Jak wybrać cegłę do budowy domu?

Nazwa

 

Coraz częściej słyszy się o alternatywnych metodach wznoszenia budowli, ale to cegła pozostaje najpopularniejszym materiałem do budowy domu. To jednak surowiec o wielu twarzach, dlatego jego wybór może wcale nie być tak prosty, jak się wydaje. Jesteś ciekawy, czym różnią się poszczególne rodzaje cegieł? Szukasz porad na temat materiałów do budowy? Sprawdź, czym różnią się poszczególne typy cegieł i jak wybrać ten właściwy!

Jaki materiał lepszy do budowy domu – cegła czy pustak?

Cegły wynaleziono już w starożytności. Odkryto wówczas, że dzięki wykorzystaniu początkowo suszonych na słońcu, a następnie wypalanych w piecu bloczków glinianych, można budować znacznie szybciej, a do tego skuteczniej. Powstałe w ten sposób obiekty były bowiem trwałe i stabilne. Cegła do budowy domu wykorzystywana jest do dziś, choć występuje w bardzo wielu wariantach i tworzona jest z różnych materiałów. 

W międzyczasie zaczęto produkować również pustaki, które szybko sprawdziły się w budownictwie. Ułożony z nich mur przypomina ten ceglany, jednak pustaki mają wyjątkową strukturę. Wewnętrzne otwory ułożone w określony sposób mają eliminować powstawanie mostków termicznych, a zatem poprawiać termoizolację domu. Jednocześnie jest to materiał lżejszy od cegły, co ułatwia jego magazynowanie, transport czy układanie. Ponadto pustaki są większe od cegieł, przez co budowa muru trwa krócej.

Cegła do budowy domu - Betto.pl

Wybór między cegłą a pustakiem jest sprawą indywidualną i zależy m.in. od projektu domu. Znacznie ważniejszy jest materiał, z jakiego wykonano budulec, ponieważ to on ma największy wpływ na parametry ścian.

Cegła do budowy domu – jak wybrać? 

Zastanawiając się, jaka cegła do budowy domu będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim właściwości materiału. Obecnie produkuje się bowiem wiele typów cegieł z rozmaitych surowców. Najważniejsze parametry budulca to te związane z wytrzymałością, a także izolacją cieplną i akustyczną. W przypadku wyboru cegły do budowy domu cena powinna mieć drugorzędne znaczenie.

Rodzaje cegieł do budowy domu

Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje cegieł do budowy domu. Różnią się przede wszystkim sposobem produkcji i przeznaczeniem. Jakie materiały znajdziesz w sklepie budowlanym?

  • Cegła ceramiczna powstaje przede wszystkim z gliny i jest jednym z klasycznych materiałów budowlanych. Sprawdza się przy wykonywaniu ścian dwu- lub trzywarstwowych. Ma niewielkie wymiary, przez co nadaje się również do konstruowania nadproży czy sklepień. 

  • Popularne są obecnie również cegły (bloczki) silikatowe produkowane z masy piaskowo-wapiennej. Unikalny proces produkcji sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Jednocześnie dobrze izolują przed hałasem i zimnem. Cegła silikatowa jest też ognioodporna.

  • Niekiedy stosuje się również bloczki komórkowe (z betonu komórkowego). Są one lżejsze od silikatów, ale jednocześnie nieco bardziej nasiąkliwe. Niemniej jednak równie dobrze izolują i są ognioodporne.

  • Wciąż dość rzadko używaną nowością są pustaki z keramzytobetonu. To budulec wyróżniający się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła przy niewielkiej masie. Znajdziesz go w ofercie firmy Betto.

Ponadto cegły do budowy domu można podzielić ze względu na budowę. To np.:

  • cegła pełna – idealna do budowy ścian nośnych ze względu na swoją wytrzymałość,

  • cegła dziurawka – ze specjalnymi okrągłymi otworami, które poprawiają jej izolacyjność,

  • cegła kratówka – podobna do dziurawki, jednak z drążeniami w kształcie rombów,

  • pustaki – używane zamiast cegieł do szybkiego wznoszenia murów.

Ponadto warto wspomnieć o cegle elewacyjnej (licowej) służącej do wykańczania elewacji. W budownictwie niekiedy wykorzystuje się też cegły szamotowe – przede wszystkim do konstrukcji kominów, pieców, wędzarni itp. Wyróżnia ją bowiem odporność na bardzo wysokie temperatury.

Najtańsza cegła do budowy domu – czy warto?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, dlatego nie dziwi chęć do szukania oszczędności. Nie zawsze jest to jednak dobry wybór. Najtańsza cegła do budowy domu nie musi być zła, jednak zwykle będzie wymagała dodatkowych działań (np. ułożenia izolacji), które w ostatecznym rozrachunku pochłoną więcej funduszy niż budowa z nieco droższego, ale lepszego materiału. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest przyglądanie się przede wszystkim parametrom, a nie kosztom zakupu materiałów.

Ile kosztują cegły na dom?

Z uwagi na zróżnicowane parametry budynków, nie da się określić jednoznacznie, ile kosztuje cegła na dom. Aby porównać koszty, najłatwiej jest kalkulować je w przeliczeniu na 1m2. Do ceny zakupu samych cegieł należy również doliczyć koszt pozostałych elementów ścian, jeśli zostają one wykonane w wersji dwu- lub trzywarstwowej. Tylko wówczas można uzyskać miarodajne wyniki. Orientacyjnie kształtują się one następująco:

  • ściany jednowarstwowe (z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych): 170-200 zł/m2,

  • ściany dwuwarstwowe (z ceramiki, silikatów albo betonu komórkowego, ocieplone styropianem o grubości 20 cm i wykończone tynkiem cienkowarstwowym): 150-200 zł/m2,

  • ściany trójwarstwowe: 200-350 zł/m2.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie orientacyjne dane, a  cena cegły na dom powinna być uwzględniona w kosztorysie robót.

Czy dom wykończony cegłą wciąż jest modny?

Cegła to jednak nie tylko materiał budowlany, ale również popularny materiał wykończeniowy. Jakiś czas temu bardzo modne stało się odsłanianie surowych ceglanych ścian we wnętrzach, od lat chętnie też wykańcza się tym materiałem elewacje. Warto wiedzieć jednak, że dom wykończony cegłą to nie chwilowa moda. Owszem, w pewnym momencie stało się to bardzo popularne rozwiązanie, ale zasadniczo jest to ponadczasowy wybór. Cegła ozdobna na dom zawsze będzie prezentować się bardzo dobrze. To jeden z materiałów wykończeniowych, przy którym nie trzeba martwić się o trendy.