Krawężniki betonowe – 5 polecanych zastosowań w ogrodzie

Nazwa

Krawężnik betonowy kojarzy Ci się jedynie z elementem, który na drodze publicznej oddziela chodnik od jezdni? Betonowe wykończenia sprawdzą się również w Twoim ogrodzie. Ich delikatniejsze, bardziej dekoracyjne wersje wykorzystasz przynajmniej na kilka sposobów. Sprawdź, gdzie zainstalować krawężniki – obrzeża betonowe!

Krawężniki na podjeździe i wzdłuż alejek

Najbardziej oczywiste miejsca, w których można przeprowadzić montaż krawężników ogrodowych, to teren podjazdu oraz krawędzie alejek ogrodowych. Przy podjeździe zastosuj krawężnik betonowy chodnikowy i osadź go na ławach betonowych. Dzięki temu cała konstrukcja będzie bardziej stabilna. Nawet jeśli któryś z Twoich gości lub domowników przypadkiem najedzie na tak zamocowany krawężnik, nie pozostaną po tym zdarzeniu żadne ślady!

Krawężniki (obrzeża) ogrodowe, które ułożysz przy podjeździe, będą znajdowały się na froncie posesji. Dlatego też bardzo ważny jest odpowiedni dobór ich koloru oraz kształtu. Najbardziej uniwersalne będą elementy w stonowanych kolorach, takie jak krawężnik betonowy grafitowy, antracytowy lub utrzymany w jaśniejszych odcieniach szarości. Dopasujesz go zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznie eleganckich posesji. Do domów i ogrodów w stylu angielskim lub rustykalnym możesz dobrać z kolei krawężnik ogrodowy w kolorze beżu, miedzi lub cegły. Sam podjazd możesz natomiast ułożyć z kostki brukowej albo płyt ażurowych. Jak to zrobić? Sprawdź w artykule Jak ułożyć podjazd z płyt ażurowych?

Mniejsze, bardziej subtelne krawężniki ogrodowe warto wykorzystać jako obrzeża alejek. Zaakcentujesz w ten sposób krawędzie ścieżek oraz lekko je podniesiesz. Ma to szczególne znaczenie, gdy tuż przy alejkach w Twoim ogrodzie znajduje się skarpa albo starannie ułożony skalniak.

Sposób na odgrodzenie skarpy i skalniaka

Krawężniki betonowe posłużą Ci jako sposób na oddzielenie alejek ogrodowych nie tylko od trawnika, ale również skarp czy skalniaków. Dzięki temu na obszar chodnika nie będą dostawały się fragmenty kory, drobne kamyczki czy piasek, które deszcz lub wiatr uniosą z ogrodowej kompozycji.

Co więcej, jeśli na krawędzie alejek wybierzesz szczelny krawężnik betonowy wysoki, którego kolejne elementy będą ściśle do siebie przylegały, spowolnisz przerastanie trawy na teren ogrodowych alejek. Obrzeża betonowe (krawężniki) wysokie mają jednak jedną wadę. Podczas koszenia nie będziesz mógł wygodnie najechać na nie kosiarką i wyrównać trawy tuż przy nich – konieczne stanie się używanie podkaszarki.

Dekoracyjne krawężniki przy rabatach kwiatowych

Krawężnik – obrzeże betonowe w ogrodzie wykorzystasz także jako sposób na wydzielenie rabat kwiatowych. Pamiętaj, aby obrzeża dobierać zgodnie ze stylem, w jakim urządzony jest Twój ogród. Solidny, trwały i wytrzymały krawężnik betonowy ogrodowy najlepiej prezentuje się w nowoczesnych, geometrycznych ogrodach. Wówczas łatwo ułożyć z niego odpowiednie kształty otaczające rabaty, krzewy, drzewka ozdobne, a nawet – oczka wodne! Wystarczy sięgnąć po dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów krawężniki betonowe ozdobne.

Twój ogród utrzymany jest w tradycyjnym albo romantycznym stylu, w którym dominują miękkie formy oraz łuki? Zastosowanie krawężników betonowych ogrodzeniowych może być nieco problematyczne. Dlaczego? Tego typu krawężniki zwykle sprzedawane są w formie prostopadłościennych bloków o różnej długości (od krawężników betonowych 30 cm po takie mierzące nawet ponad 1 m!). Ułożenie z nich delikatnego łuku, a potem stabilne osadzanie krawężników betonowych jest właściwie niemożliwe. Z kolei proste formy, wymuszone przez obrzeża tego typu zaburzą harmonię Twojego ogrodu.

Zamiast krawężników betonowych do ogrodu w romantycznym, angielskim stylu wybierz np. palisadę łupaną. Więcej o tym typie wykończenia przeczytasz w artykule Jak wykorzystać łupaną palisadę w ogrodzie?

Ile to kosztuje, czyli ceny krawężników betonowych

Krawężnik betonowy ułatwi oddzielenie trawnika i rabat od ogrodowych ścieżek
Ceny krawężników betonowych mogą różnić się w zależności od jakości betonu czy długości samej konstrukcji. ALT: Krawężniki betonowe mają w ogrodzie wiele zastosowań.

Ile trzeba zapłacić za krawężnik betonowy? Cena, tak jak w przypadku innych elementów małej architektury, waha się w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma to, ile oraz jakie wymiary krawężników betonowych trawnikowych wybierzesz. Krawężnik ogrodowy betonowy nawet tych samych wymiarów może też różnić się ceną zależnie od firmy i rodzaju betonu użytego do jego produkcji.

Dlatego też niezwykle ważne jest sprawdzenie i porównanie ofert kilku producentów. Daje Ci to możliwość lepszego poznania rynku i znalezienia faktycznej odpowiedzi na pytanie ile kosztują krawężniki betonowe, które najbardziej Ci odpowiadają.

Krawężniki betonowe od sprawdzonego producenta

Kiedy już wybierzesz elementy małej architektury pasujące do Twojego ogrodu, ważną kwestią pozostanie montaż krawężników betonowych. Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z pomocy fachowców! W Betto od ponad 40 lat zajmujemy się instalacją ogrodzeń – zarówno tych wokół całej posesji, jak i mniejszych ogrodowych elementów. W swojej ofercie mamy również krawężniki betonowe, które wykorzystasz do uzupełnienia dowolnej aranżacji. Sprawdź szczegóły, a w razie pytań – skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na każde z nich!