Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów?

Nazwa

Wybierając ogrodzenie swojej posesji możemy zdecydować się na modele tworzone za zamówienie bezpośrednio u producenta lub ciekawe, a zarazem bardzo wygodne ogrodzenie z gotowych elementów. W tym drugim przypadku, montaż ogrodzenia jest niezwykle prosty i można go wykonać samodzielnie. Jak zrobić ogrodzenie z gotowych elementów betonowych lub metalowych? Podpowiadamy!

Ogrodzenia z gotowych elementów – co warto wiedzieć?

Ogrodzenie to jeden z najciekawszych elementów każdej posesji. Pełni wiele funkcji, m.in.:

  • Zabezpiecza przed wtargnięciem na teren osób niepowołanych,
  • Osłania teren przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów,
  • Ma rolę reprezentacyjną – pełni funkcję wizytówki posesji.

W przypadku każdego ogrodzenia – zarówno wykonywanego na wymiar, jak i płotu z gotowych elementów, niezwykle istotne jest solidne wykonanie, ciekawy design, ale bardzo często również cena konstrukcji. Co warto wiedzieć o ogrodzeniach z gotowych elementów?

Ogrodzenie z gotowych elementów – jakie rodzaje płotów można znaleźć?

Mogłoby się wydawać, że ogrodzenie z gotowych elementów to albo modele metalowe (najczęściej panelowe), albo betonowe (z pełnych płyt). Tymczasem z gotowych elementów można zbudować również płoty z siatki, palisady, ogrodzenia klinkierowe, drewniane, PVC oraz pełne płoty z pustaków i wiele innych.

Co to znaczy „ogrodzenie z gotowych elementów”?

Ogrodzenia gotowe to takie, które zostały wykonane z prefabrykowanych elementów. Co to oznacza? Są łatwe i szybkie w montażu. Nie wymagają specjalnego przygotowania przez producenta – kupujemy to, co jest w ofercie. Różnią się zdecydowanie od ogrodzeń przygotowywanych na wymiar, ponieważ działamy w oparciu o elementy, które zostały już odgórnie stworzone i, z których skorzystać może każdy. Nie oznacza to jednak, że ogrodzenia z gotowych elementów nie wymagają specjalnego mocowania, fundamentów czy wcześniejszego przygotowania terenu.

Montaż ogrodzenia z gotowych elementów

Aby ogrodzenie z gotowych elementów spełniało swoje funkcje, było trwałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne – musi być odpowiednio posadowione. Prawidłowy montaż ogrodzenia z gotowych elementów to podstawa. Jak wygląda montaż różnych rodzajów ogrodzeń z gotowych elementów?

Ogrodzenie z gotowych elementów betonowych – jak zbudować?

Płoty betonowe z gotowych elementów najczęściej mają postać tzw. paneli prefabrykowanych w formie pustaków i kształtek. To rozwiązanie proste w budowie – np. ogrodzenia z kształtek betonowych nie wymagają używania zaprawy.

Ogromną zaletą ogrodzenia z elementów betonowych jest duża trwałość oraz odporność na różne warunki – zarówno wilgoć, jak i promieniowanie UV. W przypadku ogrodzenia betonowego z gotowych elementów takich, jak panele prefabrykowane – w ich skład wchodzą betonowe słupki ogrodzeniowe, w które wsuwa się specjalne panele betonowe. Sam montaż polega zaś na wkopaniu fundamentów, wykonaniu podsypki z piasku lub betonu oraz stabilnego ustawienia konstrukcji. Kolejnym etapem jest wsunięcie w specjalnie rowki i przymocowanie płyt prefabrykowanych do słupków za pomocą obejm i nitów.

Ogrodzenie z gotowych elementów metalowych – budowa ogrodzenia

Postawienie ogrodzenia metalowego z gotowych już elementów jest uzależnione od rodzaju tegoż ogrodzenia. W inny sposób można zamocować ogrodzenia z elementów stalowych niż w przypadku ogrodzeń kutych. Jednak najczęściej wszelkiego typu panele czy palisady metalowe w formie gotowych elementów są mocowane do specjalnych metalowych słupków za pomocą specjalnych śrub i zaczepów, osadzonych w słupkach.

Ogrodzenia stalowe z elementów gotowych to najczęściej ogrodzenia panelowe lub palisadowe. Pierwszym etapem montażu takiego płotu jest przygotowanie terenu pod ogrodzenie. Należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię, wymierzyć i zaplanować ostateczny kształt płotu. Po zamontowaniu wsporników początkowych i narożnych, uzyskane długości należy podzielić przez długość przęsła (przy uwzględnieniu słupków i dystansów na obejmach).

Kolejnym krokiem w stawianiu ogrodzenia z metalowych, gotowych elementów jest montaż słupków, w specjalnie wcześniej przygotowanych dołkach. Ogrodzenie panelowe może być mocowane zarówno na fundamencie: lanym lub z podmurówki prefabrykowanym, albo bezpośrednio na gruncie. Poszczególne elementy gotowe ogrodzenia metalowego łączy się ze sobą za pomocą specjalnych obejm i tzw. nakrętek zrywalnych.

Zastanawiając się, jak zrobić ogrodzenie z gotowych elementów, trzeba najpierw zdecydować, jaki rodzaj ogrodzenia się wybiera. To, jak zamontować ogrodzenie z gotowych elementów zależy bowiem m.in. od materiału, z którego są one wykonane. W razie wątpliwości czy pytań, zawsze warto zwrócić się do producenta. Unika się w ten sposób kosztownych błędów i potem można już tylko cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym ogrodzeniem przez długi czas.

Ile kosztuje ogrodzenie z gotowych elementów?

Określając ceny ogrodzenia z gotowych elementów, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest płot. Ceny pojedynczych przęseł różnią się od siebie w zależności od jakości wykonania, stopnia wybarwienia.

Ceny za ogrodzenia (przęsła drewniane) będą uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj konstrukcji, a drugim materiał wykonania. Nasze ogrodzenie drewniane może składać się z zamontowanych poziomo desek lub posiadać formę sztachetową.

Określając ostateczne ceny za ogrodzenia z kamienia musimy wziąć pod uwagę rodzaj budulca. Najtańszy okazuje się kamień polny, który nabędziemy już od kwoty 40 zł/tona. Nieco droższe (a jednocześnie mniej trwałe) będą piaskowce. Za tonę tego surowca zapłacimy przynajmniej 200 zł, jednak ostateczna cena często okazuje się kilkukrotnie wyższa. Jeszcze droższe okażą się ogrodzenia z granitu. Za sam materiał kamienny zapłacimy powyżej 300 zł/tona. Górna granica cenowa jest trudna do określenia.