Jak ułożyć podjazd z płyt ażurowych?

Nazwa

Płyty ażurowe betonowe to bardzo ciekawy materiał umożliwiający tworzenie utwardzonych nawierzchni biologicznie czynnych. Świetnie nadają się do tworzenia na przykład ścieżek, parkingów czy podjazdów. Są niedrogie, estetyczne i praktyczne, a ponadto dość łatwe w montażu. Dowiedz się, jak ułożyć podjazd z płyt ażurowych, aby posłużył Ci przez długi czas.

Płyty ażurowe na podjazdy – najważniejsze informacje

Płyty ażurowe betonowe to rodzaj kostki brukowej o charakterystycznym kształcie z geometrycznymi otworami. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego bruku, ponieważ w otworach można np. wysiać trawę lub wysypać żwir, co ułatwia wsiąkanie wody opadowej. Zapewniają optymalne odwodnienie terenu i bardzo estetycznie się prezentują. Podobne elementy można wytwarzać też np. z tworzywa sztucznego, jednak to płyty ażurowe betonowe są najpopularniejsze ze względu na uniwersalny wygląd, wysoką wytrzymałość i przystępne ceny. Są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do otoczenia i indywidualnych preferencji.

Co bardzo istotne, nawierzchnie wyłożone płytą ażurową są zaliczane do powierzchni biologicznie czynnych. Ma to znaczenie szczególnie na małych działkach i wszędzie tam, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego wymusza pozostawienie powierzchni biologicznie czynnej o określonej wielkości. Dlatego też podjazd z płyt ażurowych, a także ścieżka, patio czy naziemne miejsca postojowe wykonane z tego materiału mogą być bardzo dobrym wyborem.

Płyty ażurowe betonowe z trawą w otworach

Otwory w płytach ażurowych można wypełnić trawą. Dzięki temu podjazd prezentuje się bardzo naturalnie i zdecydowanie mniej „betonowo”. To świetne rozwiązanie dla miłośników zieleni i osób, które muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów dotyczących powierzchni biologicznie czynnej na działce.

Jak układać podjazd z płyt ażurowych?

Płyty ażurowe na podjazdy są praktyczne w codziennym użytkowaniu, a ich montaż nie sprawia większych trudności. Powinno się je układać na takiej samej podbudowie co w przypadku zwykłej kostki brukowej. Następnie należy wykonać posypkę z piasku i dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać płyty. Cała procedura nie wymaga stosowania bardzo skomplikowanych narzędzi – najważniejszy będzie gumowy młotek ułatwiający wyrównanie nawierzchni podczas jej układania. Konieczna będzie też zagęszczarka do gruntu, która pozwoli wykonać odpowiednią podbudowę.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 1: przygotowanie podłoża

Wyznaczenie terenu prac i przygotowanie podłoża to pierwszy etap tworzenia podjazdu z płyt ażurowych. Należy w pierwszej kolejności wytyczyć obszar, który stanie się później podjazdem i wbić drewniane kołki w każdym z jego narożników. Kołki należy połączyć sznurkiem zawiązanym na wysokości wyznaczającej górny poziom planowanej nawierzchni. Zdecydowanie ułatwi to uzyskanie równego podłoża.

Następnie należy usunąć od 20 do 50 cm ziemi (w zależności od planowanej grubości podbudowy) wraz z korzeniami roślin, kamieniami i innymi elementami, które uniemożliwiają uzyskanie równej nawierzchni. Po zakończeniu tego etapu teren należy wyrównać i utwardzić. Następnie należy utworzyć równomierną, ok. 10-centymetrową warstwę piasku lub pospółki, wypoziomować i ponownie utwardzić.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 2: podbudowa

Kratki betonowe na podjazdy trzeba układać na odpowiedniej podbudowie. To dzięki niej nawierzchnia jest trwała i nie odkształca się nawet pod dużym ciężarem. Wymagane jest wykonanie podbudowy z wysoce przepuszczalnego materiału – grysu, żwiru lub tłucznia. Ażurowe płyty betonowe na podjazd wymagają dość grubej warstwy podbudowy (20 do nawet 40 cm). W przypadku tworzenia np. ścieżek czy innych nawierzchni do ruchu pieszego wystarczy 10 cm.

Materiał na podbudowę pod podjazd ażurowy należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni i ubić. Można przeprowadzać prace w dwóch etapach, utwardzając grunt po każdej warstwie – pomoże to stworzyć jeszcze stabilniejsze podłoże.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 3: obramowanie

W następnym etapie można wykonać obramowanie podjazdu ażurowego. W tym celu stosuje się obrzeża betonowe, palisady albo krawężniki – wybór należy do inwestora. Obramowanie pomaga wyznaczyć granice podjazdu oraz stabilizuje położenie betonowych płyt ażurowych.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 4: podsypka

Ostatni etap przed układaniem płyty ażurowej to wykonanie podsypki. Najczęściej stosuje się w tym celu drobny piasek lub inne kruszywo naturalne. Najczęściej wykonuje się podsypkę o grubości ok. 5 cm. Powinna być równomierna. Nie ma jednak potrzeby zagęszczania gruntu – wystarczy wyrównać nawierzchnię łatą przed rozpoczęciem dalszych prac.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 5: układanie płyty ażurowej

Samo układanie płyty ażurowej nie jest trudne. Należy rozpocząć od jednej z krawędzi i ułożyć pełny rząd płyt bezpośrednio przy zamontowanym wcześniej obrzeżu z zachowaniem równych odstępów i wysokości. Każdą płytę należy ostukać gumowym młotkiem, aby odpowiednio ułożyła się w podsypce i wyrównała poziomem z pozostałymi. Następnie należy kontynuować układanie kratki ażurowej na podjazdy, posuwając się rzędami. Po zakończeniu tych prac powinna powstać równa, estetyczna nawierzchnia.

Podjazd z płyt ażurowych – krok 6: wypełnienie otworów

Aby podjazd z płyty ażurowej był kompletny, należy również wypełnić jej otwory. Bez tego nawierzchnia nie jest odpowiednio stabilna. Popularną metodą jest wsypanie do otworów ziemi i wysianie trawy. Pozwala to stworzyć bardzo estetyczny, naturalnie wyglądający podjazd z płyty ażurowej stanowiący idealne uzupełnienie trawnika przed domem. Nie wymaga to również wysokich nakładów finansowych.

Otwory można też wypełnić żwirem lub kruszywem łamanym. Najlepiej wybrać kruszywo dekoracyjne, które dobrze skomponuje się z betonowymi elementami pod względem kolorystycznym. Taki podjazd do garażu z płyt ażurowych prezentuje się nieco bardziej nowocześnie i zwykle bardziej elegancko. Rozwiązanie wymaga jednak nieco większych nakładów finansowych. Umożliwia odprowadzanie wód opadowych równie dobrze co trawa.

Układanie płyt ażurowych na podjazd – o czym pamiętać?

Podjazd z płyt ażurowych można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża – w przeciwnym razie może dość szybko dojść do odkształceń i powstawania nierówności. Ważny jest również wybór materiału odpowiedniej jakości – najlepiej od renomowanego producenta. Jeśli masz wątpliwości co do samodzielnego montażu płyty ażurowej na podjazd, zaufaj fachowcom. Dzięki temu będziesz się cieszyć funkcjonalną i estetyczną nawierzchnią przez bardzo długi czas.