Na co zwracać uwagę przy wyborze ogrodzenia łupanego?

Nazwa

Ogrodzenie łupane to bardzo stylowy dodatek do posesji. Jest eleganckie i solidne, dlatego pojawia się wokół wielu domów. Zastanawiasz się nad jego montażem? Sprawdź, ile kosztuje, jak wygląda budowa i co jeszcze warto o nim wiedzieć przed zakupem. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie znacznie łatwiejsze!

Ogrodzenie łupane – co warto o nim wiedzieć?

Ogrodzenie łupane zbliżone jest wyglądem do muru, dlatego prezentuje się solidnie i wytwornie. Polacy uwielbiają tego rodzaju płoty – szczególnie, że doskonale komponują się z tradycyjną, dworkową architekturą. Mogą jednak wyglądać bardzo dobrze również w towarzystwie nowoczesnej zabudowy – wszystko zależy od tego, jak i z czego zostaną zbudowane. Są bardzo trwałe – będą z powodzeniem chronić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Pustaki łupane można wykorzystać do stworzenia pełnego muru lub jedynie słupków i podmurówki, które następnie uzupełnia się o dowolne przęsła ogrodzeniowe – np. kute, jeśli uzyskany efekt ma być klasyczny lub żaluzjowe czy też aluminiowe, jeśli całość ma się prezentować bardziej współcześnie.

 

Z czego produkuje się ogrodzenie łupane?

Ogrodzenia łupane tworzone są z tzw. pustaków ogrodzeniowych, które mogą być wykonane i wykończone w różny sposób. Pozwala to na tworzenie ogrodzeń utrzymanych w niemal dowolnym stylu. Pustaki łupane tworzy się z odpowiednio skomponowanej mieszanki betonowej. Jak wskazuje sama nazwa, są puste w środku. Od zewnętrznej strony mają zaś fakturę, która imituje kamień (najczęściej piaskowiec). 

Ogrodzenie łupane z bliska

 

Pustaki łupane można wykorzystać na różne sposoby. Niekiedy służą do postawienia pełnego muru, innym razem powstaje z nich solidna podmurówka wspierająca dowolne panele ogrodzeniowe.

Standardowy pustak łupany ma wymiary 38 x 22 cm i 16 cm wysokości. W ofercie Betto dostępne są jednak również elementy o wymiarach 38 x 38 cm, które służą zazwyczaj do budowy słupków. Niekiedy można spotkać się również z innymi wymiarami. 

Pustaki układa się jak klocki, tworząc ogrodzenie o dowolnych wymiarach i kształcie, a następnie wypełnia płynnym betonem, który zapewnia całości solidność. Dostępne są w różnych kolorach. Barwi się je w masie, dlatego nie zmieniają swojego wyglądu nawet po wielu latach. Bardzo ważnymi elementami konstrukcji są też daszki, które estetycznie wykańczają szczyt ogrodzenia, a jednocześnie zapobiegają dostawaniu się wody do wewnątrz.

Ile kosztuje ogrodzenie łupane?

Koszt ogrodzenia łupanego może być bardzo zróżnicowany w zależności od typu aranżacji. Z pustaków możesz bowiem postawić zarówno podmurówkę czy słupki, jak i pełny mur. Same pustaki kosztują od ok. 10 do 30 zł za sztukę. Cena zmienia się w zależności od wymiarów i koloru, a także miejsca zakupu.

Ogrodzenie łupane a cena robocizny

Jeśli chodzi o ogrodzenie łupane, ważna jest cena robocizny. Samodzielne postawienie konstrukcji z pustaków jest bowiem dość trudne. Istotnym etapem jest wylanie fundamentów na całej długości płotu – tylko wówczas będzie wystarczająco stabilny. Trzeba też wiedzieć, jakiej mieszanki betonowej użyć do wypełniania pustaków i jak je efektywnie układać. Fachowcy za montaż ogrodzenia łupanego zażyczą sobie co najmniej kilkadziesiąt złotych za każdy metr bieżący.

Ogrodzenie łupane – cena za metr

Cena za metr bieżący pozwala na orientacyjne wyliczenie kosztów całego płotu stawianego na danej działce. Jest ona zależna od wielu czynników – zarówno kosztu samej usługi montażu, jak i ilości oraz rodzaju wykorzystywanych materiałów. Koszt rozpoczynają się już od ok. 250 zł/mb, ale mogą być znacznie wyższe. Zazwyczaj kalkulowane są indywidualnie przez wykonawcę przed podjęciem współpracy z klientem.

Jaki fundament zastosować pod ogrodzenie łupane?

Fundament pod ogrodzenie łupane musi być niezwykle solidny, ponieważ pustaki zalane betonem są bardzo ciężkie. Stosuje się podwalinę ze zbrojonego betonu zagłębioną zwykle na co najmniej 1 m. Zaleca się, aby dolna krawędź fundamentu znajdowała się poniżej granicy przemarzania gruntu. Wykonuje się go na całej długości płotu i powinien mieć taką samą szerokość jak pustak.

Jak zamontować ogrodzenie łupane?

Sam montaż ogrodzenia łupanego nie jest bardzo trudny, jednak bez doświadczenia budowlanego i wiedzy na temat materiałów lepiej nie zabierać się samodzielnie za to zadanie. Po wykonaniu fundamentów należy je zaizolować, co zapobiegnie podciąganiu wody i przedłuży trwałość płotu. Samo ogrodzenie układa się dość łatwo – trzeba się jedynie upewnić, że wszystkie elementy idealnie do siebie przylegają. Pustaki łączy się zaprawą, a następnie ich wnętrza zalewa betonem. Jeśli konstrukcja obejmuje jedynie słupki, do których mocowane będą przęsła ogrodzeniowe, należy pamiętać również o kotwach lub innych elementach montażowych. Po uzyskaniu płotu o odpowiednich wymiarach i kształcie montuje się wybrane daszki.

Do jakich aranżacji pasuje ogrodzenie łupane?

W zależności od tego, jakie pustaki łupane do ogrodzenia wybierzesz oraz w jaki sposób je wykorzystasz, ten typ płotu może świetnie wyglądać w różnych zestawieniach. Zasadniczo ogrodzenia łupane uznaje się za klasyczne, ponadczasowe rozwiązanie. Bez wątpienia płot z pustaków imitujących kamień będzie pasować do tradycyjnego domu w stylu polskiego dworku i zadbanego ogrodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stał się częścią nowocześniejszej realizacji. Dostępnych jest wiele typów i kolorów pustaków, które można ze sobą dowolnie zestawiać, dlatego możliwości kreowania unikalnych aranżacji są bardzo szerokie. Sprawdź ofertę Betto, by przekonać się, że ogrodzenia łupane mogą się sprawdzić na każdej działce.