Jak wybrać kolor podbitki i do czego go dopasować?

Nazwa

 

Dach każdego budynku jest dość skomplikowaną konstrukcją. Składa się on z wielu elementów. Niektóre z nich pełnią nie tylko funkcję ochronną, lecz także dekoracyjną. Mowa tu m.in. o podbitce. Jaki kolor powinien mieć ten element?

Czym jest podbitka dachowa?

Podbitka dachowa niekiedy jest nazywana również podsufitką dekoracyjną. Widać ją od dołu, w częściach konstrukcji wystających poza obrys budynku. Do najważniejszych funkcji takiego elementu można zaliczyć:

  • ochronę przed warunkami atmosferycznymi,
  • ochronę przed szkodnikami,
  • zabezpieczenie przed nadmierną utratą ciepła z budynku,
  • wentylowanie dachu,
  • zapewnienie estetyki całej konstrukcji.

Współczesne podbitki dachowe często są wyposażone w specjalne otwory, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu warstwa dociepleniowa nie staje się zbyt wilgotna i nie gnije. Obecnie na rynku znaleźć można różne modele podsufitek, dlatego wybór odpowiedniej niekiedy bywa trudny.

Materiały wykorzystywane w podbitkach dachowych

Podbitka dachowa jest przede wszystkim elementem odpowiedzialnym za ostateczny wygląd budynku. Z tego powodu ogromne znaczenie ma estetyka materiału zastosowanego do jej stworzenia. Na rynku znaleźć można podsufitki z takich materiałów jak:

  • drewno – wymaga ono regularnego czyszczenia i konserwowania; drewno jest odporne na deformacje i prezentuje się niezwykle naturalnie,
  • PCV – to elementy pozwalające na łatwy montaż, odporne na działanie warunków atmosferycznych; PCV nie wymaga konserwacji.

Od wybranego materiału zależy m.in. kolor podbitki dachowej. Zdecydowanie najwięcej odcieni jest dostępnych pośród modeli wykonanych z tworzyw sztucznych. Wynika to z możliwości ich zabarwienia na niemal dowolny kolor, w zależności od oferty danego producenta.

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze podbitki pcv? Która będzie najlepsza?

Kolory podbitek dekoracyjnych

Podbitki dekoracyjne mogą być wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. W pierwszym przypadku klienci mają do dyspozycji naturalne odcienie poszczególnych gatunków surowca. Istnieje również opcja pomalowania drewna impregnatem, który zmieni jego kolor. Zazwyczaj są to jednak barwy bardzo naturalne. Pasują one do innych elementów drewnianych wchodzących w skład danej nieruchomości.

Kolory podbitek z PCV są znacznie bardziej zróżnicowane. Obecnie na rynku znaleźć można produkty tego typu w niemal wszystkich barwach. Największą popularnością cieszą się jednak te najbardziej uniwersalne, czyli odcienie brązu, beżu, szarości czy czerń.

biała podbitka dachowa z PCV

Do czego dopasować kolor podbitki?

Kolor podbitki dachowej powinien być dopasowany do pozostałych elementów wchodzących w skład całej konstrukcji. Mowa tu przede wszystkim o takich częściach jak:

  • dach,
  • orynnowania,
  • ramy okienne,
  • drzwi wejściowe,
  • elewacja budynku,
  • stolarka otworowa.

Odpowiednie dopasowanie koloru podbitki pozwala na zachowanie estetyki całej nieruchomości. Istnieje kilka szkół dotyczących łączenia poszczególnych barw. Niektóre osoby decydują się na stworzenie efektu kontrastu. Inne stawiają na dość podobne odcienie wszystkich elementów wchodzących w skład konstrukcji dachu i całego budynku.

Podbitka w kolorze elewacji

Wiele osób decyduje się postawić na podbitkę w kolorze elewacji. Pozwala to na stworzenie estetycznego efektu, w którym ściany płynnie przechodzą w konstrukcję dachu, widoczną od dołu. Wówczas najczęściej stawia się na jasne podsufitki. Mowa tu przede wszystkim o odcieniach beżu. W nowoczesnych nieruchomościach często są to także szarości i chłodne barwy charakterystyczne dla tego stylu.

Przeczytaj również: Rodzaje tynków elewacyjnych zewnętrznych i ich właściwości

Kolor podbitki a barwa dachu

Znaczenie ma również dopasowanie podbitki do koloru dachu. Może być ona ozdobna lub wręcz przeciwnie – kontrastująca. Ciekawym wyborem jest połączenie typu biała podbitka, czarny dach. Wiele osób decyduje się też na zestawienie brązowych modeli z czerwonymi dachówkami. Wybór odpowiednich produktów powinien zależeć przede wszystkim od stylistyki konkretnej nieruchomości i efektu, jaki chcesz uzyskać.

Kolor podbitki dachowej to nie wszystko

Kolor podbitki dachowej jest niezwykle istotny, ale należy pamiętać także o jej kształcie i sposobie montażu. Tego typu elementy mocuje się równolegle lub prostopadle do ścian. Jeśli zależy Ci na bardziej dekoracyjnym efekcie, świetnie sprawdzi się też montaż pod kątem. Od wybranej metody pracy zależy m.in. długość poszczególnych elementów. Nie zawsze możliwe jest zamocowanie podbitki w konkretny sposób. Za najłatwiejszą formę montażu podsufitki uznaje się układ prostopadły. Wówczas korzysta się ze zdecydowanie najkrótszych elementów, które pozwalają na estetyczne zakrycie wszelkich niedoskonałości konstrukcji dachu.

Szukasz estetycznych podbitek dachowych dostępnych w różnych kolorach? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą bądź skontaktowania się z nami - nasi specjaliści chętnie pomogą i doradzą przy wyborze podsufitki dekoracyjnej!