Szerokość bramy wjazdowej - jak ją dopasować?

Nazwa

Posesja bez bramy wjazdowej? Chyba nikt z nas nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Brama wjazdowa powinna zapewniać swobodny dostęp do drogi publicznej, być odpowiednio usytuowana, ale także i wpływać na ogólną funkcjonalność wjazdu. Dodatkowo brama wjazdowa to także centralny punkt naszego ogrodzenia. Najczęściej usytuowana jest w pobliżu furtki. Co warto wiedzieć o bramie wjazdowej i jak dopasować jej wymiary do posesji?

Spis treści

 

Co warto wiedzieć przy wyborze bramy wjazdowej na posesję?

Wybierając bramę wjazdową na posesję warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważne jest bowiem to, by:

  • prezentowała się estetycznie, 

  • zapewniała bezpieczeństwo domownikom, ale także przechodniom i innym uczestnikom ruchu drogowego,

  • była w pełni funkcjonalna.

 

Jakie są przepisy odnośnie szerokości bramy wjazdowej na posesję?

Bramy wjazdowe mogą mieć różną wielkość. Jaka jest optymalna szerokość bramy wjazdowej? Obowiązujące obecnie przepisy mówią, że minimalna szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić 2,4 m.

Brama wjazdowa na posesję - jak ją wybrać? Betto.pl

Nie oznacza to jednak, szerokość bramy wjazdowej nie może być większa. Wręcz przeciwnie - im szersza będzie brama wjazdowa, tym większy komfort dla kierowcy. Wiele dzisiejszych samochodów, zwłaszcza klasy premium czy modeli typu SUV ma szerokość, która może przekraczać 2 m. Szersza brama zapewni maksymalną swobodę wjazdu oraz da możliwość manewrowania. 

 

Czy warto dopasować szerokość bramy wjazdowej i furtki do ogrodzenia?

Dopasowując bramę wjazdową do posesji prywatnej warto urządzić spójną przestrzeń. Przede wszystkim – brama wjazdowa często jest umieszczana w pobliżu furtki. Pozwala więc bez najmniejszego trudu zobaczyć, kto dzwoni lub wjeżdża na posesję. Warto pamiętać o tym, że zarówno brama wjazdowa, jak i furtka są kluczowymi elementami całego ogrodzenia.

Jednocześnie brama wjazdowa to ostatnie miejsce, które oddziela nas od „świata zewnętrznego”. Z tego też powodu szerokość bramy wjazdowej i furtki warto dopasować do siebie i całego płotu. Trafne dobranie wymiarów pozwoli urządzić przestrzeń w funkcjonalny, ale również i bezpieczny sposób. Dodatkowo warto dopasować wzór bramy i furtki do reszty ogrodzenia. Spójna kompozycja sprawi, że cała działka będzie prezentować się elegancko i z klasą. Harmonijnie wyglądająca posesji cieszy oko każdego właściciela.

 

Od czego zależy szerokość bramy wjazdowej?

Brama wjazdowa to często jeden z centralnych punktów całej posesji. Dlatego należy odpowiednio zaplanować jej rozmieszczenie oraz zastanowić się, jakiej szerokości brama wjazdowa jest nam potrzebna. Sprawdź, od czego warto uzależnić wymiary bramy wjazdowej.

 

Umiejscowienie bramy wjazdowej

Wymiary bramy wjazdowej warto ustalić na podstawie wielu czynników, ale jednym z ważniejszych jest lokalizacja bramy. Przede wszystkim brama wjazdowa na posesję musi znajdować się w dokładnie tym samym miejscu, w jakim wcześniej ustalono to w projekcie zagospodarowania terenu. 

Brama wjazdowa na posesję - jak ją wybrać? Betto.pl

Jeżeli posesja jest duża – można zostawić przed wjazdem tzw. puste miejsce postojowe. To dodatkowa przestrzeń parkingowa, np. dla gości. Pozwala też swobodnie zaparkować samochód, jeśli planujemy wjechać na teren bezpośrednio z ulicy, a nie chcemy tarasować przejazdu innym pojazdom. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać, by przed bramą wjazdową zapewnić szerokość 5 m właśnie na Twój pojazd.

Znaczące jest także umiejscowienie bramy od samej drogi. Chodzi tutaj nie tylko o możliwość zablokowania drogi podczas wjazdu na posesję, ale też o swobodę samego wjazdu. Odpowiednia szerokość bramy wjazdowej zapewni maksymalną przestrzeń na skręt samochodu i da możliwość manewrowania. 

 

Rodzaj bramy wjazdowej na działkę

Szerokość bramy wjazdowej powinna być też uzależniona od sposobu, w jaki się ona otwiera. Tutaj do wyboru mamy bramy przesuwne i rozwieralne.

  • Szerokość bramy wjazdowe rozwieralnej

Brama wjazdowa rozwieralna najczęściej składa się z dwóch niezależnych od siebie skrzydeł, które otwierają się do środka posesji. Nadają się one do zastosowania w przypadku działek z długim podjazdem. Wszystko dlatego, że skrzydła zajmują dużo miejsca. Wrota tego typu bram osadza się na specjalnych zawiasach, a kąt ich rozwarcia można wynieść do 180 stopni.

Jak wybrać bramę wjazdową na posesję? Betto.pl

Szerokość bramy wjazdowej rozwieralne to najczęściej 3,0 m – jednak wiele konstrukcji dwuskrzydłowych posiada możliwość otwierania się nawet szerzej niż 5,0 metrów. 

  • Szerokość brama wjazdowa przesuwnej

Jeśli dysponujesz szeroką posesją, w której znajduje się miejsce przy ogrodzeniu – dobrym rozwiązaniem będzie brama wjazdowa przesuwna. Dodatkowo to także znakomite rozwiązanie, jeśli zjazd z ulicy znajduje się w pobliżu garażu lub sam podjazd jest stosunkowo krótki. 

Szerokość bramy wjazdowej przesuwnej najczęściej zaczyna się od 3,0 metrów. Jest jednak możliwe, by zakupić model przesuwny, którego szerokość wjazdu będzie wynosić nawet 20 metrów. 

 

Brama wjazdowa a typ posesji

Wiele mówi się o tym, że może ona być uzależniona od tego, z jakim rodzajem posesji mamy do czynienia. Jeśli szukamy bramy wjazdowej na teren przemysłowy, czyli taki, gdzie na posesję dostęp muszą mieć zapewniony duże samochody ciężarowe czy półciężarowe – szerokość bramy powinna wynosić nawet kilkanaście metrów (szerokość niektórych bram wjazdowych przesuwnych sięga nawet 20 metrów). 

W przypadku posesji prywatnych należy przede wszystkim pamiętać o tym, że minimalna szerokość bramy wjazdowej musi wynosić 2,4 m. 
 

Szerokość bramy wjazdowej a promień skrętu pojazdu

Nie bez znaczenia przy wyborze szerokości bramy jest także promień skrętu samochodu czy pojazdu ciężarowego. Służyć ma to bezpieczeństwu oraz wygodzie kierowcy. Warto wiedzieć, że minimalny promień skrętu samochodu osobowego to nawet 5-6 metrów. Umiejscowienie bramy pod „dziwnym” kątem lub w bardzo wąskiej uliczce musi być odpowiednio przemyślane. Należy bowiem zadbać o to, by samochód nie zahaczał podczas wjazdu o słupki czy wrota. Dobrym pomysłem w przypadku wąskiej drogi czy nietypowego umiejscowienia wjazdu jest wybór bramy, która ma nieco szersze wymiary. Pozwoli to uniknąć zarysowania pojazdu, a także potencjalnym stłuczkom.