Kostka granitowa – charakterystyka, układanie, ceny

Nazwa

Kostka granitowa – charakterystyka, układanie, ceny 

Nawierzchnie z kostki są w naszym kraju niezwykle popularne. Świetnie wyglądają w towarzystwie architektury z nutką tradycji, jednak mogą się odnaleźć również w nowoczesnych aranżacjach. Ponadto są po prostu praktyczne. Jednym z najszlachetniejszych materiałów na tego typu nawierzchnie jest kostka granitowa. Dowiedz się więcej o jej właściwościach i możliwościach!

Spis treści

 

Kostka granitowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Kostka granitowa to uniwersalny materiał o szlachetnym charakterze. Jest trwała i bardzo estetyczna. Nawierzchnia wykonana z granitu to gwarancja funkcjonalności i pięknego wyglądu przez długie lata. Brukowane nią chodniki, uliczki czy podjazdy przywodzą na myśl dawne trakty, dlatego są odbierane jako eleganckie oraz ponadczasowe. Dostępnych jest wiele rodzajów kostki granitowej, co zwiększa możliwości jej zastosowania. Występuje ona również w wielu kolorach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie nawierzchni do otoczenia oraz układanie rozmaitych wzorów.

Wytrzymałość kostki granitowej

Granit to jeden z symboli trwałości i solidności. Rzeczywistość potwierdza tę opinię – kostka granitowa jest bardzo wytrzymała. Dobrze dobrana i ułożona może bez problemu znosić zarówno ruch pieszy, jak i kołowy. Wykonana z naturalnego kamienia nawierzchnia jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury, opady czy działanie promieni UV. Może sprawować swoje funkcje przez bardzo długi czas, jednocześnie zachwycając wyglądem.

Różne wymiary kostki granitowej

Jak może wyglądać kostka granitowa? Wymiary tego surowca bywają bardzo zróżnicowane. Bok kostki może mieć zarówno kilka, jak i kilkanaście centymetrów. Dzięki temu można tworzyć bruk o określonym wyglądzie i charakterze. Mniejsza kostka granitowa będzie droższa w zakupie, a także w ułożeniu (ze względu na wyższy koszt robocizny), natomiast większa oczywiście tańsza. Bardzo ważna jest grubość kostki – im grubsza, tym większe obciążenia znosi. Z reguły wariant o grubości 60 mm stosuje się na ścieżkach czy chodnikach, a materiał 80-milimetrowy na podjazdach, ciągach jezdnych itp.

Gdzie warto ułożyć kostkę granitową?

Niewątpliwym atutem kostki granitowej jest jej wszechstronności i uniwersalność. To materiał o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne jest stosowana w ogrodzie i wokół domu, na podjazdach, a niekiedy również w przestrzeniach publicznych (parkach, placach, rynkach itd.). Może tworzyć nawierzchnie wszędzie tam, gdzie zwraca się uwagę na styl oraz funkcjonalność.

Kostka granitowa – podjazd

Gdzie dokładnie może być układana kostka granitowa? Podjazd przed domem to zdecydowanie jedno z takich miejsc. Do tych celów stosuje się raczej większą i grubszą kostkę, szczególnie jeśli dane miejsce ma służyć również do parkowania. Dzięki wysokiej wytrzymałości materiału podjazd z kostki posłuży Ci przez lata. Jednocześnie będzie ozdobą frontowej części domu i na pewno doda posesji nieco prestiżu. Można z niej ułożyć zarówno jednolitą nawierzchnię, jak i rozmaite wzory!

Kostka granitowa przed domem

Ponadto kostka granitowa przed domem może się sprawdzić do ułożenia nawierzchni ścieżki prowadzącej od furtki do domu czy wykończenia schodów i ganku. To świetny wybór szczególnie wtedy, gdy podjazd również jest wykończony tym materiałem. Kostka granitowa świetnie nada się ponadto do wykonania opaski wokół domu, szczególnie jeśli sam budynek ma tradycyjny charakter. Jest dość łatwa w utrzymaniu, a zatem praktyczna.

Kostka granitowa w ogrodzie

Ogród to kolejne świetne miejsce do wykorzystania kostki. Za jej pomocą można utwardzać rozmaite nawierzchnie – przede wszystkim ścieżek. Kostka granitowa w ogrodzie może również ozdobić patio czy taras. Jej olbrzymim atutem jest odporność na wszelkie warunki pogodowe. Poza tym wygląd i naturalny charakter materiału świetnie komponują się z zielenią. Wystarczy okresowe czyszczenie (najlepiej myjką ciśnieniową), by nawierzchnia prezentowała się pięknie przez długie lata.

Ile kosztuje kostka granitowa?

Ile kosztuje kostka granitowa? Cena tego materiału z pewnością jest wyższa niż jego betonowego odpowiednika. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ naturalne surowce zazwyczaj są droższe. Jeśli chcesz obliczyć, ile będzie Cię kosztowała nawierzchnia z kostki, pamiętaj, by uwzględnić zarówno cenę zakupu, jak i ułożenia.

Układanie kostki granitowej

Cena zakupu kostki granitowej to jedno, ale jej ułożenie również kosztuje. Warto zlecić to profesjonalistom, by efekt był estetyczny i trwały.

 

Kostka granitowa – cena za m2

Cena kostki granitowej zależy przede wszystkim od jej rozmiarów. Najdroższa jest ta najmniejsza, ponieważ proces rozłupywania kamienia jest dość kosztowny i długotrwały. Większe bloki są proporcjonalnie tańsze. Oczywiście na koszt zakupu wpływa też grubość. Kostkę sprzedaje się na tony, natomiast jej wydajność zależy od wymiarów. Z tony najdrobniejszej kostki można ułożyć nawet ok. 8,5 m2 nawierzchni, natomiast z tony tej największej zaledwie niecałe 3 m2.

Ile będzie Cię kosztować nawierzchnia wyłożona kostką granitową? Metr kwadratowy może być sprzedawany już za ok. 30 zł (przy najdrobniejszej kostce). Górna granica normy to ok. 100 zł za m2. Pamiętaj jednak, że mówimy tutaj o samym materiale!

Kostka granitowa – cena ułożenia

Nawierzchnie z kostki można układać samodzielnie, ale powierzenie tego zadania fachowcom zapewnia szybszą realizację i lepsze rezultaty. Koszt zależy głównie od tego, jak duża jest kostka granitowa. Cena ułożenia waha się od ok. 50 do nawet 150 zł/m2. Drobniejszy materiał wymaga więcej pracy, dlatego jego montaż będzie droższy. Jeśli klient życzy sobie ułożenia wzoru, zazwyczaj cena ustalana jest indywidualnie.