Jak wykorzystać łupaną palisadę w ogrodzie?

Nazwa

Jak wykorzystać łupaną palisadę w ogrodzie?

Marzy Ci się zadbany, uporządkowany ogród? Palisada łupana na pewno pomoże Ci go urządzić. To niezwykle uniwersalny element ułatwiający kształtowanie krajobrazu. Wyróżnia się wysoką estetyką, trwałością oraz praktycznością, dlatego sprawdza się w wielu zastosowaniach. Sprawdź, jak może być wykorzystana palisada w ogrodzie!

Czym jest palisada łupana?

Palisada łupana to rodzaj obrzeża ogrodowego stworzonego z ustawionych pionowo i równolegle prostopadłościanów. Najczęściej powstaje z barwionej w masie mieszanki betonowej, która fakturą i kolorystyką przypomina naturalny kamień – takie rozwiązanie łączy względy ekonomiczne z tymi praktycznymi, ponieważ beton jest bardzo wytrzymały i trwały. 

Zdecydowanie rzadziej powstaje palisada łupana z naturalnego kamienia – jest to rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej wymagających inwestorów, ponieważ jej cena jest znacznie wyższa. Inne rodzaje palisad to np. te wykonywane z drewna – zwykle równo ociosanych kołków, ale czasami też belek lub innych kawałków. Ponadto podobne obrzeża tworzy się z gładko wykończonych bloczków betonowych, płyt chodnikowych lub innych podobnych elementów. Wszystko zależy od budżetu oraz efektu, jaki chce się uzyskać. Nie da się jednak ukryć, że palisada łupana jest jednym z najbardziej eleganckich rozwiązań.

Palisada betonowa łupana – gdzie można ją wykorzystać?

Palisada łupana nie bez powodu kojarzy się przede wszystkim z terenami zielonymi. Bardzo popularne są obrzeża ogrodowe z palisady wykorzystywane zarówno w prywatnych ogrodach przydomowych czy rekreacyjnych, jak i w miejscach publicznych. Ogród z palisadami natychmiast nabiera zdecydowanie bardziej uporządkowanego charakteru. Przez to wydaje się bardziej elegancki i zadbany.

Palisady to elementy, które doskonale sprawują się w parkach, na skwerach, w miejscach rekreacji itd. Można z nich budować podwyższone rabaty zdobiące miejski krajobraz np. przy siedzibach firm lub budynkach użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzają się do wydzielania obszarów porośniętych roślinnością, niezależnie od lokalizacji.

To jednak nie jedyna funkcja, jaką może pełnić palisada łupana. Cena tego rozwiązania w połączeniu z pozostałymi zaletami sprawia, że jest bardzo szeroko wykorzystywane. W jaki sposób?

Palisada betonowa zamiast krawężnika

Bardzo częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie palisady łupanej jako zastępstwa dla zwykłych krawężników oddzielających np. ścieżkę od trawnika czy rabat. Palisada jest oryginalnym wyborem, ponieważ wyróżnia się wyglądem. Ponadto zachwyca trwałością i funkcjonalnością. Zapobiega przerastaniu roślinności na wydzielone ciągi piesze czy jezdne, a jednocześnie ułatwia utrzymanie roślin (np. koszenie trawy). Jeśli nie wiesz, jakie krawężniki wybrać do ogrodu, być może warto wybrać właśnie palisadę łupaną!

Palisada łupana jako wykończenie schodów

Jak wykończyć schody na ganku prowadzące do wejścia lub np. schody tarasowe? W tej roli również sprawdzą się palisady do ogrodu. Są wystarczająco wytrzymałe, by podtrzymać konstrukcję, a jednocześnie bardzo estetyczne. Są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu – wystarczy raz na jakiś czas oczyścić je myjką ciśnieniową. Doskonale komponują się z różnymi wykończeniami nawierzchni – kostką brukową, płytami chodnikowymi, gresem itd. Pozwalają również na estetyczne wykończenie wielopoziomowego tarasu czy innej podobnej konstrukcji. 

Z palisady możesz też stworzyć stopnie w terenie, jeśli nie chcesz budować tradycyjnej ścieżki, a działka jest nietypowo ukształtowana. Obsiane trawą będą się doskonale prezentować, a jednocześnie wpłyną na wygodę poruszania się po ogrodzie.

Umocnienie skarp palisadą łupaną

Jeśli Twój ogród wyróżnia się nietypowym ukształtowaniem terenu, wykorzystaj je na swoją korzyść. Na skarpach możesz posadzić różne ciekawe rośliny, a całość umocnić palisadą łupaną, która jednocześnie doda kompozycji wyrafinowania. W ten sposób stworzysz wielopoziomowe rabaty, które będą przyciągać wzrok i dodawać aranżacji oryginalności.

Mała architektura z palisady łupanej

Możesz z niej zbudować wspomniane już podwyższane rabaty, ale również murek o dowolnej funkcji, miejsce do siedzenia, obramowanie miejsca na ognisko czy grilla. Palisada betonowa jest niezwykle wytrzymała, przez co może pełnić wiele funkcji. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta lub inwestora.

Obrzeża ogrodowe z palisady

Palisada łupana pomoże Ci stworzyć dużą rabatę lub mały kwietnik, schody bądź wzmocnienie skarpy, które jednocześnie pozwoli przemienić ją w kaskadowy ogród. Możliwości jest bardzo dużo! 

Piękny ogród z palisadami

Palisady betonowe mogą pomóc zadbać o to, by projekt ogrodu zachwycał. Dzięki zróżnicowaniu wzorów, kolorów i rozmiarów możesz tworzyć obrzeża o zróżnicowanej wysokości, które będą się prezentować znacznie ciekawiej od tych równych.

Co ważne, starannie wykonana palisada łupana, jaką znajdziesz w ofercie Betto, wygląda świetnie nie tylko w towarzystwie zieleni, ale również w połączeniu z wieloma materiałami budowlanymi. Możesz dopasować ją do stylu ogrodzenia betonowego lub podmurówki, a także zestawić z dowolną nawierzchnią ścieżki. Wygląda świetnie zarówno z brukiem, jak i ze żwirem, doskonale pasuje do drewna, kamienia, cegły, ceramiki itd. Jeśli marzy Ci się piękny, zadbany ogród, palisada łupana na pewno się do niego dopasuje!