Jak wybrać kolor elewacji domu, by osiągnąć zamierzony efekt?

Nazwa

 

Fasada budynku to jego najważniejsza wizytówka. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, aby stworzyć spójny, estetyczny efekt, dobrze zastanów się nad wyborem koloru elewacji domu. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Do czego dopasować odcień ścian zewnętrznych? Podpowiadamy.

Kolor elewacji domu – szeroka gama możliwości

Wybór koloru elewacji zewnętrznej wcale nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza że dziś wybór jest niemal nieograniczony. Tynki elewacyjne są dostępne w szerokiej gamie wzorów oraz odcieni. Dlatego odpowiedni wariant znajdą zarówno miłośnicy stonowanej klasyki, jak i bardziej designerskich oraz odważnych rozwiązań.

Ogrom opcji, spośród których można wybierać, jest jednak zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki uwzględnić przy dopasowaniu koloru domu.

Co wziąć pod uwagę, dobierając kolor tynku elewacyjnego?

Przy dopasowywaniu koloru elewacji domu warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii. 

  • Wymogi wpisane w Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego – upewnij się, że nie ma tam wskazanych dozwolonych albo „zakazanych” kolorów elewacji zewnętrznej. Może się okazać, że nie będziesz w stanie zrealizować bardziej „szalonych” pomysłów na kolor domu.
  • Styl budynku – jeżeli ma klasyczną bryłę, lepszym rozwiązaniem będzie np. jasna elewacja domu, w stonowanych barwach. Przy bardziej designerskiej, nowoczesnej konstrukcji można sobie pozwolić na więcej szaleństwa.
  • Kolor dachu – to częsty punkt odniesienia przy projektowaniu kolorystyki elewacji. Dobrze, aby te elementy ze sobą harmonizowały.
  • Odcienie stolarki okiennej i drzwiowej – tu również warto zadbać o spójność.
  • Twoje preferencje estetyczne – kolor elewacji nadaje budynkowi określony charakter. Powinien być on spójny z tym, co Ci się podoba oraz co pragniesz osiągnąć.
  • Aranżacja oraz styl działki i jej otoczenia – warto się zastanowić nad tym, jak Twój dom po zmianie koloru elewacji będzie się prezentować na tle sąsiedztwa.

Dopiero, gdy przeanalizujesz powyższe aspekty, możesz świadomie wybrać kolor elewacji domu i mieć dużą pewność zadowolenia z ostatecznego efektu wykonanych prac.

Czytaj też: Rodzaje tynków elewacyjnych zewnętrznych i ich właściwości

Jak dobrać elewację do domu? Przegląd opcji

Nie ma jednego dobrego rozwiązania, gdy w grę wchodzi dobór kolorystyki elewacji domu. Jeśli jednak potrzebujesz inspiracji, mamy dla Ciebie kilka pomysłów. Przemyśl je i zobacz, które wpisują się w Twój gust.

Jasna elewacja domu – bezpieczne rozwiązanie

Jasne kolory elewacji domu są najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej uniwersalne. Dobrze dopasowują się zarówno do dużych, jak i do małych budynków o różnorodnej stylistyce. Ale uwaga! „Jasny” to bardzo szerokie pojęcie. Poza tym parametrem warto też zwrócić uwagę na ton koloru. I tak:

  • jasne, beżowe elewacje, utrzymane w ciepłych tonach dobrze współgrają z budynkami o klasycznej bryle, z dwuspadowym dachem – tworzą przyjazną, sielską atmosferę;
  • chłodniejsze odcienie, np. jasnoszara elewacja, to świetne dopełnienie domów o nowoczesnej, minimalistycznej bryle. Doskonale pasują np. do budynków o płaskich dachach i dużych przeszkleniach.

Pamiętaj jednak, że jasny kolor elewacji może być bardziej wymagający w utrzymaniu – zwłaszcza jeżeli mieszkasz na terenach wiejskich czy w pobliżu lasu, ale i przy ruchliwych ulicach. W takich warunkach ściany po kilku latach mogą wyglądać na delikatnie przybrudzone.

kolor elewacji ecru

Jasnokremowa elewacja budynku pasuje zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej architektury.

Elewacja domu: dwa kolory zamiast jednego

Wcale nie musisz poprzestawać na jednym kolorze elewacji. Wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze prezentują się zestawienia dwóch barw. Oddzielnym kolorem można zaakcentować np. część garażową, wykusze czy inne elementy wystające poza główny obszar bryły budynku. To sposób na optyczne powiększenie lub pomniejszenie budynku, a także nadanie mu wyrazistego charakteru.

elewacja szaro kremowa

Szaro-kremowa elewacja prezentuje się elegancko i nowocześnie.

Ciemne kolory na domach – czy to dobry pomysł?

Ciemna elewacja, na przykład w odcieniu brązu, antracytu lub butelkowej zieleni to dość odważny wybór. Z jednej strony taka kolorystyka zewnętrznej części domu nada budynkowi bardzo wyrazistego charakteru. Z drugiej – przy większości brył może dać wrażenie przytłoczenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być opisane wcześniej połączenie ciemnych akcentów z jaśniejszymi. Dobrze sprawdzi się np. elewacja szaro-kremowa, w której szarość będzie ciemna, a kremowy odcień – jasny. Inna opcja to elewacja biało-brązowa. Na brąz można pomalować np. wykusze czy otoczenie drzwi wejściowych.

elewacja dwa kolory

Kontrastowe zestawienie antracytu z bielą prezentuje się intrygująco i nowocześnie.

Zielony kolor elewacji domu i inne intensywne barwy

Elewacja domu wcale nie musi być „bezpieczna” i subtelna. Jeżeli masz ochotę wyróżnić swój budynek, możesz postawić także na bardziej „szalone” kolory. Odcienie zieleni, niebieskości, fioletu, a może czerwieni? Nowoczesny tynk elewacyjny jest dostępny również w takich barwach, a ich zastosowanie ożywi teren posesji.

Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rodzaj tynku oraz kolor elewacji wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Podpowiemy, na co się zdecydować.