Jak zadbać o ogrodzenie zimą ? Porady dotyczące konserwacji różnego typu ogrodzeń w okresie zimowym.

Nazwa

Jak zadbać o ogrodzenie zimą ?
Porady dotyczące konserwacji różnego typu ogrodzeń w okresie zimowym.

 

Ogrodzenie stanowi bardzo ważny element infrastruktury domowej. Mimo, że nie dotyczy  domu bezpośrednio, jest elementem który spełnia istotne funkcje i służy całej rodzinie a mianowicie :

  • gwarantuje bezpieczeństwo - chroni domowników przed wtargnięciem na teren nieproszonych gości czy zwierząt,
  • daje poczucie prywatności,
  • pełni funkcję estetyczną - ogrodzenie odpowiednio dopasowane do stylu i charakteru posesji, jest efektownym i efektywnym uwieńczeniem niełatwej inwestycji jaką jest budowa domu.

Jak dbać o nasze ogrodzenia, zwłaszacza zimą, tak aby służyły nam przez wiele lat ?
Oto kilka porad:

Ogrodzenia panelowe

 

 

Ogrodzenia panelowe są rozwiązaniem coraz częściej wybieranym do grodzenia posesji prywatnych. Dlaczego ? Są łatwe w montażu, trwałe ( cynkowanie ogniowe zapewnia ochronę przed rdzewieniem), gwarantują bezpieczeństwo oraz estetyczny wygląd całej posesji.  Dadatkowym atutem ogrodzeń z panela z drutu jest fakt, że nie wymaga ono praktycznie żadnej konserwacji zimą. Zalecana jest natomiast kontrola ogrodzenia a w przypadku wychwycenia delikatnych zarysowań czy naruszenia farby, impegnacja farbą w tym samym kolorze ( według palety RAL). Najlepiej zrobić to na wiosnę, gdy nie będzie już przymrozków.

Ogrodzenia metalowe

 

Ogrodzenia metalowe dają rozmaite możliwości : wybierają je zarówno osoby szukające nowoczesnych rozwiązań (ogrodzenia palisadowe), jak i amatorzy tradycyjnych propozycji - zdobione przęsła metalowe, przęsła kute.
Podobnie jak w przypadku ogrodzeń panelowych, przęsła metalowe ogrodzeniowe nie wymagają specjalnej konserwacji zimą. Warstwa ocynku jaką są pokryte, zabezpiecza elementy przed rdzewieniem. W celu ochrony ogrodzenia przed wilgocią i tym samym  wyeliminowania ryzyka powstania ewentualnych ognisk korozji, zaleca się skontrolować ogrodzenie jeszcze przed nadejścim zimy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zadrapań czy zarysowań struktury, należy je wyeliminować i zabezpieczyć odpowiednio dobranym środkiem.

Bramy.

Bramy i furtki są kluczowym elementem całego ogrodzenia. Od jakiegoś już czasu klienci coraz częściej decydują się na założenie automatów do bram, pozwalających na zdalne otwieranie bramy. Jeszcze przed nadejściem zimy należy zadbać o :

  • zawiasy - pokryć je smarem o właściwościach wodoodpornych;
  • napęd do bramy - należy go obejrzeć i  w razie zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń czy nieprawidowości w funkcjonowaniu, zgłosić się do specjalisty w celu przywrócenia w pełni sprawnego działania ; pamiętajmy, że mróz oraz różnice temperatur mogą pogłębić ewentualne uszkodzenia, dlatego zaleca się zakonserwowanie całej automatyki jeszcze przed zimą.

Ogrodzenia z pustaków, ogrodzenia betonowe

 

Ogrodzenia z ozdobnych pustaków betonowych dają szerokie możliwości aranżacyjne. Z bloczków betonowych możemy zbudować zarówno słupki, jak i ściany i murki. Drugą opcją są coraz popularniejsze ostatnio pełne przęsła betonowe barwione w masie i gwarantujące całkowitą prywatność.
Beton jest materiałem który nie wymaga specjalnego traktowania w okresie zimowym. Ważne jest natomiast by po postawieniu ogrodzenia, usunięciu ewentualnych wykwitów wapiennych ( białego nalotu wynikającego z procesu dojrzewania betonu) oraz wysezonowaniu go, zaimpregnować elementy specjalnie dedykowanym impregnatem, chroniącym kolor ogrodzenia oraz uniemożliwiającym przenikanie wilgoci w głąb elementu.


Ważne !
Impregnację należy wykonać przed nadejściem mrozów i w momencie gdy pustaki są suche.

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia drewniane w formie drewnianych sztachetek mocowanych na metalowych profilach, czy też gotowe przęsła, potrzebują większej, niż w przypadku ogrodzeń metalowch, uwagi. Przed nadejściem zimy należy je dokładnie obejrzeć i oczyścić ewentualne zabrudzenia czy zazielenienia, następnie zaimpregnować odpowiednim preparatem dzięki czemy zimą będziemy spokojni, że korozja nie wpłynie na wygląd i funkcjonalnośc naszego ogrodzenia.