałem podatnym na działanie czynników atmosferycznych i konieczne będzie okresowe zabezpieczanie go impregnatem. W przeciwnym razie płot drewniany sztachetowy nie tylko straci piękny wygląd, ale też przestanie być ochroną posesji.
    W pobliżu ogrodzenia drewnianego nie sadź wysokich roślin. Ich korzenie osłabią całą konstrukcję. Mogą też przyczynić się do powstania zjawiska tzw. korozji biologicznej. Zamiast ogrodzeń drewnianych, możesz zdecydować się na trwalsze, drewnopodobne rozwiązania. Więcej o nich przeczytasz w artykule Ogrodzenia drewnopodobne – świetna altrenatywa dla drewnianych przęseł.
  • Ogrodzenia sztachetowe metalowe, które najlepiej komponują się z posesjami zaaranżowanymi nowocześnie lub minimalistycznie. Do tego typu stylistyki bardzo często wybierane są szerokie sztachety montowane poziomo. Dzięki temu ogrodzenie wygląda interesująco, podkreśla styl całej posesji, a jednocześnie zapewnia większą prywatność właścicielom. Metal (lub aluminium) jest też materiałem bardziej wytrzymałymi niż drewno i nie wymagają częstej konserwacji.

Czym kierować się, wybierając nowoczesne parkany? Odpowiadamy w artykule Nowoczesne ogrodzenie domu – na co zwrócić uwagę?

Z czym łączyć nowoczesne, metalowe ogrodzenia sztachetowe?

Czy wiesz, że zarówno płot sztachetowy metalowy, jak i ten wykonany z drewna można łączyć z innymi materiałami? Bardzo ciekawym, nowoczesnym połączeniem jest wykorzystanie w ramach jednej konstrukcji sztachet oraz koszy gabionowych wypełnionych łamanym piaskowcem, otoczakami albo szkłem. Do posesji urządzonych bardziej klasycznie można z kolei wybrać połączenie ogrodzenia panelowego sztachetowego z ogrodzeniem łupanym.

Pamiętaj jednak, że budowa płotu sztachetowego w dowolnym połączeniu będzie znacznie droższa niż wtedy, gdy Twój parkan ma składać się jedynie z samych sztachet. Co więcej, dobór odpowiednich materiałów i właściwe ich połączenie wymagają już fachowej, specjalistycznej wiedzy. Przy wyborze takiej rozwiązania do kosztów materiału koniecznie trzeba również doliczyć cenę wykonania projektu, a nierzadko – również montażu ogrodzenia.

Montaż ogrodzenia sztachetowego

Czy trudno jest postawić płot sztachetowy? Montaż ogrodzenia tego typu nie jest wyjątkowo skomplikowany. Jeśli masz odrobinę wiedzy technicznej i doświadczenia, na pewno poradzisz sobie z nim samodzielnie! Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj wszystkie niezbędne materiały i akcesoria. Przede wszystkim wykonaj projekt ogrodzenia i dokładnie policz, ile sztachet będziesz potrzebować. Podczas składania zamówienia dodaj do swoich obliczeń kilka sztuk. Gdyby w trakcie pracy coś poszło niezgodnie z Twoim planem i któraś sztacheta uległa zniszczeniu, szybko zastąpisz ją przygotowanym zapasem.

Za pomocą sznurka wyznacz miejsce pod ogrodzenie. Potem wkop w ziemię słupki. Jeśli zdecydowałeś się na ogrodzenie drewniane sztachetowe ze słupkami również wykonanymi z drewna, osadź w podłożu specjalne obejmy. Sprawią one, że konstrukcja będzie bardziej stabilna oraz zapewnią izolację drewna od gleby. Dokładnie wmuruj słupki i wyrównaj ich poziom.

Czas na poziome elementy (tzw. rygle). Jeśli wybrałeś płot sztachetowy wysoki, potrzebne będą rygle górne, dolne i środkowe. Przy niższych ogrodzeniach wystarczą jedynie górne i dolne deski poziome. Ostatni etap to montaż sztachet. Przez cały czas pracy z nimi kontroluj ich ułożenie i sprawdzaj, czy odstępy między deskami są równe.

Koszty efektownego rozwiązania

Ile kosztuje ogrodzenie sztachetowe? Cena takiego parkanu zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału (lub połączenia kilku materiałów) zostanie wykonane. Znaczenie ma też długość płotu, kształt Twojej działki oraz jej lokalizacja.

Zanim więc zdecydujesz się na montaż ogrodzenia sztachetowego, poproś o oferty i wyceny przynajmniej kilka różnych firm. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć najlepszego wykonawcę!

Elementy do budowy ogrodzeń? Tylko z oferty doświadczonego producenta!

Niezależnie od tego, czy chcesz postawić drewniany płot sztachetowy ze słupkami z innego materiału, czy też ogrodzenie sztachetowe metalowe, wybierz materiały z oferty znanego producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że kupujesz produkty najwyższej jakości! Gdzie szukać takich elementów? Sprawdź ofertę Betto! Produkcją i montażem ogrodzeń zajmujemy się od prawie 40 lat – w tym czasie zdobyliśmy zaufanie wielu zadowolonych klientów. Chcesz stać się jednym z nich? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, a jeśli zechcesz, zajmiemy się również montażem Twojego płotu!