Jak osadzić obrzeża chodnikowe? Montaż w 4 krokach

Nazwa

Obrzeża chodnikowe powinny stanowić wykończenie każdej alejki lub ścieżki, która pojawia się na terenie Twojej posesji. Dlaczego są tak istotne? Przede wszystkim wizualnie porządkują przestrzeń. Zwiększają też trwałość ułożonych alejek. Czy osadzanie obrzeży chodnikowych jest trudne? Jak dokładnie przebiega ich układanie? Podpowiadamy!

Jak zaplanować osadzenie obrzeży?

Obrzeża chodnikowe to pierwsze układane elementy każdej ścieżki lub chodnika. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym mają się pojawić. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Zacznij od zaplanowania i wytyczenia całej ścieżki. Następnie, przy pomocy linek, wyznacz miejsca, w których zamierzasz zamontować obrzeża.

Eksperci zalecają, aby na tym etapie ułożyć jeden rząd mającego powstać chodnika lub alejki. Dlaczego? Obrzeża chodnikowe (krawężniki) układasz jako pierwsze. Jeśli pomylisz się i źle odmierzysz szerokość ścieżki, czeka Cię czaso- i pracochłonne przycinanie płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Ułożenie już teraz jednego rzędu materiału, który zamierzasz później wykorzystać, pozwoli Ci wyeliminować ten problem.

Kolejny krok to przygotowanie wykopu pod obrzeża chodnikowe. Powinien on być o ok. 10 cm szerszy niż krawężniki, które będziesz układał. Głębokość wykopu określisz natomiast, dodając do siebie wysokość obrzeży, fundamentu oraz warstwy odsączającej.

Kiedy wykop będzie gotowy, umieść w nim betonowy fundament. Teraz możesz przejść do osadzania obrzeży.

Jak układać krawężniki? Montaż krok po kroku

Jak ułożyć obrzeża chodnikowe? Zadanie to nie jest wcale trudne, choć wymaga dokładności. Pamiętaj też, że łatwiej będzie Ci układać obrzeża chodnikowe betonowe w linii prostej. Umieszczenie ich po łuku, by stworzyć ścieżkę z zakrętami, również jest jednak możliwe.

Krawężniki wykorzystasz także, gdy zechcesz ułożyć schody z obrzeży chodnikowych. Więcej o tym, jak układać tego typu elementy małej architektury dowiesz się z tekstu Jak zrobić schody z kostki brukowej? Poradnik.

Układanie prostego krawężnika

Jak ustawić obrzeża chodnikowe, kiedy zamierzasz uzyskać prostą alejkę? Każde obrzeże chodnikowe betonowe osadzaj w warstwie półsuchego betonu. Sprawdzaj, czy obrzeże jest ustawione dokładnie pionowo, a następnie zabezpieczaj je betonem od zewnętrznej strony. Kolejne obrzeża dokładaj w ten sam sposób. Pilnuj, aby wszystkie miały tę samą wysokość – wówczas Twój krawężnik na pewno będzie równy. Jeśli któreś obrzeże wystaje zbyt wysoko, wyrównaj je gumowym młotkiem. Pamiętaj, że kiedy układasz obrzeża chodnikowe szare lub białe dobrze jest użyć białego młotka. Ciemne elementy (np. obrzeża chodnikowe brązowe), możesz wyrównywać, używając młotka czarnego.

Przy układaniu obrzeży chodnikowych zwracaj także uwagę na zachowanie przerw – powinny one wynosić ok. 3–7 mm. Ich powierzchnia z reguły nie wymaga wypełnienia zaprawą. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pod układaną później alejkę zamierzasz zastosować podsypkę piaskową. W takim przypadku szczeliny pomiędzy obrzeżami wypełnij fugą do wysokości kostki brukowej. Zapobiegnie to wymywaniu się podsypki podczas opadów deszczu.

Kiedy zakończysz układanie obrzeży, możesz przejść do budowy chodnika. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w artykule Płyty chodnikowe w ogrodzie – jak je prawidłowo ułożyć?

Obrzeża chodnikowe betonowe wykorzystywane są często w ogrodach.
Ułożenie obrzeży chodnikowych możesz wykonać samodzielnie albo zlecić specjalistom. Fachowcy na pewno osadzą je równo, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu.
 

Jak ułożyć krawężnik po łuku?

Jak położyć obrzeże chodnikowe, gdy alejka nie ma ciągnąć się prosto, lecz skręcać? Schemat prac nie ulegnie dużym zmianom. Konieczne może jednak okazać się cięcie poszczególnych elementów. Podczas montażu obrzeży chodnikowych będziesz musiał także uwzględnić wykorzystanie takich elementów jak krawężniki łukowe lub obrzeża skośne.

Jak ciąć obrzeża chodnikowe, aby dopasować je do założonego łuku? Aby zrobić to poprawnie, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Najczęściej do cięcia obrzeży chodnikowych stosowane są piły zaopatrzone w specjalne tarcze do bruku. Jeśli nigdy nie wykonywałeś takich cięć i nie masz odpowiedniego sprzętu, lepiej zleć prace firmie brukarskiej. Pamiętaj, że źle wykonanego cięcia nie da się już cofnąć.

Obrzeża chodnikowe – cena materiału i jego ułożenia

Jaka jest cena obrzeży chodnikowych? Czy za ich ułożenie trzeba dużo zapłacić? Wiele zależy od tego, jakie krawężniki wybierzesz. Obrzeża chodnikowe grafitowe, betonowe czy inne mogą znacząco różnić się ceną. Ważne jest także to, czy zamierzasz zakupić jedynie proste elementy, czy też wytyczyłeś alejkę pełną zakrętów i będą Ci potrzebne krawężniki łukowe.

Jeśli nie zamierzasz sam zająć się układaniem krawężników i alejek, do ceny obrzeży trzeba będzie doliczyć również koszt ułożenia alejki. Wówczas nawet tanie obrzeża chodnikowe mogą wydać Ci się kosztowne. Aby tak się nie stało, uważnie wybieraj firmę brukarską. Porównaj przynajmniej kilka ofert z Twojej okolicy, sprawdź stosunek ceny do jakości i czasu wykonania założonych prac.

Kiedy ułożenie krawężników warto zlecić ekspertom?

Nie wiesz, gdzie warto kupić obrzeża chodnikowe? Jak układać alejki? Możesz zlecić wykonanie prac specjalistom. Skorzystaj z oferty Betto! Na rynku jesteśmy obecni od ponad 30 lat. Z chęcią doradzimy Ci najlepsze rozwiązania, a potem wykonamy konieczne prace. W naszej ofercie znajdziesz dobrej jakości obrzeża chodnikowe betonowe w różnych kolorach. Łatwo wybierzesz takie, które pasują do wybranej przez Ciebie kostki brukowej i stylu Twojego ogrodu. Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania!