Jaką kostkę brukową zastosować na podjazd?

Nazwa

Kostka brukowa betonowa to trwałe rozwiązanie, które można zastosować w różnych celach. Świetnie sprawdza się zarówno jako funkcjonalna nawierzchnia ogrodowa, w postaci np. ścieżki ogrodowej, tarasu czy podjazdu. Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową od producenta, by stworzyć ciekawy, a zarazem wytrzymały podjazd?

Rodzaj kostki brukowej a przeznaczenie nawierzchni

Betonowa lub kamienna kostka brukowa to popularny materiał, który wykorzystywany jest przy tworzeniu różnych nawierzchni ogrodowych, w tym właśnie podjazdów. Przed zakupem kostki brukowej należy przemyśleć kilka kwestii, w tym, jak duża będzie brukowana nawierzchnia oraz jakim obciążeniom zostanie poddana. Od tych kwestii zależy, na jaki materiał warto się zdecydować.

Najczęściej kostkę brukową dobiera się w zależności od jej grubości. W przypadku ścieżek ogrodowych, alejek czy tarasów – najczęściej stosuje się niewielkie kostki. Zupełnie innego materiału należy użyć w przypadku podjazdu. Dużym zainteresowaniem w podjazdach garażowych cieszy się kostka produkowana z surowców i kruszywa szlachetnego. Chętnie wybierane są m.in. kostki marmurowe, bazaltowe czy granitowe. Przy kształtowaniu terenu warto wykorzystać elementy wykończeniowe, takie jak palisady okrągłe i trapezowe, dzięki którym można stworzyć różne poziomy i nadać otoczeniu zharmonizowany efekt przestrzenny. Do wykończenia linii brzegowych ścieżek i podjazdów można zastosować specjalne krawężniki, które nadają się także do oprawienia rabatek i kwietników.

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową na podjazd

Podjazd do garażu bez wątpienia, tak samo jak ogrodzenie domu, powinien komponować się z całym otoczeniem. Jednak to, co najistotniejsze – podjazd musi być funkcjonalny. To nie wszystko jedno, na jaką kostkę się zdecydujemy. Zupełnie inne produkty używa się do wykładania ścieżek, a inne cechy winna mieć kostka podjazdowa. Podpowiadamy 4 rzeczy, na które bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę przed zakupem kostki brukowej służącej do stworzenia podjazdu.

#1: Kolor kostki brukowej

Wiele osób, decydując się na wybór konkretnej kostki brukowej, w pierwszym momencie patrzy na jej wygląd. Nie ma w tym nic dziwnego – gusta są różne, dlatego tez oferta kostek jest tak bogata. Jednak warto przemyśleć, czy jasne kolory kostki brukowej rzeczywiście sprawdzą się w przypadku podjazdu. Jasny beż czy odcień kości słoniowej może ulegać zabrudzeniom, które trudno jest usunąć. Mowa tutaj przede wszystkim o śladach opon, wylewce oleju silnikowego czy innym zabrudzeniom związanym z awarią pojazdu.

Kostka brukowa na podjazd - Betto.pl

Warto też pamiętać o drugiej kwestii – znalezienie dwóch identycznych kostek brukowych z naturalnego surowca graniczy z cudem. Te bruki, które powstają z kamienia bardzo często różnią się od siebie kolorem lub odcieniem.

Dowiedz się więcej - przeczytaj również: Kostka granitowa: od czego zależy jej cena?

#2: Grubość kostki brukowej

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze odpowiedniej kostki brukowej na podjazd jest jej grubość. Dobiera się ją w zależności od tego, jakie natężenie ruchu będzie na kostce oraz jak często będzie ona użytkowana. Z uwagi na to, że z podjazdów do garażu korzysta się raczej codziennie – rozsądniejszą opcją jest inwestycja w grubszą kostkę.

W przypadku standardowo obciążonej powierzchni przez samochody osobowe, warto zainwestować w kostkę brukową o grubości ok. 6 cm. Mniejsza przeznaczona jest głównie do nawierzchni, po których odbywa się ruch pieszy. Jeśli wykładamy kostkę na podjeździe, który będzie eksploatowany przez samochody o dużej masie (w tym ciężarowe) – obowiązuje zasada: im grubsza kostka, tym lepiej.

#3: Jakość kostki brukowej na podjazd

Kwestią, która ma ogromne znaczenie przy wyborze kostki brukowej stosowanej jako nawierzchnia do podjazdu jest jej jakość. Warto wybrać producenta kostki brukowej, który gwarantuje, że jego wyroby spełniają wszelkie normy jakościowe. Spełnienie norm powoduje, że kostka brukowa rzeczywiście posiada wspomniane w opisie parametry mechaniczne. To bardzo ważne, ponieważ podczas ruchu pojazdy na podłoże oddziałują drgania, powodujące tzw. obciążenia mechaniczne.

Kostka brukowa na podjazd - Betto.pl

Wybierając kostkę brukową na podjazd warto także zwrócić uwagę na jej trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych – zarówno mrozu, jak i intensywnego słońca. Kostka brukowa powinna być odporna zarówno na ścieranie podczas intensywnej eksploatacji w lecie, jak i na niskie temperatury, które działają na nawierzchnię zimą. Bardzo istotnym parametrem jest więc nasiąkliwość kostki, czyli jej podatność na wchłanianie wody. Im jest ona większa, tym kostka jest mniej odporna na zimno.

#4: Ułożenie wzoru z kostki brukowej

Każdy pragnie, by jego posesja znakomicie się prezentowała, prawda? Dlatego wielbiciele estetycznych działek bardzo dużą uwagę przywiązują do kreacji, które mogą powstać przy zastosowaniu kostki brukowej. Do wyboru mamy wiele rodzajów bruku – zarówno betonowych, jak i kamiennych.

Potrzebujesz więcej informacji na temat kostki brukowej? Sprawdź także: Rodzaje i wzory kostki brukowej.

Dla wielbicieli klasycznych rozwiązań, najlepszym wyborem będzie tradycyjna, ciemna kostka granitowa, o prostym i funkcjonalnym szyku. Osoby, które kochają kolory powinny zainwestować w kostkę Rodosse lub Sycylijską. W projekcie używa się zwykle co najmniej dwóch kolorów lub rodzajów kostki. Łatwiej wtedy o graficzne podkreślenie wybranych elementów czy nadanie im kierunku.