Jak zrobić piękne obrzeża z kostki brukowej? Sprawdzone wskazówki

Nazwa

Kostka brukowa jest wykorzystywana w wielu celach. Najczęściej tworzy się z niej chodniki lub podjazdy. Na krawędziach graniczy wówczas z trawnikami, dlatego warto zadbać o estetyczne wykonanie obrzeży. Jak to zrobić?

Odpowiedni projekt obrzeża z kostki brukowej

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, konieczne jest przygotowanie projektu obrzeża z kostki brukowej. Nie warto pomijać tego kroku. Pozwoli on na wyliczenie długości obrzeży, a więc także zakupienie odpowiedniej ilości kostki brukowej. Wykonując projekt, należy uwzględnić także nachylenie terenu. Duże spadki powodują bowiem dodatkowe problemy w ułożeniu kostki oraz sprawiają, że jest jej potrzebnej więcej.

Na tym etapie można zastanowić się także nad kolorem kostki czy zakupieniem dodatkowych elementów wykończeniowych. Warto także zaopatrzyć się w materiały, które pozwolą na stworzenie stabilnego podłoża pod takie obrzeża.

Sprawdź także: Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? 7 popularnych materiałów

Zaznaczenie obrzeża z kostki na ziemi

Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zaznaczenie na ziemi, gdzie dokładnie mają znaleźć się obrzeża z kostki. W ten sposób możliwe będzie łatwiejsze ułożenie materiałów w odpowiednim miejscu, co zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów. Położenie kostki można zaznaczyć na ziemi np. piaskiem w kontrastującym odcieniu. Warto na tym etapie upewnić się, że wyznaczone punkty są zgodne z projektem, pod względem odległości od konkretnych punktów.

Obrzeże z kostki brukowej na nierównym terenie

Zdarza się, że rabaty z kostki brukowej mają być ułożone na terenie nierównym, np. wznoszącym się jako skarpa. Wówczas trzeba pamiętać, o tym, by odpowiednio przygotować podłoże pod całą konstrukcję. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której kolejne kostki będą układane obok siebie, z widocznymi różnicami poziomów pomiędzy poszczególnymi elementami. Lepiej kłaść je pod delikatnym skosem.

Stabilne obrzeża brukowe

Trzeba pamiętać również o tym, by obrzeża brukowe były odpowiednio stabilne, ze względu na to że są to skrajne elementy chodników czy podjazdów. Pod wpływem działania nacisku mogą poruszać się i zmieniać swoje położenie. Na wyjątkowo grząskim terenie często lepszym pomysłem jest wkopanie długich krawężników, których konstrukcja pozwala na zachowanie stabilności. Pojedyncze kostki brukowe sprawdzą się doskonale m.in. jako obrzeża wokół rabat.

Najczęściej jako podłoże pod obrzeża z kostki brukowej stosuje się mieszankę piasku z cementem. Pozwala to na zachowanie stabilności poszczególnych elementów. Na koniec należy także polać całość wodą oraz dodatkowo ugnieść, by upewnić się, że kostka pozostanie na swoim miejscu przez kolejne lata.

ozdobne obrzeże z kostki brukowej

Pomysły na obrzeża z kostki brukowej

Obrzeża trawnikowe z kostki mogą być wykonane na wiele różnych sposobów. Najbardziej klasyczne rozwiązanie to ułożenie poszczególnych produktów obok siebie, zgodnie z kierunkiem ścieżki. Innym wyborem jest wykonanie obrzeża, układając je prostopadle do chodnika. W ten sposób można wyróżnić krawędzie i stworzyć minimalistyczny element dekoracyjny, bez konieczności wprowadzania kontrastujących elementów.

Rabaty z kostki brukowej mogą być wykonane również z materiału o kontrastującym odcieniu w stosunku do tego zastosowanego na całym chodniku. Na rynku znaleźć można bowiem kostkę w wielu różnych kolorach. Najczęściej jest to czerwień, różne odcienie szarości, a także żółci. Do miłośników bardziej rozwiązań z pewnością trafi też kostka brukowa biała, niebieska czy zielona.

Obrzeże do kostki brukowej

Na rynku znaleźć można również gotowe krawężniki, pozwalające na wykończenie rabat czy chodników. Występują one w różnych wielkościach, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość. Pozwalają więc na zbudowanie m.in. efektownych rabat.

Ciekawym wyborem są także specjalne słupki o okrągłym przekroju, które pozwalają na wykończenie chodników lub rabat w nietypowy sposób. Jeśli jednak nie chcesz kupować dodatkowych produktów, wystarczy zastosować klasyczną kostkę.

Czy obrzeża z kostki brukowej można zrobić samemu?

Wiele osób decyduje się na ułożenie obrzeży z kostki brukowe na własną rękę. Nie jest to trudne, ale może być czasochłonne, szczególnie w przypadku skomplikowanych, dekoracyjnych rabat. Z tego powodu niektóre osoby decydują się także na skorzystanie z pomocy specjalistów. Doświadczeni fachowcy potrafią ułożyć kostkę brukową znacznie szybciej i zająć się odpowiednimi pomiarami. Zwykle jednak cały proces nie jest bardzo skomplikowany, dlatego obrzeża można wykonać też samodzielnie, zwłaszcza gdy są to pojedyncze rzędy kostki odgradzające rabaty od trawnika.

Przeczytaj również: Jak osadzić obrzeża chodnikowe? Montaż w 4 krokach

Szukasz wysokiej jakości kostki brukowej do stworzenia obrzeży? Zapoznaj się z naszym asortymentem i skontaktuj się!