Kostka granitowa - cena zakupu i ułożenia

Nazwa

 

Kostka granitowa nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale z pewnością jednym z bardziej estetycznych. To materiał, który ma wiele cech sprawiających, że jest chętnie wykorzystywana zarówno na posesjach prywatnych, jak i publicznych. Dzięki dostępności do wielu kolorów oraz wzorów kostki granitowej, z jej pomocą można tworzyć ciekawe aranżacje, m.in. alejek ogrodowych, czy innych przydomowych przestrzeni. Dlaczego warto postawić właśnie na ten rodzaj kostki ogrodowej? Czym charakteryzuje się granit i od czego zależy różnica w cenach kostki granitowej? Podpowiadamy!

 

Dlaczego warto zainwestować w kostkę granitową?

Wiele osób decyduje się na wyłożenie podjazdu, tarasu, czy ogrodowych alejek kostką brukową. Dlaczego zamiast klasycznego betonu lepiej wybrać kostkę brukową granitową? Ponieważ ma szereg zalet, ale najważniejszą jest to, że została wykonana z kamienia, który jest:

 • Trwały,

 • Odporny na uszkodzenia mechaniczne,

 • Łatwy w ułożeniu,

 • Dostępny w wielu wzorach i kolorach,

 • Materiałem nienasiąkającym wilgocią,

 • Odporny na działanie warunków atmosferycznych, w tym również skrajnie niskie lub wysokie temperatury,

 • Bardzo odporny na ścieranie,

 • Elegancki, stylowy i ma walory dekoracyjne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kostce brukowej? Sprawdź wszystkie rodzaje i wzory kostki brukowej

Co warto wiedzieć o kostce brukowej granitowej?

Firmy brukarskie posiadają szeroką ofertę kostek brukowych wykonanych z granitu. Wśród ich produktów dostępne są również płyty granitowe różnego typu, koloru oraz wielkości. W ofercie firm sprzedających kostki brukowe granitowe znaleźć można:

 • kostki granitowe łupane,

 • kostki granitowe cięto-łupane,

 • kostki granitowe cięte.

Ogromną zaletą kostki granitowej jest też dostępność w wielu różnych kolorach, m.in. granicie szarym, czerwonym, rudym i czarnym. Oferowane są także specjalne płyty i kostki, które mają pełnić funkcję, np. krawężników granitowych lub obrzeży. Krawężniki granitowe są równie efektowne, co klasycznie stosowana kostka granitowa. Również ich układanie nie powoduje żadnych specjalnych trudności.

Od czego zależy cena kostki brukowej granitowej?

Kostka granitowa ułożona na posesji prywatnej - betto.pl

Kostka granitowa nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak nie ma, co ukrywać - jest jednym z najbardziej efektownych. Koszt kostki granitowej i tak jest dużo niższy niż, np. cena kostki brukowej klinkierowej lub bazaltowej. Do najtańszych należy kostka betonowa, jednak nie prezentuje się ona tak dobrze na podjeździe czy w ogrodzie, jak bruk wykonany z granitu.

Stosunkowo najtańsza jest szara kostka z granitu. Niestety, jest ona równocześnie najmniej dekoracyjna i ozdobna, choć nadal trwała i odporna na szorowanie. Ceny szarej kostki granitowej oscylują w przedziale od 30 do 70 złotych za m2.

Najdroższe są płyty granitowe w kolorze czerwonym oraz czarna kostka granitowa. Cena czarnej i czerwonej kostki granitowej dostępna jest w przedziale od 80 zł do nawet 300 zł za m2 w górę. Koszt zakupu tego rozwiązania spada w zależności od ilości zamawianego materiału oraz firmy, która specjalizuje się brukarstwem. Warto wiedzieć, że cena kostki granitowej jest uzależniona również od jej rozmiaru. Można również zastanowić się nad ceną kostki granitowej rudej lub żółtej, której cena mniej więcej waha się od 40 do 90 złotych w górę. 

Jak widać, rozbieżności pomiędzy różnymi rodzajami kostki granitowej mogą być dość znaczne. Tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, to jednak nie ceny powinny stanowić ostateczny wyznacznik tego, czy zdecydować się na ten rodzaj kostki brukowej.

Cena ułożenia kostki granitowej

Kostka granitowa ułożona na posesji prywatnej - betto.pl

Jeśli zdecydujemy się na układanie kostki granitowej przez fachowców, warto porównać oferty, by znaleźć monterów, którzy rzeczywiście dobrze znają się na swojej pracy. Ceny układania kostki granitowej przez fachowców zaczynają się już od 30 złotych za m2. Na tę cenę bardzo duży wpływ ma między innymi rodzaj kostki granitowej, typ podłoża oraz podbudowy stosowanej, np. na podjeździe. Liczy się również zakres wykonywanych prac. Cena ułożenia krawężników granitowych i obrzeża kosztuje od 23 do 26 złotych wzwyż za mb.

Dużo więcej należy liczyć, jeśli zdecyduje się na kompleksowe ułożenie kostki granitowej oraz jej korytowanie, podbudowę, dodatnie specjalistycznej podsypki oraz transport materiałów na miejsce budowy. Przy porównywaniu cen zakupu i ułożenia kostki brukowej warto postawić na firmę, która daje gwarancję wykonanej pracy.