Jak zadbać o trwałość ogrodzenia panelowego?

Nazwa

 

Ogrodzenia panelowe należą do najpopularniejszych. Trudno się dziwić – występują w wielu wariantach, łatwo je zamontować, są stosunkowo niedrogie, a dobrze wybrane mogą służyć przez wiele lat. Ważna jest również dbałość o płot podczas eksploatacji – wówczas nawet po dłuższym czasie będzie się świetnie prezentować i nadal bez zarzutu pełnić swoją funkcję. Jak przedłużyć trwałość ogrodzenia panelowego?

 

Ogrodzenie panelowe – na co zwrócić uwagę, by było inwestycją na lata?

Trwałość ogrodzenia panelowego zależy w znacznej mierze od wyboru odpowiedniego produktu oraz jego właściwego montażu. Wysokiej jakości panele będą solidne i odporne na warunki atmosferyczne, a zatem ich utrzymanie w bardzo dobrym stanie będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli skusisz się na najtańszy produkt z marketu, możesz się niemiło rozczarować. Próbując zaoszczędzić, finalnie wydasz więcej, ponieważ po kilku latach ogrodzenie będzie się nadawało tylko do wymiany. 

Trwałość paneli ogrodzeniowych – postaw na ocynk

Ogrodzenie panelowe ocynkowane zawsze będzie znacznie trwalsze. Dzięki metodzie cynkowania ogniowego (lub ewentualnie galwanicznego) zyskuje bowiem wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne. Oznacza to, że nie jest podatne na rdzę i będzie się dobrze prezentować znacznie dłużej. Szczególnie cynkowanie ogniowe wpływa na przedłużenie trwałości płotu, ponieważ wytworzona w ten sposób warstwa ochronna jest znacznie grubsza. Takie właśnie panele ogrodzeniowe znajdziesz w ofercie Betto.

Ocynkowane ogrodzenie panelowe następnie najlepiej pomalować proszkowo – jest to dodatkowy sposób zabezpieczenia przed korozją. Malowanie umożliwia zachowanie atrakcyjnego wyglądu płotu na dłużej, a szeroka paleta kolorów pozwala dopasować go do indywidualnych preferencji inwestora. Ogrodzenie panelowe powlekane nie bez powodu zwykle jest tańsze, ponieważ szybciej się niszczy.

 

Ogrodzenie panelowe z tworzyw sztucznych a ze stali – które wybrać?

Na rynku można znaleźć również panele ogrodzeniowe z tworzyw sztucznych. Bez wątpienia mają one swoje zalety – są lekkie, funkcjonalne i całkowicie odporne na korozję. Ich trwałość nie zawsze jest jednak zadowalająca. Główne zagrożenie stanowią uszkodzenia mechaniczne – tworzywa nie są zbyt solidne. Jeśli zależy Ci na trwałości, lepszym wyborem będzie ogrodzenie metalowe panelowe z odpowiednio obrobionej i zabezpieczonej stali. To klasyczny wybór, którego solidność na pewno Cię nie zawiedzie.

Czy podmurówka przedłuża trwałość ogrodzenia panelowego?

Panele ogrodzeniowe można montować bez podmurówki – wówczas ich ciężar opiera się jedynie na słupkach, a całość prezentuje się bardzo lekko. Znacznie ułatwia to również montaż, który może być wówczas wykonany błyskawicznie. Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na trwałości, to rozwiązanie nie jest najlepsze. Ogrodzenie panelowe z podmurówką bez wątpienia dłużej zachowa swoje wszystkie właściwości. Podmurówka:

  • zmniejsza ryzyko korozji elementów ogrodzenia,

  • stabilizuje płot, co szczególnie ważne na grząskim lub nierównym podłożu,

  • zapobiega kradzieżom,

  • zapobiega przerastaniu roślin poza ogrodzenie,

  • uniemożliwia przekopanie się pod ogrodzeniem, co może być szczególnie istotne dla właścicieli psów,

  • wpływa korzystnie na estetykę płotu.

Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie panelowe z podmurówką, cena całego przedsięwzięcia będzie wyższa, a montaż nieco bardziej skomplikowany. Mimo wszystko warto ponieść taki koszt – w zamian zyskasz bowiem płot, który przetrwa znacznie dłużej.

Czy ogrodzenie panelowe wymaga konserwacji?

Kupując ogrodzenie panelowe w Betto, otrzymujesz elementy doskonale zabezpieczone przed korozją i zniszczeniem. W zasadzie nie wymaga ono specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pojawiające się po pewnym czasie uszkodzenia mechaniczne są zazwyczaj wynikiem naturalnego użytkowania. Jeśli zauważysz ubytki w powłokach antykorozyjnych, warto jak najszybciej przystąpić do konserwacji. Wystąpienie rdzy oznacza, że do prac trzeba przystąpić natychmiast.

Jak przeprowadzić konserwację ogrodzenia panelowego? Należy je oczyścić (papierem ściernym lub dowolnym narzędziem do szlifowania), usuwając przede wszystkim rdzę. Jeśli jest jej dużo, warto zatrudnić specjalistę, który zajmie się piaskowaniem. Następnie powierzchnię należy odkurzyć i odtłuścić, a w kolejnym kroku zabezpieczyć przed korozją – np. poprzez malowanie. Tego typu prace często można przeprowadzić samodzielnie, dzięki czemu utrzymanie płotu w dobrym stanie nie jest kosztowne.

Malowanie ogrodzenia panelowego – czy ma sens? 

Pomalowanie ogrodzenia panelowego pomoże nie tylko odświeżyć jego wygląd, ale również stworzyć barierę przed wilgocią i innymi czynnikami, które mogą negatywnie wpływać na metal. Należy jednak użyć w tym celu specjalnej farby, a powierzchnię wcześniej zagruntować. Ważne, by gruntowanie i malowanie przeprowadzić bardzo dokładnie i z użyciem wysokiej jakości preparatów. Wówczas taki zabieg pozwala przedłużyć trwałość płotu o kolejnych kilka lat.